Kompozitorius Anatolijus Šenderovas. Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka
Anatolijus Šenderovas. Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Eidamas 74-uosius mirė kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Anatolijus Šenderovas. Apie tai pranešė Lietuvos muzikų sąjunga.

1945 metais Rusijoje gimęs A. Šenderovas 1967-aisiais baigė Lietuvos valstybinės konservatorijos prof. Eduardo Balsio kompozicijos klasę. Žydų kilmės kompozitoriaus kūriniai atlikti dešimtyse tarptautinių muzikos festivalių, žymiose pasaulio koncertų salėse visuose pasaulio žemynuose. 1996 metais jis apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordinu (Riterio kryžiumi), 2006-aisiais – ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ (Karininko kryžiumi). 1997 metais tapo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu.

Specifinė derminė spalva, aritmiška, improvizacinė muzikinės medžiagos plėtotė, kūrinio auginimas iš tam tikro teminio motto, ryškus emocingumas, tvirta muzikos dramaturgija, energetika – visa tai suteikė A. Šenderovo muzikai ryškų atpažįstamą skambesį, kuriam netrūko magiško paveikumo. Joje tarsi susipynė archajiški rytietiškos muzikos motyvai ir abstraktesni atonaliosios muzikos bruožai.

Autorius nedeklaruoja prisirišimo prie kokios nors vienos komponavimo sistemos, tačiau kiekviename kūrinyje iš gausybės naudojamų priemonių atrenka, jo manymu, svarbiausias konkrečiam kūriniui.

A. Šenderovas daug dėmesio savo kūryboje skyrė sakralinei tematikai, pasitelkdamas Senojo ir Naujojo Testamento siužetus ir tekstus hebrajų ir lotynų kalbomis. Jo muzika puikiai įsiliejo į Europos naujosios muzikos kontekstą, yra atliekama Lietuvos ir įvairių Europos, Azijos, Pietų ir Šiaurės Amerikos šalių atlikėjų.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą kompozitoriaus A. Šenderovo artimiesiems ir jo meno gerbėjams.

„Kompozitorius pasauliui dovanojo ypatingą skambesį, nešantį ne tik ryškią emociją, bet ir svarbią žinią. Dėkojame už šalies vardo garsinimą ir pasaulinių apdovanojimų pelniusios muzikos palikimą“, – teigė parlamento vadovas.

Kompozitorius Anatolijus Šenderovas. Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka
Kompozitorius Anatolijus Šenderovas ir dirigentas Modestas Pitrėnas. Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka
Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka
Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka
Anatolijus Šenderovas. Andriaus Ufarto / BFL nuotrauka