1991 sausio 13 d.

Nuotraukos autorius Ričardas Grigas/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija šiandien paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl 1991-ųjų metų sausio mėnesio įvykių. Visi 67 kaltinamieji pripažinti kaltais. 

Buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą teismas už akių nuteisė dvylikos metų laisvės atėmimo bausme. Jis vadovavo KGB Alfa būriui, šturmavusiam Vilniaus televizijos bokštą. 

Buvęs sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas nuteistas kalėti dešimt metų. 

Tanko borto vadui Nikolajui Astachovui skirta subenrinta keturiolikos metų laisvės atėmimo bausmė.

Jurijui Meliui teismas skyrė septynerių metų laisvės atėmimo bausmę. Jis buvo viename iš sovietų tankų, šturmavusių Vilniaus televizijos bokštą.

Buvusiam sovietų karininkui Vladimirui Kotliarovui paskirta subendrinta dvylikos metų laisvės atėmimo bausmė. 

„Sausio 13-osios byla yra itin svarbi tiek mūsų valstybės nepriklausomybės istorijai, tiek ir savo apimtimi – tyrėjų ir teisėjų atliktu didžiuliu darbu, – pažymi teisingumo  Elvinas Jankevičius. – Šios bylos baigties laukėme ilgus metus, kad daugybės liudininkų parodymais ir kitais bylos faktais būtų pagrįsta tiesa, ir kokie asmenys yra atsakingi už tragiškus įvykius. Kai įsiteisės Vilniaus apygardos teismo nuosprendis, bus teisinis pagrindas išduoti Europos arešto orderį  ir pradėti kaltininkų paiešką“.

Byla savo apimtimi, nukentėjusiųjų ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų, nagrinėjamų šalies teismuose. Šioje byloje nukentėjusiaisiais pripažinta daugiau kaip 700 asmenų.

Teismui nagrinėti buvo perduota daugiau nei 760 bylos tomų. Vien tik kaltinamasis aktas sudaro 16 tomų.

1991-ųjų sausio 13 dienos naktį, sovietų kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą ir Radijo ir televizijos komiteto pastatą, žuvo keturiolika žmonių, 32 asmenims sunkiai sutrikdyta sveikata, dar per tūkstantį buvo kitaip sužaloti.  

Vilniaus apygardos teismo, Teisingumo ministerijos ir LRT informacija