BFL nuotrauka

2019 metų gegužės 16–17 dienomis Vroclavo universitete jau penktą kartą vyks Tarptautinis lituanistų kongresas. Maloniai kviečiame visus besidominčiuosius Lietuva, lietuvių kalba, kultūra, istorija, politika, lietuvių–lenkų ir kitų kaimynų santykiais dalyvauti šiame renginyje. 

Šiemet sukanka dvi simbolinės tiek Lietuvos, tiek Lenkijos valstybingumui reikšmingos metinės. Tai 450-osios Liublino unijos sudarymo metinės ir 15-osios mūsų valstybių įstojimo į Europos Sąjungą metinės, todėl šiųmečio kongreso rėmai – nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos. 

Sudarytas 1569 metais Liublino unijos aktas sujungė Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir Lenkijos Karalystę į vieną politinį darinį, vadintą Abiejų Tautų Respublika. Ta lietuvių–lenkų politinė sąjunga per daugiau kaip du amžius turėjo įtakingą poziciją Europos žemėlapyje ir paliko svarbų pėdsaką Lietuvos ir Lenkijos istorijoje bei kultūrinėje atmintyje, tapdama tam tikru Europos Sąjungos pirmtaku. 

Lituanistikos raida per keturis su puse šimtmečio, kultūrinės ir literatūrinės raidos etapai, bendros valstybės istorijos puslapiai ir nepriklausomybės siekiai, lietuvių–lenkų bendradarbiavimas tarptautinėje arenoje – visa tai atsidurs jubiliejinio kongreso dėmesio centre. Norime pažvelgti iš plačios 450 metų perspektyvos į lietuvių kalbą, literatūrą ir kultūrą, taip pat politiką ir teisę. 

Kongresas kviečia įvairių sričių mokslininkus, visuomenės ir kultūros veikėjus į diskusiją apie Lietuvą ir dalyvauti šiose konferencijos sekcijose: lietuvių kalba ir lyginamoji kalbotyra; kultūra, literatūra ir tautosaka; Lietuvos istorija ir lietuvių–lenkų santykiai; teisinė sistema, politika ir visuomenė. 

Remiantis įvykusių Kongresų patirtimi, V Kongreso metu numatyta įvairi Lietuvą pristatanti kultūrinė programa ir ekspertų debatai, skirti Prezidento rinkimams Lietuvoje bei rinkimams į Europos Parlamentą. 

Dalyvavimas kongrese nemokamas. Kongreso kalbos – lenkų, lietuvių, anglų. Numatoma pranešimų trukmė – 15 minučių. Kongreso pranešimų medžiagą planuojama išleisti specialiu leidiniu. 

Paraiškos formą ir daugiau informacijos galima rasti puslapyje www.labas.uni.wroc.pl/lt. Paraiškas prašome teikti iki 2019 m. balandžio 7 d. 

Maloniai kviečiame dalyvauti! 

V Tarptautinio lituanistų kongreso organizacinio komiteto informacija