Unsplash.com nuotrauka

Feisbuke vis praūžia viešų pranešimų banga iš serijos: „Jei gavote iš manęs nuorodą, nespauskite, nes tai – virusas". Kodėl tokios bangos vis kyla? Turbūt dėl žmogaus smalsumo. Viena vertus, smalsumas yra geras dalykas, nes skatina žmogų tobulinti savo pažinimą. Kita vertus, smalsumas, vedamas geidulių, gali pridaryti daug bėdų. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs liaudies išminties posakį apie kalakutą ir puodą? Gal vis dėlto vertėtų į jį įsiklausyti? Laiko patikrintos tiesos protingą įspėja, o kvailį skatina patį jas patikrinti.

Kiekvienas socialiniais tinklais besinaudojantis asmuo turėtų atsakingai žvelgti į tai, ką daro. Čia egzistuoja savitos taisyklės, daug kuo primenančios tas, kuriomis vadovaujamės būdami viešoje vietoje. Deja, ne visi tai supranta, nes, ko gero, suveikia pseudosaugumo efektas ir pasislėpęs už monitoriaus žmogus sau leidžia daugiau nei kur kitur. Tada ir prasideda cirkas. Biblija mums pateikia elgesio normas, kuriose išdėstyti pagrindiniai principai, kaip dera elgtis, norint būti doru tikinčiuoju. Čia kalbu apie Dekalogą. Savotišku dekalogu derėtų vadovautis ir kiekvienam socialinių tinklų naudotojui. Viliuosi, kad šis dekalogas padės internautams nepasiduoti virusams.

1. Neatidarinėkite neaiškių nuorodų. Gavote vaizdo įrašą? Paklauskite siuntėjo, ar jis tikrai jį siuntė, ir net nesvarbu, kad pavadinime įrašytas tavo vardas, o asmuo yra patikimas ir tau gerai pažįstamas.

2. Nepasitikėkite žymomis. Jus kartu su kitais žmonėmis pažymėjo prie neaiškios nuorodos? Nepatingėkite paklausti, ar tikrai turėtumėte žiūrėti, kas slypi už nuorodos. Visiškai nesvarbu, kad tai viešai pasirodęs pranešimas. Socialinių tinklų virusai tik ir telaukia, kada internautas pasiduos smalsumui, o ne sveikam protui.

3. Neieškokite erotikos. Baisiai knieti pažiūrėti visokias nuorodas su žodžiais: erotika, gražios panos ir pan.? Eikite pažiūrėkite į savo vyrą ar žmoną, jei jau taip geiduliai kelia nerimą, nes ir kvailiui aišku: tokia nuoroda feisbuke jokių gražybių be virusų neparodys.

4. Nepasitikėkite svetima kalba parašytomis tautiečio žinutėmis. Dažnam nekyla klausimų, kai draugas lietuvis atsiunčia nuorodą į video (ar pan.) parašydamas tekstą angliškai. Jei gavote tokią nuorodą, būtų išmintinga paklausti siuntėjo, kokio velnio jis lietuvių kalbos negerbia. Ko gero, jis liks nustebęs, nes angliškai nemoka.

5. Gerbkite žmones. Jei pamatėte kažką įtartino, nepatingėkite paklausti bičiulio, ar jis žino apie tokios nuorodos egzistavimą. Tokiu būdu išgelbėsite ne vieną feisbuko paskyrą, ne vieną nervų ląstelę, o gal net kačiuką. Taip pat padėsite kitam išvengti gėdos, nes, pamatę tokią nuorodą, visi žinos, kad anas į kažką nedoro norėjo „paveizėti“.

6. Nespaudinėkite visko iš eilės, nes tikrai bus kaip tam kalakutui.

7. Komunikuokite. Atsarga gėdos nedaro, todėl klauskite apie viską, kas tik kelia įtarimą. Komunikacija bus naudinga ir tuo, kad palaikysite tarpasmeninius santykius. Bent kokia nauda bus iš viruso.

8. Saugokite bičiulio turtą, o ypač jo kompiuterį. Principas paprastas: užkrėtei kito kompiuterį ar profilį, kitą gyvenimą reinkarnuosiesi į mėsinę kiaulę, nes tik kiaulė gali taip elgtis. Na gerai, mes reinkarnacija netikime, tai nesireinkarnuosi, bet kad visi tavęs nekęs – neabejotinas faktas. Tas pats likimas laukia ir tų, kurie dalinasi fake news žanro pranešimais, tuo klaidindami ir save, ir kitus.

9. Pabūkite izoliatoriuje. Jei socialiniuose tinkluose pasigavote virusą, nesinaudokite jais, kol virusas nebus pašalintas iš kompiuterio. Nieko nėra blogiau, kai sergantysis užkrečiama liga bastosi aplink platindamas savo užkratą. Taip ir iki pandemijos netoli. Principas paprastas: kol sergi, niekur iš namų nekiši nosies. Virtualiai taip pat.

10. Vadovaukitės sveiku protu. Jei knieti ką nors paspaudinėti, tai spaudinėkite galvą – galbūt rasite smegenis. Jei nežinote kas tai yra, klauskite feisbuko draugų, manau, tarp jų atsiras nespaudinėjančių, ko nereikia, nes turi smegenis.

Enter.