EPA nuotrauka

Visai neseniai Žemę pasiekė pirmoji juodosios skylės nuotrauka. Tai didi diena visam mokslui, tačiau dar didesnė – moterims mokslininkėms. Po nuotraukos pasirodymo socialinėse medijose pasipylė palaikymas vienai iš komandos, dirbusios prie „Įvykių horizonto teleskopo“ (angl. Event Horizon Telescope) projekto, narių – Katie Bouman. Masačusetso technologijų instituto (MIT) absolventė dar mokykloje prisidėjo prie šio projekto – kartu su kitais mokslininkais išvystė programą, kuri padėjo sukurti juodosios skylės nuotrauką.

Projekte buvo panaudoti aštuoni Žemėje esantys radioteleskopai. Dideli atstumai tarp šių teleskopų leidžia sukurti vieną milžinišką virtualų teleskopą, kuris „mato“ taip gerai, kaip vienas ištisų žemynų dydžio radijo teleskopas. Katie Bouman ir kiti mokslininkai dirbo vystydami algoritmą, kuris ir padėjo nuotrauką sukurti. Jeigu šio algoritmo nebūtų, tuomet tam, kad gautume juodosios skylės nuotrauką, reikėtų pastatyti visos Žemės dydžio teleskopą, o tai, žinoma, yra visiškai neįmanoma.

Mokslininkė Katie Bouman, svariai prisidėjusi prie algoritmo, kurios leido pirmą kartą istorijoje nufotografuoti juodąją skylę, sukūrimo. Twitter.com nuotrauka

Viena iš priežasčių, dėl kurios Katie Bouman dalyvavimas projekte toks svarbus žmonėms – istorijos tėkmėje moterų pasiekimai moksle dažnai buvo pamirštami. Socialinių tinklų erdvė rodo savo sąmoningumą ir stengiasi suteikti kuo daugiau pripažinimo vienai iš komandos kertinių dalių.

Katie Bauman iš pat pradžių nenorėjo tiek žiniasklaidos dėmesio, bet galiausiai sutiko pasikalbėti su CNN. Jiems sakė, jog „nė vienas iš mūsų nebūtų to padaręs vienas. Ši užduotis mums pavyko dėl to, kad daug skirtingų žmonių su skirtingomis profesijomis susitelkė ir dirbo kartu.“

Katie Bouman. Twitter.com nuotrauka

Juodoji bedugnė arba juodoji skylė – kosminis darinys, kurio paviršiuje, vadinamame įvykių horizontu, traukos jėga stipresnė už kritinę reikšmę, kuriai esant šviesa dar gali palikti objekto paviršių. Gravitacinės traukos jėga tos pačios masės objektui stiprėja mažėjant jo spinduliui. Objektas nebūtinai turi būti didelis: suspaudus Žemę į kelių milimetrų skersmens kamuoliuką, ji taip pat pavirstų maža juodąja bedugne.

Parengta pagal užsienio spaudą