Aktorius Artiom Rybakov. Gabrieliaus Jauniškio nuotrauka

„Tai mylimiausia mano pjesė“, – taip apie pjesę „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ kalba pats jos autorius, vienas ryškiausių šiandienos rusų ir apskritai Europos dramaturgų Ivanas Vyrypajevas. Balandžio 16 d. aktorius Artiom Rybakov, režisieriaus Oskaro Koršunovo mokinys, stažavęsis pas patį I. Vyrypajevą, kartu su kolegomis pristatys šios pjesės skaitymą OKT/Vilniaus miesto teatre. Po skaitymo vyks diskusija su žiūrovais.

Tai tik pirmasis numatyto ciklo skaitymas. Jauni menininkai ruošiasi pristatyti net tris I. Vyrypajevo pjeses, iki šiol neverstas į lietuvių kalbą ir nežinomas mūsų auditorijai. Ši idėja gimė skaitymų režisieriui A. Rybakov jo stažuotės pas dramaturgą I. Vyrypajevą metu. Ten A. Rybakov susipažino su pjesėmis, kartu su paties autoriaus pagalba jas išanalizavo ir išvertė į lietuvių kalbą.

„Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ – tai istorija apie tai, kaip du vyrai ir viena moteris, nežinodami, ką daryti su savo gyvenimu, kaip kovoti su absoliučia vienatve ir beprasmybe, leidžiasi į drąsią ir tragikomišką kelionę po susipainiojusių santykių pasaulį. Jie bando rasti išeitį iš situacijos, kurioje normalūs komunikavimo būdai nebeveikia. Tam, kad išsivaduotų iš vienatvės ir saviapgaulės, pjesės herojai mėgina ištrūkti iš laiko spąstų, pabėgti tiek nuo būties, tiek nuo savęs. Tiesos paieškos įgauna pagreitį, ilgainiui privedantį prie absurdo. Ir lieka tik lietus – lietus, kuris lyja jau trečią dieną. Lieka tik vasaros vapsvos – šventos vasaros bitės, kurios gelia mus net lapkritį. Tai labai įdomu ir ypatingai jaudina. Čia, kaip ir visuomet I. Vyrypajevo pjesėse – labai juokinga, truputį liūdna, truputį žiauru ir galiausiai truputį apie gyvenimo prasmę.

„Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ – mano mylimiausia pjesė. Ko gero, todėl, kad pačioje teksto konstrukcijoje yra paslaptis. Pavyzdžiui, yra viena svarbi detalė, apie kurią žiūrovas spektaklyje niekada nesužinos, tačiau jis gali tai pajusti. Aš nežinau, kaip ši pjesė bus pastatyta, kokiu raktu režisierius ją atrakins ir kas bus pateikta žiūrovams. Esu tikras, kad spektaklyje bus meilės ir šviesos. Vis dėlto „Vasaros vapsvos…“ – labai sudėtinga pjesė pastatymui, todėl režisieriams tenka nelengva užduotis. Be abejo, tai ir autoriaus kaltė, ir galbūt pernelyg sudėtinga forma, tačiau tikiuosi, kad visiems bus linksma, liūdna ir naudinga“, – pasakoja pjesės auorius I. Vyrypajevas.

Siekiant kuo tiksliau perteikti dramaturgo mintį, skaitymo metu menininkai naudos audiovizualinius, muzikinius ir scenografijos motyvus. Kartu su skaitymų režisieriumi A. Rybakov kurs kompozitorius Dominykas Digimas, scenografė Bartė Liagaitė, videodizainerė Aneta Bublytė ir kostiumų dailininkė Aistė Ažubalytė. Pjesę skaitys aktoriai Žygimantė Elena Jakštaitė, Kęstutis Cicėnas ir Laurynas Jurgelis.

I. Vyrypajevo pjesės „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ skaitymas – balandžio 16 d. 19 val. OKT/Vilniaus miesto teatro studijoje (Ašmenos g. 8, Vilnius). Po pjesės vyks atvira diskusija su kūrybine komanda, kurią moderuos Aistė Šivytė. Įėjimas laisvas.