Šventieji laiptai Romoje. Vatican News nuotrauka

Marmuriniai laiptai, kuriais, manoma, Jėzus Kristus kopė pas Poncijų Pilotą pasitikti savo nuosprendžio, atveriami piligrimams pirmą kartą per pastaruosius tris šimtus metų. 

Mihály Munkácsy paveikslas „Kristus prieš Pilotą“. 1881 m. Wikipedia.org nuotrauka

Laiptus pastaruosius tris šimtus metų dengė medis, tačiau vykstant restauracijos darbams, medis buvo nuimtas ir žmonių akims atsivėrė neįtikėtinas balto marmuro grožis. Nuo balandžio 11 iki birželio 9 dienos piligrimai kviečiami kopti laiptais klūpomis ir taip išreikšti pagarbą Jėzui Kristui. Laiptų restauracijos proceso vadovas Paolo Violini kalbėjo, kad prieš restauraciją niekas nemanė, jog galima bus laiptus atverti žmonėms, o tai tebuvo laiptus dengiančios medienos restauracijos darbas. Tačiau „vos tik pamatę baltą marmurą po mediena, iškart supratome, jog tai reikia parodyti visiems tikintiesiems bent trumpą laiko tarpą, kol medis bus restauruojamas“, – kalbėjo Paolo Violini. 

Šventieji laiptai Romoje. Vatican News nuotrauka

Sakoma, kad būtent šiais laiptais Kristus kopė į savo teismą prieš pat mirtį. Laiptai Romoje atsirado Šv. Elenos, imperatoriaus Konstantino Didžiojo motinos, iniciatyva. IV a. ji stengėsi atrasti ir atkurti daugelį šventųjų vietų, atrado daug įvairiausių relikvijų. Laiptai, šiuo metu esantys netoli Laterano Šv. Jono bazilikos, pirmą kartą visuomenei buvo atverti prieš keturis šimtus metų, tačiau 1724 m., Bažnyčiai vadovaujant Benediktui XIII, Šventieji laiptai buvo apdengti medžiu tam, kad būtų apsaugoti. Marmuras jau tuomet buvo pradėjęs irti ir dėvėtis, todėl norėta apsaugoti jį nuo tolesnio poveikio. Nuo pat tada marmuras neišvydo dienos šviesos, tačiau medyje buvo išskaptuotos kvadratinės angelės, per kurias piligrimai marmurą galėjo paliesti ir taip priartėti prie Jėzaus Kristaus. Taip pat stiklinėse dėžutėse saugojamos vietos, kuriose, tikima, yra Kristaus krauju pasruvusios pėdos žymės. 

Piligrimai, lankantys Šventuosius laiptus, turėtų jais kopti klūpomis, nes tai pamaldumo ir didelės pagarbos ženklas. Tie, kurie negali kopti klūpomis, gali priklaupti ant pirmojo laiptelio ir vėliau į viršų užlipti paprastai. 

Parengta pagal catholicnewsagency.com