„Aš esu“ stovykla. Kosto Kajėno nuotrauka. 

„Dėkojame visiems, nuolat mus palaikantiems, drąsiname visus kenčiančiuosius vis atviriau kreiptis pagalbos, jaučiame kiekvieno priklausomo žmogaus ir jo artimųjų skausmą ir patys, būdami  kupini vilties,  tiesiame pagalbos ranką“, – tokiais žodžiais VA Carito „Aš esu“ bendruomenė pasitinka dešimties metų veiklos jubiliejų. 

„Graži sukaktis – tai puiki proga padėkoti tiems, kurių pagalba bendruomenė gali vykdyti savo veiklą ir atkreipti dėmesį į problemas, kurias sprendžiame“, – sako VA Carito bendruomenės „Aš esu“ vadovas kun. Kęstutis Dvareckas. 

Jubiliejaus progai bus skirta daugelis renginių, kurių kulminacija taps Motinos diena, gegužės 5-oji. Būtent į jas šiemet Aš esu” bendruomenė siekia atkreipti visuomenės dėmesį. 

Savaitė prasidės balandžio 28 d. Eucharistijos šventimu Vilniaus  Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo bažnyčioje (Žvėryne), kuriai vadovaus J. E. kardinolas Audrys Juozas Bačkis. Visi Lietuvos tikintieji bus raginami melstis už priklausomybių ligų paliestas šeimas, bus siekiama drąsinti priklausomus asmenis rinktis sveikimo kelią, atjausti visas dėl savo vaikų priklausomybių kenčiančias mamas. Išskirtinį  dėmesį mamoms bendruomenė skiria todėl, kad dažniausiai begalinis mamų skausmas dėl priklausomybių paliestų vaikų lieka nematomas. Kai nusisuka visi, mama, vis dėlto dažniausiai lieka tai, kuri vis tiek savo sūnų ar dukrą myli besąlygiškai. 

„Aš esu“ stovykla. Kosto Kajėno nuotrauka

Šia intencija „Aš esu“ bendruomenė iškėlė iniciatyvą, kviečiančią parašyti nuoširdų laišką mamai. „Toks laiškas reikalingas ne tik priklausomų žmonių mamoms, jis reikalingas turbūt kiekvienam iš mūsų. Nes nuo mūsų užimtumų, šaltumų ir skubėjimų, bet kurio mama gali tapti nematoma savo skausme ar vienatvėje“, – sako kunigas Kęstutis Dvareckas. 

„Pirkdama sau maisto negaliu nustoti galvojusi, kur jis, ar jis turi ką valgyti, ar nebadauja – ir tada staiga pati nebenoriu valgyti, nebegaliu…“, „Kai jis dingsta, man pradeda rodytis, kad gatvėse jį matau – net jei visada tai būna kitas žmogus…“ Tai priklausomų asmenų motinų žodžiai, kuriuos dažnai girdime bendruomenės artimųjų grupėse. Bet jie negirdimi aplinkiniame pasaulyje, nes šių mamų tiesiog nematome, negirdime. „Šiais metais nusprendėme atsisukti būtent į jas – išgirsti, ką motinos sako, atkreipti visuomenės dėmesį į jų sunkumus ir į tai, kad joms taip pat būtina rimta psichologinė ir dvasinė pagalba“, – prasmingą idėją pristato kun. Kęstutis Dvareckas. 

„Aš esu“ stovykla. Kosto Kajėno nuotrauka

Svarbi  jubiliejinių renginių dalis – tai mokslinė-praktinė konferencija „Priklausomybių anatomija: pagalbos priklausomiems asmenims galimybės ir perspektyvos“.  Ji vyks gegužės 2 d. Martyno Mažvydo nacionalinėje bibliotekoje. Šiuo renginiu siekiama atkreipti valstybės ir visuomenės dėmesį į priklausomybių ligomis sergančius asmenis, pagalbos priklausomiems asmenims galimybes ir perspektyvas mūsų šalyje. Profesionalų bendruomenė dalinsis geriausiomis idėjomis ir praktikomis dirbant su priklausomybių ligomis sergančiais asmenimis. Pranešimus skaitys aukščiausio lygio ekspertai: doc. dr. Robertas Badaras, prof. dr. Laima Bulotaitė, gyd. Vilma Andrejauskienė, dr. Giedrius Markevičius ir kt. Gilias ir strategines įžvalgas, kaip padėti Lietuvai stotis ant kojų šeimos priklausomybės kontekste atskleis LR socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Konferenciją, kuri vyks Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, moderuos žurnalistai Gabija Vitkevičiūtė ir Aurimas Perednis.

Bendruomenės jubiliejinių metų pažymėjimą užbaigs paramos koncertas Nematomoms mamoms „Laiškas mamai“.

„Aš esu“ stovykla. Dešinėje – kun. Kęstutis Dvareckas. Kosto Kajėno nuotrauka

Mamoms skirtas paramos koncertas įvyks „Vaidilos“ teatre Vilniuje, kurį gegužės 5 d. tiesiogiai transliuos LRT. Prisidėti, atjausti ir padėti žmones kvies būrys muzikos atlikėjų – tai Erika Jennings, Česlovas Gabalis, Povilas Meškėla, Ilona Balsytė, Kostas Smoriginas, Bjelle, Kristina Žaldokaitė, Martynas Kuliavas ir kt. 

Visą balandžio ir gegužės mėnesį bendruomenės „Aš esu“ veiklas, skirtas padėti priklausomų asmenų mamoms, artimiesiems ir  sveikimo programoms, galima paremti trumpuoju numeriu telefonu ar SMS žinute 1454 (auka 5 eurai)  arba pervesti paramą į „Aš esu” bendruomenės sąskaitą Nr. LT13 7044 0600 0764 9090. 

Bendruomenė „Aš esu“ jau 10 metų padeda ne tik žmonėms, kenčiantiems nuo priklausomybių, bet ir jų artimiesiems. Šiandien jos veikla apima reabilitacijos, reintegracijos ir įvairiapusės ilgalaikės pagalbos artimiesiems programas. Bendruomenėje nuolat gyvena apie 20 asmenų, norinčių įveikti priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų. Taip pat vyksta susitikimai su jų artimaisiais, kurių metu kompleksinę pagalbą pastariesiems teikia psichiatrų, psichologų, dvasininkų, socialinių darbuotojų, jų padėjėjų ir savanorių komanda. Pagalba teikiama nemokamai arba už minimalią auką.