EPA nuotrauka

Sekmadienio rytą Šri Lankoje prie kelių bažnyčių ir viešbučių susprogdintos bombos nusinešė beveik tris šimtus žmonių gyvybių, o sužeistųjų skaičius viršijo keturis šimtus. Sprogimai įvyko 8:45 vietos laiku, trijose paliestose bažnyčiose tuo metu vyko Velykų ryto pamaldos.

Popiežius Pranciškus Velykų sekmadienį, po palaiminimo Urbi et orbi, paragino melstis už žuvusiuosius, sužeistuosius ir visus, kas kenčia dėl šių dramatiškų įvykių.

„Su liūdesiu ir skausmu sužinojau apie baisius pasikėsinimus, kurie šiandien, Velykų dieną, pasėjo gedulą ir skausmą kai kuriose bažnyčiose ir susibūrimo vietose Šri Lankoje. Esu artimas krikščionių bendruomenei, į kurią buvo pasikėsinta maldos metu, ir visoms žiauraus smurto aukoms.  Meldžiuosi už tragiškai žuvusiuosius, už sužeistuosius ir visus, kas kenčia dėl šių dramatiškų įvykių.“

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

Balandžio 21 dienos, šv. Velykų ryte koordinuotoje teroristinėje atakoje savižudžiai sprogdintojai detonavo sprogmenis trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose, mėgstamuose užsienio turistų, kurių į šią istorija ir gamta turtingą salą Indijos vandenyne atvyksta tikrai daug. Dauguma atakų surengta sostinėje Kolombo ir jo priemiesčiuose. Dar dvi bombos detonuotos praėjus kelioms valandoms po pirmų šešių, policijai ieškant teroristų bendražygių ir pagalbininkų. Viename sprogime žuvo trys policijos pareigūnai. Taip pat nukenksmintos dar dvi bombos: viena prie kelio į oro uostą, antra prieš šv. Antano bažnyčios, paslėpta transporto priemonėje.

Dvi iš trijų bažnyčių priklausė katalikams. Šv. Antano bažnyčia, kuri yra sostinės priemiestyje Kochchikade, visai šalia vandenyno kranto, yra viena iš seniausių ir žinomiausių bažnyčių tarp krašto katalikų, kurie sudaro per septynis procentus bendros populiacijos, siekiančios 21 milijoną. 19 amžiaus pradžioje žvejų kaimelyje buvo pastatyta koplyčia, o po kelių dešimtmečių pirmoji bažnyčia, dedikuota šv. Antanui. 20 amžiuje ji buvo išplėsta.

Kita bažnyčia, dedikuoja pirmųjų amžių kankiniui šv. Sebastianui, stovi Negombo mieste už maždaug 40 kilometrų į šiaurę nuo Kolombo, taip pat prisišliejusiame prie pakrantės. Čia gyvena viena iš didžiausių krašto katalikų bendruomenių: daugiau nei pusė Negombo miesto gyventojų yra katalikai. Bažnyčios statyba užbaigta 1940 metais, jos formos imituoja gotikinių katedrų bruožus.

Dar viena bažnyčia, prieš kurią surengtas ataka, priklauso Ziono evangelikų bendruomenei ir stovi Batticaloa mieste, kitoje salos pusėje nei sostinė.

Pirmadienį dar trūko žinių apie tai, kur teroristiniai išpuoliai nusinešė daugiausia gyvybių. Atrodo, kad šv. Sebastiano bažnyčioje žuvusių skaičius siekia 110. Iš Ziono bendruomenės bažnyčios išnešta mažiausiai 28 kūnai ar kas iš jų liko.  Galima spėti, kad šv. Antano bažnyčioje žuvusių taip pat yra dešimtys.

Kolombo arkivyskupas kardinolas Malcolmas Ranjith kreipėsi į visus šrilankiečius, kviesdamas ramybei, susitelkimui, prašydamas atsispirti pagundai kerštauti. Iš kitos pusės, jis paragino teisėsaugos institucijas greitai ir objektyviai nustatyti ir nubausti atsakinguosius. Kardinolas taip pat paragino duoti kraują nukentėjusiems ir padėti gydytojams išgelbėti kiekvieną gyvybę, kurią tik įmanoma. Jis jau aplankė šv. Sebastiano bažnyčią, išreikšdamas solidarumą kartų su juo atvyko šalies premjeras Ranil Wickremesinghe.

Balandžio 22 dieną Šri Lankos vyriausybės atstovas spaudai paminėjo, jog pagrindinė įtariamoji yra asociacija „National Thowfeek Jamaath“, padedama tarptautinio teroristinio fundamentalistų tinklo. Tai vietinė islamistinė organizacija, kuriai nebuvo skirtas pakankamas dėmesys, pripažino vienas pareigūnas. 

Parengta pagal Vatican News