Danielis Dennettas. TED.com nuotrauka

Danielis Dennettas, dažnai vadinamas vienu įtakingiausių šiuolaikinių filosofų pasaulyje, užduoda taiklių klausimų apie šiandienę visuomenę ir diskusijos padėtį joje. Tokioje visuomenėje „kiekvienas gali būti kritikas“. Lietuvoje dažnai išgirsite pasakymą „trys milijonai krepšinio trenerių“ arba „trys milijonai politikos apžvalgininkų“ šiek tiek pašiepiant kiekvieno galimybę išreikšti poziciją visais visuomenėje aktualiais klausimais. D. Dennettas klausia: kaip pagarbiai ir atidžiai kritikuoti?

Knygoje „Intuition Pumps and Other Tools for Thinking“ (2014 m., liet. „Intuicijos raumenys ir kiti mąstymo įrankiai“) filosofas bando pasiūlyti atsakymą į šį klausimą. Jis siūlo „priešnuodį polinkiui sukarikatūrinti savo oponento poziciją“ – sąrašą taisyklių, kurias prieš keletą dešimtmečių sugalvojo socialinės psichologijos ir žaidimų teorijos atstovas Anatolis Rapoportas, geriausiai žinomas kaip tas, kuris išvystė „akis už akį ir dantis už dantį“ strategiją žaidimų teorijoje.

Joshua Ness / Unsplash.com nuotrauka

D. Dennettas A. Rapoporto pasiūlymus panaudojo ir išvertė juos į keturias paprastas taisykles, kuriomis remiantis būtų galima geranoriškai kritikuoti savo oponentą. Tiesa, šioms taisyklėms pritaikyti reikalingas sąmoningumas ir mąstymo procesas. Kaip knygos įžangoje rašo D. Dennettas – mąstymas yra baisiai sunkus užsiėmimas.

Taigi, kaip suformuluoti sėkmingą, bet ir pagarbų kritinį komentarą:

1. Turėtumėte stengtis kuo tiksliau, aiškiau ir sąžiningiau perteikti poziciją, kurią gina jūsų oponentas. Pagrindinis aiškumo kriterijus – oponentas, išgirdęs (ar perskaitęs) jūsų perkalbėjimą turėtų tarti: „Oho, ačiū, norėčiau, kad pats būčiau būtent taip išreiškęs savo mintis.“

2. Reikėtų akcentuoti ir suformuluoti visus įmanomus sąlyčio ir sutikimo su oponentu taškus. Ypač tokius, dėl kurių plačiai nėra sutinkama.

3. Derėtų paminėti ką nors, ko iš oponento būtų galima pasimokyti, ką jis padėjo geriau suprasti, pažymėjo netikėtą vietą.

4. Tik tuomet, kai atlikti šie veiksmai, galima imtis kritikuoti ir atmesti tai, kas buvo pasakyta.

Šis diskusijos ir kritikos kodeksas galėtų būti pritaikomas ir šiuolaikinei socialinei erdvei, kurioje pikti ir nepagarbūs komentarai tvindo ir nuodija bendravimą bei diskusiją. D. Dennetto pasiūlyti žingsniai įpareigoja trumpai stabtelėti ir įsisąmoninti oponento poziciją.

Unsplash.com nuotrauka

Ir nors pasaulis, kuriame kritikuojama pagal tokias taisykles, atrodo utopiškas ir beveik neįmanomas, filosofas D. Dennettas pabrėžia šios strategijos įtaką žmogaus psichologijai. Ji pasiekia vieną svarbų dalyką: oponentą paverčia kur kas labiau imlia auditorija jūsų kritikai ir nuomonių skirtumui apskritai, o tai padeda diskusijai tobulėti. Kitaip tariant, oponentas, išgirdęs jūsų geranoriškumą, aiškų jo minčių performulavimą, atvirumą, turėtų kur kas jautriau priimti ir sakomus kritikos žodžius.

Pagal Daniel C. Dennett knygą „Intuition Pumps and Other Tools for Thinking“ parengė Kristina Tamelytė