Jean Vanier (1928-2019). Templeton Prize/Paul Hackett nuotrauka

Gegužės 7 d. po sunkios ligos mirė Jeanas Vanier (Žanas Vanjė) – „Arkos“ bendruomenės, kurioje proto negalią turintys žmonės ir sveikieji gyvena kartu, įkūrėjas, vienas iš judėjimo „Tikėjimas ir Šviesa“ pradininkų. 

Nuo vieno namo Prancūzijoje „Arka“ (pranc. L'Arche) išaugo iki daugiau nei 130 bendruomenių visame pasaulyje. Nuo pamatinės, „Arką“ palaikančios Romos Katalikų Bažnyčios ši bendruomenė išsiplėtė iki protestantų bei ortodoksų Bažnyčių bei peržengė krikščioniškojo pasaulio ribas. 

Jeanas Vanier gimė Kanadoje 1928 metais. Atlikęs tarnybą Didžiosios Britanijos ir Kanados jūrų kariniame laivyne, Paryžiaus Katalikų institute įgijo filosofijos daktaro laipsnį. Iki savo mirties jis gyveno Prancūzijoje, Trosly Breuil miestelyje, kur ir 1964 metais įkūrė „Arkos“ bendruomenę kartu su savo dvasios tėvu, dominikonų kunigu Tomu Filipu. 1971 metais prisidėjo steigiant „Tikėjimo ir Šviesos“ sąjūdį.

Jeanas Vanier (1928-2019) su „Arkos“ bendruomene švenčia gautą Templetono apdovanojimą. Templeton Prize/Paul Hackett nuotrauka

Jeanas Vanier (1928-2019). Templeton Prize/Paul Hackett nuotrauka

Skaitykite daugiau:

„Žmogiškumo mokytojas: interviu su Jean Vanier“

Jean Vanier „Jėzus atsiskleidžia mūsų silpnume“

Jean Vanier „Sienos“

Jean Vanier „Atrasti taiką“

Jeanas Vanier (1928-2019). Templeton Prize/Paul Hackett nuotrauka

J. Vanier jau seniai buvo perdavęs vadovavimą „Arkai“ kitiems, pats kelis dešimtmečius gyveno pirmojoje savo įsteigtoje bendruomenėje šalia Paryžiaus, pataruoju metu buvo apsigyvenęs hospise.

Už savo veiklą J. Vanier buvo apdovanotas Prancūzijos Garbės legiono ordinu, Kanados ordinu, Templetono premija, daug kartų buvo nominuotas Nobelio taikos premijai. 

Parengta pagal užsienio spaudą