Organizatorių nuotrauka.

Gegužės pabaigoje į Lietuvą atvykta Tuvos Respublikos vizitinė kortelė ir žymiausias muzikinis prekinis ženklas – „Tuvan National Orchestra“. Pirmaprade dvasia pulsuojantis unikalus uždaros šalies orkestras scenoje suburia net 24-is atlikėjus su gausybe tradicinių instrumentų bei dovanoja įspūdingą senovinį meną – Tuvos gerklinį dainavimą.

Tuvos Respublika – tai ypatingas kraštas, Azijos širdis, pasislėpusi sunkiai peržengiamoje Altajaus Sajano kalnų apsuptyje palei šiaurinę Mongolijos sieną. Didžiąją regiono gyventojų dalį sudaro vietiniai tuviai, kurie vis dar praktikuoja tradicinį klajoklišką gyvenimo būdą, o dominuojančios religijos yra šamanizmas bei budizmas. Tuviai liudija, jog išsaugojo senas per dešimtis tūkstančių metų nepakitusias tradicijas, kuriose slypi žmogaus, dvasių bei gamtos paslaptys.

Šių paslapčių palikimu sekantis 2003 m. Aldar Tamdyn įkurtas „Tuvan National Orchestra“ groja tiek tradiciniais Tuvos, tiek Vakarų klasikiniais bei sovietmečio „hibridiniais“, tradiciniais Rusijos, modifikuotais Tuvos instrumentais. „Tuvan National Orchestra“ nariai yra daugybės išskirtinių Tuvos instrumentų – tokių kaip igil (dvistygis smuikas), khomus (Tuvos žydų arfa), doshpuluur (liaudiška liutnia) ar dünggür (šamanų būgnas) – virtuozai. 

Unikalu yra ir tai, kad „Tuvan National Orchestra“ solistai atlieka visų rūšių gerklinį dainavimą. Gerklinis dainavimas – tai malonią nuostabą klausytojams kelianti technika, kai vienu metu dainuojama keliais balsais. Centrinėje ir Šiaurės Azijoje paplitęs dainavimas yra glaudžiai susijęs su šamanų tradicijomis. Jis turi kelis skirtingus, puikiai atvykstančio orkestro narių įvaldytus, stilius: xoomei (juo atliekamos epinės poemos), sygyt (šiurkštesnis, švilpiantis), kargyraa (gilus, beveik urzgiantis), ezengileer (pulsuojantis), borbannadyr (paukščius ir upelio čiurlenimą primenantis skambesys).
Dirigentas ir dabartinis „Tuvan National Orchestra“ meno vadovas Ayana Mongush yra pelnęs didelių pagyrų už unikalų gebėjimą suorganizuoti ir orkestruoti muziką tokiam neįprastam instrumentų bei balsų deriniui. Orkestras itin universalus – jis kartais gali skambėti labiau vakarietiškai, kartais daugiau tuvietiškai, o jo neįprastas tradicinių dainų interpretavimas yra ypač populiarus Tuvoje.

Organizatorių nuotrauka.

Dalis „Tuvan National Orchestra“ narių yra gerai Vakaruose žinomi gerklinio dainavimo meistrai iš grupių „Chirgilchin“, „Tyva Kyzy“ bei „Alash“, tarp kurių ir Andrei Mongush (anksčiau grojęs „Huun-Huur-Tu“), Ai-Xaan Oorzhak, Kang-Xuler Saaya, Nikolai Damba. Orkestro nariai koncertuoja pasirodydami žymiosiose Niujorko „Canegie Hall“, Vašingtono „Kennedy Hall“, Londono „Royal Hall“, „Elizabeth Hall“, Maskvos P. Čaikovskio salėse ir kt.

Tarp išskirtinės ir paslaptingos tuvių muzikos gerbėjų buvo fizikas Nobelio premijos laureatas Richard Feynman, garsūs muzikantai Frank Zappa, Paul Penna, Bobby McFerrin, Peter Gabriel, Stevie Wonder ir kt. Iš to gimė daugybė bendrų projektų, įrašytų albumų, dokumentinių filmų. O Tuvos ansamblio „Alash“, kuriame dalyvauja keli „Tuvan National Orkestra“ nariai, albumas „Jingle all the way“, įrašytas kartu su Amerikos grupė „Bella Flack and Flectons“, 2009 m. pelnė prestižinį „Grammy“ apdovanojimą.

Koncertai
Gegužės 19 d. 18 val. Kauno filharmonijoje
Gegužės 20 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje