EPA nuotrauka

Izraelyje ultraortodoksiškų pažiūrų rabinai trečiadienį pakvietė melstis. Anot jų, Tel Avive vykstantis „Eurovizijos“ dainų konkursas niekina šabo dieną, todėl jie tikinčiuosiuos kviečia atsakyti malda.

Viena iš priežasčių, kodėl „Eurovizijos“ dainų konkursas nebuvo organizuojamas Jeruzalėje – miesto religingumas. „Eurovizijos“ dainų konkurso finalas prasidės tuomet, kai šabo diena jau bus pasibaigusi, tačiau rabinai pažymi, jog repeticijos ir pasiruošimai vis tiek vyks šabo dieną. Šabas religingiems žydams yra viena labiausiai gerbiamų dienų, prasidedanti po saulės nusileidimo penktadienį ir pasibaigianti šeštadienį, kai saulė nusileidžia. Šią dieną religingi žydai atsisako visų darbų ir kitų veiklų, skiria laiką Dievui.

EPA nuotrauka

Rabinas Chaimas Kanievskis trečiadienį paskelbė, kad „Eurovizijos“ organizatoriai „viešai išniekins mūsų šventą ir didingą šabą, tesaugo mus Dievas“. Jam taip pat pritaria kitas svarbus religinis lyderis – rabinas Gershonas Edelsteinas.

„Jie [„Eurovizijos“ organizatoriai – red. past.] verčia daugelį šabo besilaikančių žydų dirbti šeštadienį. Ir šis [išniekinimas – red. past.] kelia pavojų mūsų buvimui Šventojoje žemėje“, – savo laiške kalba 91-erių rabinas Chaimas Kanievskis.

Rabinas Chaimas Kanievskis (kairėje). Wikipedia.org nuotrauka

Kanievskis taip pat prideda, kad „turime kreiptis į Dievą ir maldauti jo mus apsaugoti“. Rabinas kviečia visus žydus penktadienio vidurnaktį rinktis į sinagogas, melstis ir prašyti atleidimo.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu patikino ultraortodoksų politinių partijų lyderius, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas – tarptautinis įvykis, kurio „Vyriausybė nekontroliuoja“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu. EPA nuotrauka

„Izraelio vyriausybė nesiekia išniekinti šabo tradicijų. Daugelis konkurso dalyvių atvyko iš užsienio ir nėra žydai“, – rašė Netanyahu laiške, atsakydamas į rabinų kritiką.

Šiuo metu Netanyahu derisi dėl naujos vyriausybės suformavimo, vieni iš derybų dalyvių – ultraortodoksų politinės partijos. Derybos truks iki gegužės 29-osios dienos.

Apie šabo prasmę galite daugiau paskaityti garsaus žydų rabino Abrahamo Joshua Heschelio (1907– 1972) knygos „Šabas: jo reikšmė šiuolaikiniam žmogui“ ištraukoje

Parengta pagal France24.com