Alexander Dummer/Unsplash nuotrauka

„Geriausiai mus apibūdina tai, kaip mes sugebame atsitiesti po patirtos nesėkmės“, - sako viena iš konferencijos Partnering For Change Vilnius pranešėjų KADRI HALJAS. Į Vilnių Gegužės 28 dieną atvyksianti socialinė verslininkė iš Estijos pasakos apie organizaciją „Triumf Health“, kurią įkūrė 2016 metais. Šis socialinis verslas padeda sunkiai sergantiems vaikams ir jaunuoliams, jų gydymui taikoma individuali terapija, kuri pateikiama žaidimo forma per mobiliąją programėlę.

Kadri, kas lėmė, jog pasirinkote būtent psichologijos studijas ir apskritai psichologijos kryptį?

Visada vertinau psichologinės paramos ir psichinės sveikatos svarbą, nes ne kiekvienas turi stiprią paramą iš šeimos ar apskritai artimos aplinkos, todėl visada maniau, jog psichologo veikla labai prasminga ir tikrai reikalinga, kad padėtų žmonėms susidoroti su sunkumais gyvenime, o ypač tada, jei įvyksta kokie nors trauminiai įvykiai ar tiesiog esamas gyvenimo laikotarpis žmogui yra kritinis. Toks požiūris ir lėmė, kad pradėjau gilintis į psichoterapiją ir sunkių psichikos ligų prevenciją.

Kada Jūsų, kaip psichologės, veikla pakrypo prie darbo su vaikais ir jaunimu?

Kai studijavau doktorantūroje, pradėjau dirbti psichologe su psichikos sutrikimų turinčiais vaikais, ir nors pradžioje mano darbas buvo su suaugusiaisiais, tačiau visada sakau, kad tie, kas pradeda dirbti su vaikais, prie jų ir pasilieka. Vaikai dažnai būna nelaimingi ir pažeidžiami, jie patys nepasirinko ir nenusipelno tokio sudėtingo kelio, kovos su sudėtingais egzistenciniais klausimais, bet labai dažnu atveju mes šią naštą galime padėti jiems sumažinti. Šiuo metu dirbu su vaikais netradiciniu būdu, nors taikau ir tradicinius metodus, tačiau vietoj atskirų sesijų sergantiems vaikams gali būti suteikta psichologinė pagalbą per „Triumf“ žaidimą, ši pagalba vaikams prieinama bet kada, kada tik jiems jos prireikia.

Kada ir kodėl nusprendėte kurti būtent socialinį verslą „Triumf Health“?

Studijuodama doktorantūroje Helsinkio universitete, norėjau tęsti savo darbus, tačiau susidūriau su kalbos barjeru. Tada pradėjau ieškoti įvairių technologinių sprendimų, tikėdamasi taip panaudoti savo sukauptą ir kaupiamą patirtį. Teko bendrauti ir bandyti dirbti su vienu programinės įrangos kūrėju, tačiau išryškėjus skirtingiems požiūriams supratau, kad turiu bandyti viską padaryti pati. Taip ir pradėjau kurti šį socialinį verslą. Aš žinojau, kad taikant modernias technologijas galima padėti sergantiems vaikams, tačiau nieko panašaus rinkoje nepavyko rasti, turėjau to imtis pati. Aš subūriau puikią komandą, oficialiai įkūrėme organizaciją ir visai neseniai baigėme pirmąjį klinikinį tyrimą dviejose ligoninėse. Tyrimo rezultatai parodė, jog mūsų sukurtas žaidimas „Triumf“ yra veiksmingas, jis gerina vaikų psichinę gerovę ir gyvenimo kokybę, tai tik patvirtina, kad mūsų veikla labai prasminga ir reikalinga.

Kadri Haljas. Reach for Change nuotrauka

Minėjote, jog buvo atliktas pirmasis klinikinis tyrimas, buvo vertinta, kaip jūsų veikla veikia sergančius vaikus, kokie šio tyrimo rezultatai?

Skaitmeninės intervencijos į gydymą, kaip ir bet kurios kitos intervencijos, turi būti vertinamos naudojant tinkamą tyrimo metodiką, siekiant įrodyti veiklos veiksmingumą ar bent jau saugumą. Mūsų pirmasis klinikinis tyrimas parodė, kad vaikai mėgsta žaidimą, bendras žaidimo priimtinumo procentas buvo 86 proc. 100 proc. vaikų atsakė, jog žaidimas lengvas ir pateikiama informacija buvo naudinga bei patikima. Ir visi apklaustieji teigė, kad rekomenduotų šį žaidimą savo draugui.

Papasakokite apie organizacijos įkūrimo pradžią. Su kokiais sunkumais jums teko susidurti?

Kadangi mes dirbame su technologijomis ir sveikatos sritimi, būtent šiose srityse reikalingas didelis ryžtas ir drąsa, o didžiausias sunkumas, su kuriuo veikiausiai susiduria dauguma socialinių verslų – finansavimas, o be to savo tikslų pasiekti mes negalėtume. Socialiniai verslai investuotojams nėra labai įdomūs. Tačiau mums pasisekė, kadangi mes dirbame tokioje jautrioje srityje kaip vaikų sveikatos gerinimas, mums pavyko gauti valstybės dotacijas. Kitas svarbus etapas – komanda, nes be žmonių, kurie deda milžiniškas pastangas ir yra drąsūs, niekas neįvyktų, patikėkite, mes visi tikrai dirbame labai sunkiai. Dabar mes esame labai susidirbusi komanda, todėl galiu drąsiai pasakyti, jog mums nėra nieko neįmanoma, kad ir kokios sudėtingos situacijos ar problemos bebūtų, mes galime pasiekti triumfą.

Dažniausiai visi dalijasi tik gerosiomis savo patirtimis, kaip manote, gal vertėtų daugiau kalbėti ir apie sunkumus, su kuriais susiduriama?

Manau, kad tai yra puiku, jog žmonės dalijasi savo pozityviomis, teigiamomis istorijomis, nes iš esmės socialinis verslas sprendžia labai rimtas problemas, kurios vienaip ar kitaip liečia didžiąją dalį visuomenės. Apie socialinį verslą svarbu kalbėti dar ir todėl, kad visada gali atsirasti tų, kuriuos įkvėps tokios istorijos, ir jie patys imsis socialinio verslo ir visuomenės gerovės kūrimo. Tačiau, žinoma, yra sunkumų, kaip ir minėjau, pagrindinis – finansavimas, nesvarbu, kad ir kokį nuostabų darbą jūs darote, jums reikia išteklių, ypač veiklos pradžioje, kol veikla įsivažiuoja. Nors dauguma pradeda socialinį verslą iš didelės motyvacijos, tačiau ir motyvacija nėra amžinas išteklius, jūs turite sugebėti padengti išlaidas, susijusias su jūsų veikla.

Truputėlį plačiau papasakokite apie „Triumf Health“ veiklą?

Mes sukūrėme žaidimą sergantiems vaikams ir juos prižiūrintiems asmenims. Mokyklinio amžiaus vaikai, kuriems diagnozuotas vėžys, diabetas, astma, antsvoris ar reikalinga tiesiog atlikti operaciją, gali žaisti mūsų sukurtą žaidimą, žaidimo forma jie sužino daugiau apie savo sveikatos būklę, gauna psichologinę pagalbą. Visa tai vykdoma moksliniais tyrimais remta metodika, ir žaidimo turinys vaikams pateikiamas individualiai ir suasmenintai. Mes bendradarbiaujame su Estijos ir Suomijos pacientų organizacijomis, iš jų reguliariai gauname informacijos apie sunkumus, su kuriais susiduria ligoniukai ir remdamiesi tuo tobuliname savo žaidimą. Į pačio žaidimo kūrimo procesą buvo įtraukti ir patys vaikai, žaidimas atnaujinamas kas antrą savaitę, kad galėtume pasiekti maksimalų poveikį. Mūsų klientais tapo ligoninės ir kitos sveikatos įstaigos, kurie moka metinį licencijų mokestį, todėl gydytojai gali paskirti šį žaidimą kaip skaitmeninę medicininę priemonę vaikams.

Sakykite, kodėl savo veiklai vykdyti rinkotės būtent technologinius sprendimus?

Darbas su vaikais labai sudėtingas, nes juos sudominti nėra lengva, kai kas nors kuriama vaikams, tai turi būti ypač jiems įdomu ir patrauklu, kitaip jie tiesiog tuo nesinaudos. Todėl ir mūsų sprendimas buvo toks, pritaikyti technologijas ir padaryti, kad prieiga vaikams būtų įdomi, kartais jie galvoja, jog žaidžia, ir net nesuvokia, kiek daug žaisdami išmoksta. Visas mokomasis turinys žaidime labai gerai „užslėptas“, todėl vaikams ir patinka žaisti.

Jūs dirbate su sunkiai sergančiais vaikais, ar galėtumėte įvardinti, kokį savo veiklos poveikį matote tiems vaikams?

Vaikai nuo pat pradžių buvo įtraukti į projektą, būtent jie yra tie, kurie daugiausia prisideda, kad žaidimas būtų toks, koks yra. Labai smagu matyti vaikų veidus, kai jie pamato, jog jų idėjos buvo įtrauktos į žaidimą. Vaikai jaučiasi įgalinti ir svarbūs, kai jų indėlis priimamas ir įtraukiamas. Mes sakome, kad ligoniukai yra mūsų partneriai, nes jie tikrieji šios srities ekspertai, jie geriausiai žino apie savo susirūpinimą, pažeidžiamumą ir stengiamės padaryti viską, kad jie jaustųsi bent kiek geriau.

Gegužės 28 d. dalyvausite konferencijoje Vilniuje ir skaitysite pranešimą. Apie ką jis bus?

Mano kalba bus sutelkta į bendrą mūsų kelionę, turiu omenyje mūsų tarptautinį požiūrį, kuris leidžia mums nustatyti visuomenės poreikius sergantiems vaikams visame pasaulyje, ir tai gali padėti plėtoti įvairias veiklas sukuriant didžiausią įmanomą poveikį. Tikiu, jog konferencija gali suteikti kitokią perspektyvą tiems, kurie domisi socialinėmis inovacijomis. Mes socialinį verslą pasitelkėme spręsti šią labai didelę problemą, manau, kad turiu keletą labai gerų patarimų ir gudrybių, kuriuos išmokau per pastaruosius metus, ir planuoju jais pasidalinti su konferencijos dalyviais.

Kokios naudos ar žinių pati tikitės pasisemti iš kitų konferencijos dalyvių?

Aš visada noriu susitikti ir bendrauti su panašiais žmonėmis, patys esame labai atviri, norime dalintis žiniomis apie tai, ką darome. Jei galėsiu padėti bent vienam dalyviui, tuomet šią kelionę vertinsiu kaip pavykusią. Taip pat be galo įdomu sužinoti, kokius socialinius verslus kuria kiti žmonės, tikiuosi, kad konferencija bus labai įdomi ir įkvepianti. Laukiu susitikimo Vilniuje.

Projekto baigiamasis renginys – tarptautinė konferencija Patnering For Change Vilnius įvyks gegužės 28 d., Vilniuje, Kultūros bare “Kablys” (Kauno g. 5).
Konferencijos dalyvių skaičius ribojamas, todėl būtina registracija, registruotis galima iki penktadienio, gegužės 17 dienos . 

Konferencijoje bus sinchroninis vertimas iš anglų į lietuvių kalbą.

Projektą organizuoja Reach for Change su partneriais telekomunikacijų bendrove TELE2, TV3 televizija ir Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje.

Daugiau informacijos

Reach for Change informacija