„Stop abortams dabar.“ Maria Oswalt/Unsplash nuotrauka

Alabamos valstijos gubernatorė Kay Ivey trečiadienį pasirašė įstatymą, šioje valstijoje uždraudžiantį abortus beveik visais atvejais. Teigiama, jog įstatymas, kurį Alabamos valstijos senatas priėmė antradienio naktį, galėtų mesti iššūkį 1973 metų JAV Aukščiausiojo teismo sprendimui Roe prieš Wade byloje, kurią spręsdamas teismas išaiškino, kad abortų draudimai yra prieštaraujantys šalies Konstitucijai.

„Žmogaus gyvybės apsaugos aktas“ aborto atlikimą arba bandymą jį atlikti teisiškai prilygina sunkiam nusikaltimui. Gydytojai, atliekantys abortus, galėtų būti nuteisti nuo dešimties metų iki gyvos galvos kalėjimo. Bausmė taikoma tik gydytojams ir nėra skirta motinoms, kurioms už abortą ar bandymą jį atlikti negresia jokia bausmė.

Šio įstatymo oponentai jau prieš keletą mėnesių paskelbė, jog kreipsis į Aukščiausiąjį teismą, kad įstatymas būtų atšauktas. Būtent to tikisi iniciatyvos rėmėjai, kurie mano, kad, svarstydamas šį projektą, teismas galėtų atmesti sprendimą, priimtą Roe prieš Wade byloje.

CNN teigimu, turint omenyje daugybę teisinių iššūkių, su kuriais ši įstatymas susidurs, ir žvelgiant į panašius atvejus praeityje, galima spėti, kad įstatymas turbūt užstrigs teismuose ne vieniems metams. Nėra jokios garantijos, kad Aukščiausiojo teismo teisėjai palaikys šią iniciatyvą, net jei ji nukeliaus iki pat teisinės sistemos viršaus. Vis dėlto įstatymo šalininkų sėkmė galėtų būti didelis laimėjimas kovoje už kiekvieno žmogaus teisę į gyvybę.

Taip pat tikėtina, kad oponentai kreipsis į federalinius teismus prašydami laikinai suspenduoti šį įstatymą, kol neišaiškėjo jo derėjimas ar nederėjimas su JAV Konstitucija. Tai reiškia, kad federalinis teisėjas galėtų nuspręsti laikinai užblokuoti įstatymo veikimą. Anot CNN, JAV abortų uždraudimo blokavimas yra dalis federalinių teisėtvarkos institucijų darbo rutinos.

Nuo 2017 metų jau šešios kitos valstijos – Džordžija, Ohajas, Misisipė, Kentukis, Ajova ir Šiaurės Dakota – priėmė įstatymus, draudžiančius abortus nuo momento, kai girdimas kūdikio širdies plakimas. CNN teisės analitikės Joanos Biskupic teigimu, nė vienas iš tų teisės aktų realiai nėra įgyvendinamas.

Iniciatyvą pasveikino didžiausio Alabamos miesto Birminghamo vyskupas Robertas Bakeris. „Remiu šiuos įstatymus ir įstatymų leidėjų pastangas ginti gyvybę, eliminuoti šį blogį iš Alabamos valstijos ir pasiekti, kad negimusių kūdikių žudymas mūsų šalyje būtų suprantamas tik kaip žiaurus ir nežmoniškas gyvybės atėmimas iš pačių silpniausiųjų“, – sakė vyskupas.

Parengta pagal užsienio spaudą