VU Šv. Jonų bažnyčios didžiųjų vargonų fragmentas. VU nuotrauka
„Aš groju vargonais, nes tai yra mano gyvenimo galimybė. Noriu ją išnaudoti, kol galiu. Nors ir neturiu tam pakankamai laiko, nors domina ir kitos sritys, man svarbu palaikyti tą ugnelę, kad ji pamažu įsišaknytų manyje“, – apie meilę vargonams pasakoja matematikos fakultete studijuojanti Giedrė Juodzevičiūtė.

Šeštadienį, gegužės 25 d., 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje vargonų muzikos mėgėjai kviečiami į dr. Vido Pinkevičiaus vadovaujamos Vilniaus universiteto vargonų studijos „Unda Maris“ 8-ojo sezono uždarymo koncertą.

Koncerte dalyvaus Giedrė Juodzevičiūtė, Justas Dapkūnas, Diana Danilova, Dainius Characiejus ir kiti „Unda Maris“ atstovai. „Unda Maris“ studiją sudaro VU bendruomenės nariai – studentai, dėstytojai, darbuotojai ir alumnai. Tai įvairių specialybių žmonės – nuo medikų iki fizikų, nuo chemikų iki filologų, kuriuos visus vienija meilė vargonams.

Vakaro programoje skambės J. N. Lemmenso, M. K. Čiurlionio, J. S. Bacho ir kitų kompozitorių kūriniai.

Pasak G. Juodzevičiūtės, jai vis dar sunkoka pačioje pradžioje koordinuoti kojų ir rankų veiksmus. Taip pat atprasti nuo pianistams įprastų, jausmingesnių, plastiškesnių judesių – rankos atkėlimo, sunku kaskart tai prisiminti grojant vargonais.

„Neseniai sugalvojau, kad mano tikslas kitais metais yra išmokti groti šv. Mišių metu atliekamas giesmes, ypač pagrindines ir žinomiausias. Taip norėčiau dėl to, kad visą gyvenimą vargonai man siejosi būtent su šv. Mišių muzika, ir noriu pati tai išbandyti. Be to manau, tai būtų labai naudinga ateityje“, – mintimis dalijosi Giedrė.

Anot gyvybės mokslų atstovo Justo Dapkūno, jis vargonais groja dar tik antrus metus, o ir šiaip nuo mokyklos laikų negrojo jokiu instrumentu.

„Mano fortepijono mokytoja Balio Dvariono muzikos mokykloje buvo vargonininkė Aurelija Kiškelytė, ir ji kažkada užsiminė apie galimybę mokytis groti vargonais. Nors mokykloje tai nepavyko, tačiau išgirdęs apie Vilniaus universiteto vargonų studiją „Unda maris“ susidomėjau, atėjau pabandyti pagroti ir prisiminti mokyklos laikų įgūdžius. Bandymas vis dar tęsiasi, ir man pačiam kol kas neaišku, kiek jis sėkmingas. Kadangi mokiausi groti fortepijonu, tai daugiau ar mažiau pavyksta susivokti, kurį klavišą kada reikia spausti, tačiau groti kojomis tikrai yra iššūkis. Dar nežinau, reikia pirma šiuos mokslo metus pabaigti. Manau, norėčiau mokytis vieną klasikinį (baroko ar panašiai) kūrinį, o kitą modernų, XX–XXI amžiaus, kaip ir šiemet“, – pasakojo Justas.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai nori supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes, siūlo pasižiūrėti nemokamą videoekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus http://www.organduo.lt/lt

Įėjimas nemokamas.

VU informacija