Birutė Mar su kolegomis Ukrainoje. Solo teatro archyvo nuotrauka

Solo teatro spektaklis „Antigonė“, sukurtas pagal Sofoklio tragedijos motyvus (režisierė ir atlikėja Birutė Mar), grįžo iš Ukrainos, kur sėkmingai dalyvavo dviejuose svarbiuose tarptautiniuose teatro forumuose – XI tarptautiniame teatro festivalyje „Klasika šiandien“ ir tarptautiniame teatro festivalyje „Taurijos Melpomenė“. Abu šie festivaliai suburia teatro profesionalus iš viso pasaulio, taip pat ištikimus regiono žiūrovus ir užsienio svečius.

Lietuvą pasiekė žinia, kad festivalyje „Klasika šiandien“ lietuvių aktorė Birutė Mar pelnė apdovanojimą ir diplomą už geriausią moters vaidmenį monospektaklyje „Antigonė“. Šiame spektaklyje aktorė atlieka net šešis vaidmenis – Antigonės, jos sesers Ismenės, Kreonto, jo sūnaus Haimono, sargybinio bei žynio Teiresijaus. Festivalyje „Klasika šiandien“, kurio idėja – pristatyti šiuolaikines klasikos kūrinių interpretacijas, šiemet už geriausią režisūrą apdovanotas gruzinų režisierius Mamuka Cercvadze (A. Cereteli dramos teatras, Čiatura, Gruzija), o festivalio „Grand Prix“ pelnė Kijevo Ukrainos teatro spektaklis „Klasta ir meilė“ (rež. Elias Perrig, Vokietija).

Festivalis vyko Kamenskij mieste, jame buvo parodyta 15 spektaklių iš Ukrainos, Rusijos, Lenkijos, JAV, Gruzijos, Turkijos, Azerbaidžano.

Antrojo įspūdingo įvertinimo B. Mar susilaukė iš Chersono XXI tarptautinio teatro festivalio „Taurijos Melpomenė“ organizatorių. Čia jos „Antigonė“ įvertinta kaip geriausias festivalio darbas monospektaklio nominacijoje. 

Chersono XXI tarptautinis teatro festivalis „Taurijos Melpomenė“ – vienas didžiausių ir populiariausių festivalių regione, kuriame šįmet dalyvavo net 36 spektakliai iš dvylikos šalių. Šio festivalio žiuri komisija kasmet išskiria įdomiausius scenos darbus – būtent tokiu šiemet pripažinta B. Mar „Antigonė“.

Chersone Lietuvos kūrėjų spektaklis nuskambėjo itin aktualiai, po spektaklio skambėjo žiūrovų šūksniai „bravo!“ – mat „Antigonė“ buvo vaidinama naujojo Ukrainos prezidento inauguracijos dieną, kai jis, pasak ukrainiečių, išvaikė dūmą – o tai itin susisiejo su Sofoklio dramos „Antigonė“ siužetu, kai miesto valdžią užima naujasis karalius Kreontas. Chersono festivalį aplankė ir Lietuvos atašė Ukrainoje Ina Kniurienė, Solo teatro trupės kelionę parėmė Lietuvos kultūros taryba.

„Prieš kurdama „Antigonę“ susižavėjau antikos istorija ir graikų teatru – keliaudama po Graikijos salas, dalyvavau antikinio teatro seminaruose Graikijoje ir Kipre“, – prisimindama spektaklio gimimą pasakojo B. Mar. Ji sakė, kad spektaklio pradžia buvo šokio miniatiūra „Antigonė ir paukščiai“, pristatyta festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ (2001 m.). Vėliau išplėtota Sofoklio tragedijos „Antigonė“ versija tapo Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektakliu ir bene dešimtmetį buvo vaidinama Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, porą sezonų – Vilniaus mažajame teatre, keliavo po tarptautinius festivalius ir pelnė ne vieną apdovanojimą. Praėjusiais metais atnaujinta „Antigonė“ įtraukta į Solo teatro repertuarą.

Solo teatras – B. Mar ir bendraminčių 2018 m. įkurtas teatras, kurio repertuare – spektakliai „Žodžiai smėlyje“, „Antigonė“ , „Meilužis“, „Unė“, „Poetė“, „Jis ir ji“. Naujausias Solo teatro spektaklis – „Lietuviškoji Nora“, sukurta pagal H. Ibseno pjesės „Lėlių namai“ ir aktorės Monikos Mironaitės gyvenimo bei kūrybos motyvus. Jo premjera šį sezoną įvyko Vilniaus mažajame teatre, kuriame kurį laiką gyveno garsi teatro primadona.

Šiuo metu B. Mar rengiasi naujam teatro sezonui, kuriame – spektaklis pagal J. Otsukos romaną „Buda palėpėje“. Jo premjera planuojama rugsėjį „Meno forto“ scenoje. 

Solo teatro informacija