Organizatorių nuotrauka

Marijampolės tapatybės ženklu per penkerius metus tapęs meno simpoziumas „Malonny“ (Niujorkas, Londonas, Marijampolė – idėjų migracija“) ruošiasi sudrebinti miestą šeštą kartą birželio 27 – liepos 3 dienomis. 

Simpoziumo kuratorius – Niujorke gyvenantis lietuvis menininkas Ray Bartkus – į šiųmetį renginį kaip partnerius pasikvietė garsius menininkus iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Tradiciškai planuojami ir susitikimai, ir performansai, ir naujų miesto erdvių įženklinimas. 

Įmonės „Lietuvos cukrus“ patalpose jau suplanuotas įspūdingas performansas su pasaulyje gerai žinomu kompozitoriumi, smuikininku Tomu Chiu. Dėl indėlio į šiuolaikinę muziką ir garso meną vertinamas iš Taivano kilęs, bet Niujorke gyvenantis Tomas Chiu yra pristatęs daugiau nei 100 premjerų su kitais garsiais muzikos pasaulio kūrėjais.

Į Marijampolę antrąkart atvyksta ir JAV menininkas Eli Elysee, kurio darbas „Šv. Jurgis iš Etiopijos“ vieną senamiesčio sieną puošia jau nuo 2016 metų. Haityje gimęs, bet Niujorke augęs ir mokęsis dailininkas bei dizaineris turi savo studiją bohemiškame Bushwick rajone. Personalines parodas Eli Elysee ne vieną kartą pristatė Chelsea rajono galerijose Niujorke, taip pat Berlyne ir Tokijuje.

Organizatorių nuotrauka

Per penkerius metus iki šiol Marijampolėje sukurta 19 piešinių, įvyko daugybė performansų, forumų ir diskusijų, „masterclass“ susitikimai, projekte savanoriavo keli šimtai jaunų žmonų. Galbūt šiemet gims dar vienas toks kūrinys kaip R. Bartkaus „Tekantis gyvenimas“, kuris pateko ant „National Geographic Lietuva“ žurnalo priedo viršelio, buvo peržiūrėtas milijonų žmonių visame pasaulyje.

Ankstesniais metais sukurta sienų tapyba tapo turistų traukos objektu, čia pirmąkart nuskambėjusios idėjos virto naujais projektais ar įkvėpė pokyčius ir pasklido už Lietuvos ribų. O pačią Marijampolę įkvėpė keistis toliau – vienos meno iniciatyvos išjudina kitas, tai – stipri sinergija, yra pažymėjęs ir R. Bartkus.

Organizatorių nuotrauka

Taigi Marijampolės savivaldybė, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ kartu su „Arvi“ suburta komanda vėl užtikrintai ruošiasi ambicingiems planams, tarp kurių yra ir „Malonny 6“ forumas. Jo tema „Šiuolaikinio meno centras Marijampolėje“ bus skirta plėtoti kitai R. Bartkaus išsakytai idėjai – sukurti mieste ne tik meno galeriją po atviru dangumi, bet galbūt ir regioninį menų centrą. „Marijampolėje ir jos apskrityje tokio nėra, – komentavo „Arvi“ rinkodaros ir viešųjų ryšių direktorė G. Urbaitienė. – Tad yra siekis turėti apskrityje tokį centrą, kuris būtų traukos objektas, kur būtų dirbtuvės meno žmonėms ir pan. Per forumą bus kalbama apie tokio centro poreikį Marijampolėje, jo galimas vietas, kitų miestų ir šalių patirtį šioje srityje.“

Organizatorių nuotrauka

„Menas ir kultūra yra galingi XXI a. ekonomikos varikliai. 2015 m. kultūra JAV ekonomikai generavo 763 mlrd. dolerių, tai daugiau nei agro, ar transporto sektoriai. Šios tendencijos Vakarų pasaulyje tik stiprės, nes vartotojų visuomenės virsta patirčių visuomenėmis. Daugelis miestelių, išgyvenančių ekonomines ir identiteto krizes, atsigavo ir suklestėjo būtent atsigręždami į meną“, – primena R. Bartkus.

Tokiu varikliu visam regionui, tiki jis, galėtų tapti ir šiuolaikinio meno centras Marijampolėje. „Regionu vadinu pietų Lietuvą, šiaurės rytų Lenkiją, taip pat ir vakarų Baltarusiją. Tai yra mums visiems istoriškai ir kultūriškai labai svarbi teritorija, daugelį amžių gyvavusios bendros valstybės sandūra, dabar gi praradusi raiškų identitetą, – sakė menininkas. – Vakuumas visada užsipildo. Neturiu net mažiausios abejonės, kad regiono kultūrinis centras bus įkurtas. Klausimas tik kada ir kur. Siūlyčiau padaryti tai dabar ir Marijampolėje!“

Daugiau informacijos