Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Minėdami 450-ąsias Liublino unijos metines, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda paskelbė bendrą pareiškimą.

Prezidentai pareiškė vertinantys protėvių toliaregiškumą sukurti Abiejų Tautų Respubliką, pagrįstą lygiateise partneryste ir bendra atsakomybe, kuri buvo įkvėpimas visai Europai integruotis ir plėtoti glaudesnį valstybių bendradarbiavimą kaip geriausią atsaką į vidaus ir išorės grėsmes.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda

„Šiandien esame lygiai taip pat pasiruošę kartu įveikti bet kokius iššūkius ir apsaugoti nepriklausomybės, vienybės ir solidarumo idealus“, – pabrėžiama šalių Prezidentų bendrame pareiškime.

Abi valstybės prisideda prie visos Europos saugumo ir klestėjimo, kurdamos bendrą ateitį Europos ir transatlantinėje bendruomenėse, įgyvendindamos strateginius energetikos ir transporto projektus bei plėtodamos intensyvų kultūrinį ir mokslinį bendradarbiavimą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė / Roberto Dačkaus nuotrauka

Prezidentų teigimu, ilgiau kaip 200 metų gyvavusios Liublino unijos dvasia – tarpusavio pagarba, suderėti sprendimai ir kultūros įvairovė – šiandien ir toliau padeda stiprinti mūsų tautų ir žmonių partnerystę, o Unijos poveikis, įtvirtinant tuometines pilietines ir respublikos vertybes, išlieka vertingu indėliu į šiuolaikinį politinį gyvenimą.

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui Varšuvoje, Lenkijos Respublikos Seime, bus įteiktas ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Didysis kryžius.

Nuotraukos autorius Vygintas Skaraitis/BFL 
© Baltijos fotografijos linija

„Šį įvertinimą priimu kaip draugystės įrodymą už pastangas tvirtinti ryšius tarp mūsų tautų. Šiandien galime džiaugtis, kad abipusės pastangos lėmė, jog Lenkija ir Lietuva yra artimos pagarba, gera kaimynyste ir draugyste“, – teigė parlamento vadovas.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius taip pat šiandien lankosi Liubline. Šventė prasidėjo vidurdienį istorinės Liublino pilies kieme iškilminga Liublino miesto tarybos sesija, kurioje Vilniaus meras tarė sveikinimo žodį visų delegacijų vardu.

Remigijus Šimašius lankosi Liubline. Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka.

„Unija nėra tik politinė sutartis. Unija – tai daug daugiau. Tai yra reali ir istorijos iššūkių išbandyta tautų bendrystė, kurią politikai dokumentu formalizuoja. Unija – tai pirmiausiai realūs, kultūriškai artimų ir vertybėmis  susietų tautų santykiai“, – susirinkusiesiems kalbėjo Vilniaus meras.  

1569 m. liepos 1 d. Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pasirašyta Liublino unija sujungė jas į vieną politinį darinį – Abiejų Tautų Respubliką su vienu valdovu, vienu įstatymų leidžiamuoju organu ir bendra užsienio politika.

Parengta pagal LR Prezidentūros ir Seimo informaciją