EPA nuotrauka

Praėjusią savaitę 32-ejų metų Novakas Džokovičius po penkias valandas trukusio teniso mačo penktą kartą laimėjo Vimbldono teniso turnyrą. Serbas 16-ąjį kartą tapo „Didžiojo kirčio“ serijos turnyro laimėtoju ir jau kurį laiką laikosi ATP teniso reitingų viršūnėje. Ilgiausiai Vimbldono istorijoje trukęs finalo mačas atėmė daug jėgų iš serbų sportininko, bet Džokovičius turi iš kur pasisemti stiprybės: sportininkas reguliariai skaito Bibliją.

Džokovičius yra stačiatikis ir nė kiek nesistengia to slėpti. Jau nieko nestebina, kad per susitikimus su žurnalistais jis dažnai mini Jėzų Kristų arba po kaklu segasi kryželį. Džokovičiui jo dvasinis kelias ir priklausymas religinei bendruomenei yra svarbesnis nei daugybė titulų tenise: „[Buvimas krikščionimi] yra pats svarbiausias titulas mano gyvenime dėl to, kad visų pirma esu stačiatikis, o tik po to sportininkas“, – sakė jis 2011 metų balandį, kai iš Serbų Ortodoksų Bažnyčios patriarcho gavo Šventojo Sava apdovanojimą. Šis apdovanojimas yra teikiamas už aukščiausius nuopelnus. Džokovičiui jis buvo įteiktas už finansinę paramą atnaujinant religinius pastatus gimtojoje Serbijoje.

EPA nuotrauka

Džokovičius ne tik prisideda prie Serbų Ortodoksų Bažnyčios gyvavimo, bet taip pat stengiasi padėti tiems, kuriems pasisekė mažiau nei jam. Pavyzdžiui, praėjusiais metais jis paaukojo 94 tūkst. eurų Pozegos mokyklos Serbijoje renovacijai. Džokovičiui labai rūpi ir Serbijos vaikų padėtis. Jis stengiasi jiems padėti pačiais svarbiausiais jiems gyvenimo momentais – ankstyvoje vaikystėje. 2015 m. Novakas prisidėjo prie Pasaulio banko iniciatyvos ir tapo UNICEF geros valios ambasadoriumi Serbijoje.

Džokovičius savo vaikystę praleido karo blaškomoje šalyje, bet jis niekada nepamiršo savo šaknų. Su žmona Jelena jis draugauja nuo 2005-ųjų, kai susipažino vidurinėje mokykloje Belgrade. 2014 m. liepą jie susituokė cerkvėje ir dabar augina du vaikus: trejų metų Stefaną ir keturių mėnesių Tarą. Jelena taip pat yra Novako Džokovičiaus paramos fondo vadovė.

EPA nuotrauka

2017 m. Fatherly.com Džokovičius rašė: „Buvimas tėvu kardinaliai mane pakeitė. Santykis su sūnumi (tuo metu dukra dar nebuvo gimusi – red.) privertė mane pradėti mąstyti apie kitų vaikų svajones ir kaip jas įgyvendinti. Visuomet jaučiau norą padėti kitiems, todėl dar 2007 m. buvo įkurtas Novako Džokovičiaus paramos fondas. Fondas siekia padėti vaikams iš sunkiai gyvenančių bendruomenių.“

EPA nuotrauka

Džokovičiaus fondas ieško mokyklų ir darželių, kuriuos gali atnaujinti, kad juos galėtų pradėti lankyti kuo daugiau vaikų. Fondas susitelkia į ankstyvąjį ugdymą, kuris itin svarbus vaikui. Fondo tinklalapyje rašoma, jog maždaug 90 tūkst. vaikų Serbijoje neturi galimybės lankyti darželių ir lavintis ankstyvoje vaikystėje. Iki dabar fondas yra atnaujinęs (arba pastatęs) 18 mokyklų sunkiai gyvenančiose Serbijos vietovėse. Skaičiuojama, kad maždaug 1000 vaikų gyvenimo ir mokymosi kokybė pagerėjo vien po šio projekto.

EPA nuotrauka

Tačiau naujų mokyklų statymas arba senų pritaikymas bendruomenėms poreikiams nėra vienintelė Džokovičiaus fondo veikla. Fondas taip pat užsiima mokytojų švietimu, organizuoja įvairius mokymus ankstyvojo mokymosi srityje, taip pat visai neseniai prasidėjo įvairiausių stovyklų vaikams, kurie negali patys jų įsigyti, projektas. Serbijoje, kurioje vidutinis atlyginimas nesiekia 500 eurų, tokia pagalba bendrapiliečiams yra itin svarbi.

Viename interviu Džokovičius yra sakęs, kad jam „pinigai nėra problema. Užsidirbau tiek, kad galėčiau išmaitinti visą Serbiją. Man regis, kad ji to nusipelno – dėl to stipraus palaikymo, kurį nuolatos jaučiu.“

„Džokovičius yra tikras vaikų herojus visame pasaulyje. Jis savo pavyzdžiu parodo, kad stiprūs balsai ir veiksmai gali keisti pasaulį vaikams“, – sakė UNICEF direktorės pavaduotoja Yoka Brandt.

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

Parengė Kristina Tamelytė