Stasys Eidrigevičius. Giedriaus Matulaičio nuotrauka

Liepos 24-ąją 70 metų jubiliejų švenčia dailininkas, grafikas, režisierius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Varšuvoje gyvenantis Stasys Eidrigevičius.

Stasys Eidrigevičius – arba tiesiog Stasys – Lietuvoje ir pasaulyje žinomas kaip tūkstančių piešinių, šimtų tapybos darbų, ekslibrisų, miniatiūrų, pastelių, koliažų, plakatų, knygų iliustracijų, įvairių žanrų fotografijų, taip pat skulptūrų, instaliacijų, performansų, teatro spektaklių ir straipsnių kultūros spaudoje autorius. Plačiai pasaulyje žinomas menininkas, kurio kūryba įvertinta 35 svarbiais tarptautiniais apdovanojimais ir kitais prestižiniais titulais.

Mano visa kūryba – metafora“, – taip trumpai ir aiškiai savo kūrybos esmę yra įvardijęs S. Eidrigevičius.

Giedriaus Matulaičio nuotrauka
Audriaus Kapčiaus nuotrauka
Radvilės Bieliauskienės nuotrauka
Audriaus Kapčiaus nuotrauka
Radvilės Bieliauskienės nuotrauka
Radvilės Bieliauskienės nuotrauka
Dailininkas Stasys Eidrigevičius ir profesorius Vytautas Landsbergis. Kęstučio Vanago / BFL nuotrauka
Stasys Eidrigevičius. Redakcijos archyvo nuotrauka

Stasys Eidrigevičius gimė 1949 m. Mediniškių kaime, Pakruojo rajone. 1968 m. baigė Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą, 1973 m. Valstybinį dailės institutą (dab. Vilniaus dailės akademija). Nuo 1980 m. menininkas gyvena Varšuvoje. Įvairiose šalyse yra surengęs daugiau kaip 100 individualių parodų, kuriose eksponavo paveikslus, grafikos darbus, ekslibrisus, plakatus, miniatiūras, pasteles, fotografijas. Ne viena tautiečių karta yra užaugusi su S. Eidrigevičiaus iliustruotomis pasakų knygomis.

Menininkas rengia performansus, menines akcijas, instaliacijas, scenografiją, yra sukūręs unikalius dailės žanrus – kaukes ir vadinamuosius sielvartus (lenk. smutki). S. Eidrigevičiaus autoriniai spektakliai „Baltas briedis“ (1993 m.) ir „Medinis žmogus“ (2007 m.) yra rodyti Varšuvos teatre „Studio“. Menininkas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos (2001 m.) ir daugybės tarptautinių premijų laureatas.

2000 m. S. Eidrigevičius yra apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu. Japonijos Otaru mieste veika jo vardu pavadintas muziejus – „Hiroko Mori & Stasys Museum“. Pasaulinio garso menininko vardu Panevėžyje šiuo metu kuriamas modernus Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC).

Stasio Eidrigevičiaus darbai MO muziejuje. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka
Stasys Eidrigevičius „Prieš lietų“ (1997 m.).
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius.
Stasys Eidrigevičius „Kiškis“ (1988 m.).
Stasio Eidrigevičiaus kūrybos paroda „Veidas ant kaukės“. Tomo Kapočiaus nuotrauka