Poetas Jonas Juškaitis. Regimanto Tamošaičio nuotrauka

„Mažosios studijos“ laidoje „Kultūra ir religija“ pagerbiamas poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Jonas Juškaitis. Jis parašė ir išleido 16 poezijos knygų, tarp jo verstų užsienio poetų – Ana Achmatova, Federico García Lorca, Johannas Wolfgangas von Goethe, Nikolajus Gumiliovas, Heinrichas Heine, Friedrichas Hölderlinas, Sergejus Jeseninas, Osipas Mandelštamas, Cyprianas Kamilis Norwidas, Raineris Maria Rilke, Georgas Traklis, senovės japonai.

1989 m. J. Juškaitis apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija, 1999-aisiais tapo „Poezijos pavasario“ laureatu, o 2004 m. pelnė Jono Aisčio literatūrinę premiją už eilėraščių knygą „Eglė vasaros naktį“. 

Vos atsiradus katalikų radijui, pasakoja laidos vedėjas kun. Julius Sasnauskas, J. Juškaitis entuziastingai puolė klausytis ir pats kalbėtis. Dalyvavo laidose, diskusijose, skambindavo telefonu, dėstė savo pastabas. „Mažosios studijos“ archyve yra ne vienas J. Juškaičio balso įrašas. Siūlome pasiklausyti 1995 m. pokalbį iš ciklo „Pažįstami ir nepažįstami Lietuvos žmonės“ – tai Vaidoto Žuko surengta žaibiška poeto apklausa su pačiais aštriausiais klausimais. 

„Ir, žinoma, ne apie poeziją, ne apie literatūrą, bet apie tai, kas ir koks tu esi. Jonas Juškaitis kalbėjo: tada dar mokėta mėgautis staiga atsiradusia galimybe sakyti ką nori. Laisvai, plačiai, drąsiai. Mokėta džiaugtis laisvu žodžiu tiek metų prabuvus su užrišta burna“, – cituoja poetą kun. J. Sasnauskas ir kviečia su juo susipažinti darsyk, tarsi iš naujo pamatyti gražų, gyvą J. Juškaičio portretą.