Lauryno Skeisgielos nuotrauka

Rugsėjo 5–8 dienomis sostinėje vyks ketvirtasis Vilniaus galerijų savaitgalis. Šį kartą renginio organizatoriai sudarė maršrutą po 25 galerijas ir parodų erdves, esančias ne tik miesto centre, bet ir nuo jo nutolusiuose rajonuose bei užmiestyje. Keturių dienų programoje – 12-os parodų atidarymai, vienos iš „Auksinio liūto“ laureačių performansas, diskusija apie Vilniaus parodų erdvių ekosistemą ir daug kitų renginių.

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) organizuojamas renginys siekia supažindinti su mieste veikiančiomis meno erdvėmis, pristatyti naujas iniciatyvas ir išugdyti ilgalaikį lankymosi galerijose įprotį. Šis įvykis ilgainiui tampa ne tik sostinės kultūrinio gyvenimo, bet ir tarptautinės tradicijos dalimi – Europos ir pasaulio miestuose tokie renginiai organizuojami jau daugiau nei dešimtmetį.

Nuo 2016-ųjų rugsėjo pradžioje vykstantis galerijų savaitgalis tampa proga atidaryti šiuolaikinio meno parodų sezoną.

„Net jei atrodo, kad sezoniškumas šiuolaikinio meno scenos neliečia, nes daugelyje galerijų parodos organizuojamos visus metus, vis dėlto tai veikia miestą. Nuo pat pirmųjų rudens dienų čia padaugėja žmonių, atsikrausto naujų miesto gyventojų, kuriems pristatyti turtingą šiuolaikinio meno panoramą yra labai svarbu“, – sako šių metų renginio programą sudariusi jaunosios kartos menotyrininkė ir kuratorė Gabrielė Radzevičiūtė.

Nuo ketvirtadienio, rugsėjo 5 d., prasidedantis renginys startuoja su diskusija apie Vilniaus parodų erdvių ekosistemą. Čia bus siekiama išsiaiškinti, kaip meno lauką pakeičia nauji žaidėjai ir kas nutinka užsidarius senoms institucijoms. Pokalbis simboliškai vyks vėlyvą rudenį rekonstrukcijai uždaromame Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), kuris Vilniaus galerijų savaitgaliui parengė turtingą programą. Čia vyks ne tik dviejų naujų parodų atidarymai, bet ir ekskursijos, edukacinė programa vaikams, koncertas ir skaitykloje sukauptų antrų leidinių egzempliorių išdalytuvės.

Lauryno Skeisgielos nuotrauka
Lauryno Skeisgielos nuotrauka

Galerijų savaitgalio maršrute, be Vilniaus parodų erdvių senbuvių, tokių kaip ŠMC, Nacionalinė dailės galerija (NDG), rezidencijų ir parodų centras „Rupert“, „Vartų“, AV17 ar Vilniaus dailės akademijos galerijos – ir naujokai. Penktadienį ant istorinės kalvos, buvusių Rojaus sodų vietoje Vitebsko gatvėje besikuriančiame kultūros komplekse SODAS 2123, bus atverta pirmoji erdvė galerija „Atletika“. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos kuruojamoje erdvėje vyks parodų atidarymai, koncertai, naujų iniciatyvų ir knygų pristatymai.

Savaitgalį norintiesiems trumpam pabėgti iš miesto, programos sudarytojai siūlo sėsti į Lentvario link judantį traukinį. Galbūt tapsite menininko Arturo Bumšteino performanso liudininkais, jis šeštadienio popietę persikels į dar šių metų pavasarį istoriniame Lentvario geležinkelio stoties pastate įsikūrusią susitikimų erdvę „Lokomotif“. Sekmadienį Lentvario geležinkelio depe pasirodymą surengs viena iš Venecijos bienalėje „Auksiniu liūtu“ įvertintos operos-performanso „Saulė ir jūra (Marina)“ autorių menininkė Lina Lapelytė.

Mindaugo Česlikausko nuotrauka
Mindaugo Česlikausko nuotrauka
Mindaugo Česlikausko nuotrauka

Visi Vilniaus galerijų savaitgalio renginiai nemokami.

Visą Vilniaus galerijų savaitgalio programą rasite čia. 

Vilniaus galerijų savaitgalio dalyviai: 

Galerija „Atletika“ (Vitebsko g. 21, 23)

Galerija (AV17) (Totorių g. 5)

Galerija „Dūmų fabrikas“ (Dūmų g. 3)

Galerija „Meno niša“ (J. Basanavičiaus g. 1/13)

Galerija „SHCH/ŠC“ (Teatro g. 7A)

Galerija „Trivium“ (Vilkpedės g. 7–105)

Galerija „Vartai“ (Vilniaus g. 39)

Kultūros kompleksas „SODAS 2123“ (Vitebsko g. 21, 23)

LDS galerija „Arka“ (Aušros Vartų g. 7)

Lentvario depas (Geležinkelio g. 15, Lentvaris)

Menininkų centras „Autarkia“ (Naugarduko g. 41)

Meno projektų erdvė „Studium P“ (Pylimo g. 20)

Nacionalinė dailės galerija (Konstitucijos pr. 22)

Parodų erdvė „VITRINA & Bench“ (Kauno g. 36, kombinatas „Dailė“, II a.)

Projektų erdvė „Editorial“ (Latako g. 3)

Prospekto galerija (Gedimino pr. 43)

Susitikimų erdvė „Lokomotif“ (Geležinkelio g. 13, Lentvaris)

Šiuolaikinio meno centras (Vokiečių g. 2)

Tarpdisciplininis edukacijos, rezidencijų ir parodų centras „Rupert“ (Vaidilutės g. 79)

UMI galerija „Kalnas“ (Krivių g. 10)

Vilniaus fotografijos galerija (Stiklių g. 4 / Didžioji g. 19)

VDA parodų salė „Titanikas“ (Maironio g. 3)

VDA tekstilės galerija „Artifex“ (Gaono g. 1)

VDA galerija „Akademija“ (Pilies g. 44)

VDA projektų erdvė „Krematoriumas | Meno krosnys“ (Maironio g. 6, II vidinis kiemas)

Vilniaus galerijų savaitgalio informacija