„Pax et Bonum“ nuotrauka

Tarptautinis šokio festivalis „Aura“ turi dvi gražias tradicijas – padovanoti dovaną Kaunui ir miesto svečiams. Taip pat niekuomet neapsieinama be netikėtumų. Rugsėjo 28 dieną, festivalio atidarymo vakarą, publikos laukia nemokamas koncertas. Šv. Jurgio bažnyčioje Kaune išgirsime ne tik chorą ir orkestrą, kurie atliks kompozitoriaus, nacionalinės premijos laureato Vaclovo Augustino mišias. Reginį kurs garsas, šokis, žodis ir šviesų žaismė.

Skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

Projekto iniciatoriai VšĮ „Pax et Bonum“, rengdamiesi Lietuvai svarbaus įvykio minėjimui, kreipėsi į kompozitorių Vaclovą Augustiną su prašymu sukurti mišias. Po dvejų metų darbo gimė kūrinys „Missa pro centesimo anno restitutionis Lituaniae“. 

Tiesa, nors kūrinys proginis, jis tiesmukai neiliustruoja šimtmečio įvykių ar istorijos. „Atsisakiau bet kokių bandymų kūrinį pritempti prie temos. Kūrinys turi intenciją, kuri neveikė kūrinio formos. Tai greičiau malda už Tėvynę”, – sakė kompozitorius V. Augustinas.

Projektui sutelktos geriausių Lietuvos kūrėjų ir atlikėjų pajėgos: Vilniaus savivaldybės kamerinis choras „Jauna muzika“, Klaipėdos kamerinis orkestras ir Kauno šokio teatras „Aura“.

Muzika, priverčianti nutilti viduje

Mišių premjera, kurios sumanymas priklauso VšĮ „Pax et Bonum“, įvyko pernai sostinės Bernardinų bažnyčioje. Pasirodymas buvo sutiktas gausios publikos ir palydėtas griaudžiančiomis ovacijomis bei „bravo“ šūksniais. Tai stambios formos, septynių dalių vokalinė-instrumentinė kompozicija tradiciniais mišių tekstais mišriajam chorui, styginių orkestrui, dviem solistėms, skaitovui, fonogramai ir judesiui.

Nors mišios sukurtos laikantis tradicijos ir kanonų, jos turi šiuolaikišką skambesį gerąja šio žodžio prasme. Į kanoninę mišių struktūrą inkrustuoti subtilūs „Veni Sancte Spiritus“ ir „Tėve mūsų“ muzikiniai inkliuzai, subtiliai atsiveriantys intertekstai paliečia, sujaudina, užgniaužia kvėpavimą ir priverčia nutilti viduje.

„Tikiuosi, kad mano kūrinys ne tik leis patirti gilų estetinį išgyvenimą, bet ir sutelks maldai už Tėvynę“, – sakė V. Augustinas.

„Pax et Bonum“ nuotrauka
„Pax et Bonum“ nuotrauka

Kurdamas galvojo apie klausytoją

Žavu tai, kad mūsų pastarųjų metų kultūroje įsisukus šiuolaikinio meno skersvėjui kompozitorius turi imunitetą. V. Augustinas – ištikimas sau, sugeba ir išlikti autentiškas, ir kartu rasti aktualų skambesį, atliepiantį tiek profesionalų, tiek muzikos mylėtojų lūkesčius. Ne atsitiktinai kompozitorius yra vienas dainuojamiausių chorinės muzikos autorių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. 

„Kurdamas mišias aš turėjau aiškų adresatą – kas klausys ir kokioje aplinkoje. Šiuo atveju mano muzika labai nesunkiai suvokiama ir lengvai klausoma. Atidus klausytojas mano kūrinyje išgirs net ir roko muzikos atgarsių, bet tai visiškai sąmoningas pasirinkimas“, – sakė V. Augustinas.

Šokiu atausta muzika

Festivalio atidarymo vakarą susirinkusi publika turės unikalią galimybę ne tik išgirsti, bet ir pamatyti, pajusti, išgyventi muziką. Susibėgus draugėn šokiui, šviesoms ir muzikai, išsitrina riba tarp rituališkumo ir koncertiškumo. Projekte susibūrę skirtingų žanrų atlikėjai kuria atmosferą, nardinančią į kontempliaciją ir maldą.

Kauno šokio teatro „Aura“ šokėjai iš Belgijos, Brazilijos, Japonijos, JAV, Norvegijos, Prancūzijos, Pietų Korėjos, Škotijos ir Lietuvos kūnais ataudžia muzikinę faktūrą, tačiau ne iliustruodami muziką, bet kurdami istorinį naratyvą ir gyvuosius paveikslus.

„Šios Vaclovo Augustino kūrinio versijos neįsivaizduoju teatre ar koncertinėje salėje. Jei tas kūrinys būtų pristatomas ne bažnyčioje, žinoma, jis būtų visiškai kitoks ir choreografiniais sprendimais. Žodžiu, laukia iškilminga su nuostabia muzika festivalio pradžia. Gal kažkam pasirodys keista, kad šiuolaikinio šokio festivalis prasidės mišiomis. Bet kodėl gi ne?“ – sakė choreografė Birutė Letukaitė.

Du ryškūs kompozicijos poliai – klasikinės mišios ir jų daugiaplanis išpildymas – yra tarsi aliuzija į kiekvieno iš mūsų dvasinį, būvį apsuptą šiuolaikinio pasaulio atspindžių.

Renginys nemokamas.

Tarptautinio šokio festivalio „Aura“ informacija