Scenografė, dailininkė Aleksandra Jacovskytė ir režisierius Aleksandras Špilevojus. VMT archyvo nuotrauka

31-ąjį sezoną pradedantys Valstybinio Vilniaus mažojo teatro kūrėjai akcentuoja būtinybę teatrui tapti atviram ir savo duris atverti įvairiai auditorijai. Patiems mažiausiems – kūdikiams – Gintarė Latvėnaitė artėjant žiemai pristatys miuziklą „Manuliukai“. Jaunimą režisierius Aleksandras Špilevojaus kviečia į spektaklį „12 gramų į šiaurę“, o vyresniajai auditorijai, kaip įvardija režisierius Kirilas Glušajevas – 40+, skirtas jo spektaklis „Aš nieko neatsimenu“ pagal amerikiečių dramaturgo Arthuro Millerio pjesę. Šio spektaklio premjera Mažasis ir atidarys savo salės duris šį sezoną – rugsėjo 20, 21 d.

Vilniaus mažojo teatro fojė jau pasirengusi virsti ir kultūrinių įvykių bei susitikimų erdve. Nuo rugsėjo 20-osios čia galima apžiūrėti žinomos teatro dailininkės, grafikės, fotografės Aleksandros Jacovskytės parodą „Vilniaus veidai“. Menininkė nuo studijų laikų fotografuoja draugus, kolegas, pažįstamus ar žinomus žmones. Daugelyje jos fotografijų užfiksuotos išnykusios ar į užmarštį nugrimzdusios Vilniaus senamiesčio vietos, nepakartojama jų aura.

A. Jacovskytė savo nuotraukų kolekcijoje, kurtoje nuo 1963-iųjų iki 1993-iųjų, turi sukaupusi žymių Lietuvos kultūros asmenybių portretus: Rimtauto Gibavičiaus, Vytauto Kalinausko, Audriaus Puipos, Mečislovo Bulakos, Antano Mončio, Algimanto Švėgždos. Naujosiose jos fotografijose iš Vilniaus mažojo teatro gastrolių Italijoje, kuriomis paroda teatre pradedama ir pabaigiama – režisieriaus Rimo Tumino, scenografo Adomo Jacovskio, kompozitoriaus Fausto Latėno veidai.

Pirmą kartą A. Jacovskytės „Vilniaus veidai“ (apie 200 fotografijų) eksponuoti 2012 m. VDA „Titanike“, o į Mažojo teatro nedidelę fojė persikėlė dalis menininkės atrinktų darbų.

Režisierius Kirilas Glušajevas. VMT archyvo nuotrauka
VMT archyvo nuotrauka

Vienaveiksmė A. Millerio pjesė „Aš nieko neprisimenu“ atskleidžia humoristinę garsiojo dramaturgo talento pusę. Kūrinyje pagyvenusi našlė ir jos velionio vyro draugas analizuoja moters praeitį. Tai subtili ir komiška žmonių santykių ir neišsipildžiusių jausmų studija. Taip pristatomas režisieriaus K. Glušajevo spektaklis „Aš nieko neatsimenu“. Jame vaidmenis atlieka Gediminas Girdvainis (Leo) ir Gintarė Latvėnaitė (Eleonora), kostiumų dailininkas – Marijus Jacovskis, šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas, videoprojekcijų autorė – Aneta Bublytė, kompozitorius – Tomas Stirna.

„Tai istorija apie du žmones, kurie susitinka savo gyvenimo saulėlydyje, – teigia K. Glušajevas. – Leo išgyvena saulėlydžio amžių, ne veltui pagrindinį vaidmenį atlieka Gediminas Girdvainis, kuris yra kaip vaikštantis teatro, gyvenimo istorijų fotoalbumas. Leo partnerę, gyvenimo draugę vaidina Gintarė Latvėnaitė. Spektaklyje labai daug kalbama apie prisiminimus – praeitis vieniems žmonėms tampa įkvėpimo šaltiniu, o kitiems – balastu, skandinančiu svoriu.“

Teatro sezono pristatymui skirtoje spaudos konferencijoje režisierius K. Glušajevas minėjo, kad tai bus spektaklis, stabdantis mūsų šurmulingą ritmą, kai iš nuolatinių Gedimino prospekte vykstančių mugių į teatrą atėjusį žmogų spektaklis sulėtina ir panardina į ramybę bei apmąstymų erdvę.

Režisierius Aleksandras Špilevojus ir aktorė Gintarė Latvėnaitė. VMT archyvo nuotrauka

Toliau savo gyvavimą Mažajame teatre tęsia režisieriaus A. Špilevojaus spektaklis „12 gramų į šiaurę“, kurtas drauge su šio teatro aktoriais, taip pat prie šio darbo prisijungusiu aktoriumi Pauliumi Markevičiumi ir elektroninės muzikos grupe „Black Water“. A. Špilevojus taip kalba apie šį spektaklį: „Tai pasaulis jaunų žmonių, kurie ieško galimybių užpildyti savo skyles, savo tuštumas, savo nemeilės erdves, kurie ieško galimybių bent trumpai būti laimingi. Šis spektaklis neturi vienos ištisinės dramaturginės linijos. Ji tarsi pati save laužo, turėdama tam tikrus ciklus, atsikartojimus. Šie elementai priverčia žiūrovą susimąstyti, ar tai vis dar ta pati istorija, ar kelios jų, o gal tai atskiri klipai bendroje muzikinėje laidoje.“

Žiemos pirmąją dieną G. Latvėnaitė mažiausius žiūrovus ir jų tėvelius pakvies į savo kurtą muzikinę pasaką – miuziklą kūdikiams „Manuliukai“.