Rugsėjo 26 d. minime kankinius Kozmą ir Damijoną (m. 303). Jie buvo broliai dvyniai, kilę iš Arabijos, studijavę mediciną Sicilijoje ir tapę gydytojais. Broliai apsigyveno Egėjoje, Sicilijoje, ir dirbo kilniaširdiškai, už gydymą neimdami užmokesčio. Graikiškai jie vadinami „anargyri“ – neimantys pinigų.

Pagarsėjo, kai, Dievo padedami, išgydė nepagydomas ligas. Savo ligoniams jie pasakodavo apie Jėzų, išganymą, tapo misionieriais ir apaštalais.

Tai pastebėjo ir stabmeldžiai. Broliai buvo suimti ir dėl krikščioniško tikėjimo nukirsdinti Dioklecijano persekiojimų metu. Kitos legendos teigia, kad kartu žuvo dar trys jų broliai: Anfimas, Euprepijus ir Leontijus.  

Broliai buvo palaidoti Sirijos mieste Kire. Jiems pasimeldęs, pagijo imperatorius Justinianas, vėliau jų garbei jis pastatė baziliką. Jų kapą lankė maldininkai ir ligoniai. Iš Sirijos jų kultas paplito po visas Rytų šalis.

VI amžiuje Popiežius Feliksas IV liepė pargabenti jų relikvijas į Romą ir Romos forume pastatė jiems baziliką. Konstantinopolyje irgi yra jiems pašventinta bazilika; čia, kaip ir Romoje, tikintieji nakvodavo bažnyčioje ant grindų ir rytą pasijusdavo pagiję, dažnai su chirurginių operacijų randais. Romoje vienas žmogus su gangrenos apimta koja rytą pamatė vietoj savosios turintis sveiką neseniai palaidoto juodaodžio koją.

Šv. Kozmas ir Damijonas yra Prahos, Florencijos, Bitonto globėjai.

Kaip gydytojai, jie globoja ligonines, medikus, chirurgus, ortopedus, dantistus, vaistininkus, prekiautojus farmacijos bei chemijos gaminiais, akušeres, kirpėjus, barzdaskučius, nes šie kadaise buvo dar ir chirurgai, taip pat ir jų klientus.

Jų prašoma apsaugoti nuo maro, gangrenos, žindomų kūdikių seborėjos, suso, inkstų ligų, virškinimo sutrikimų, enterito, anginos.

Pagrindiniai atributai – buteliukai, chirurgo instrumentai, vaistininko įrankiai. Dar vaizduojami su naktipuodžiu, o kaip barzdaskučių globėjai – su šukomis ir žirklėmis.