Kadras iš rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“.

Sutemose“ – taip vadinasi dešimtasis pilnametražis kino režisieriaus Šarūno Barto filmas. Aštrių temų kine nevengiantis režisierius šį kartą ėmėsi ypatingos, pastaruoju metu itin daug diskusijų keliančios, partizanų temos.

„Mes niekam nesistengėme įtikti, turėjome savuosius atskaitos taškus, kurių ir laikėmės“, – sako Š. Bartas. Kino filmo „Sutemose“ premjera numatyta lapkričio 29 dieną, o kino žiūrovai viešojoje erdvėje jau gali matyti filmo anonsą.

Naująjį Š. Barto darbą inspiravo Vinco Giedros romanas „Sviesk, Dovydai, akmenį“, pasakojantis apie Lietuvą po Antrojo pasaulinio karo. Tik kartą išleistą, vienintelį poeto romaną kino režisierius atrado dar 1997-aisiais. Daug metų knygoje papasakotą istoriją nešiojosi viduje, kol ji tapo vaidybiniu kino filmu.

Kino filmą „Sutemose“ pristatantis režisierius teigia, kad partizanų ir pokario tema jam artima dar ir todėl, jog vaikystės prisiminimuose apie tą laiką likę daugybė pasakojimų.

„Mano šeima iš visų pusių buvo nukentėjusi nuo sovietinio režimo. Vieniems teko bėgti, kitus ištrėmė, tėtis aštuoniolikos atsidūrė lageryje. Sovietinio režimo nekenčiau juoda neapykanta. Tai buvo baisus kalėjimas. Nykus ir gūdus kalėjimas“, – sako režisierius.

Kadras iš rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“.
Kadras iš rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“.
Kadras iš rež. Šarūno Barto filmo „Sutemose“.

Filmo gamybos partnerėmis tapo penkios šalys – Prancūzija, Serbija, Portugalija, Čekija ir Latvija.

„Visos šios šalys žino, ką reiškia pasipriešinimo judėjimas, – teigia filmo prodiuserė Jurga Dikčiuvienė ir priduria, kad Lietuvoje ano meto skauduliai neiškalbėti, o tų dienų liudininkai – vis dar gyvi. Ir tie, kurie buvo vienoje pusėje, ir tie, kurie kovojo kitoje. – Karas pogrindyje kainavo gyvybes, žmonės kentėjo, darė klaidas. Filme mes nekūrėme simbolių, norėjome parodyti gyvus, tikrus žmones, kuriems labai skaudėjo.“

Sutemose“ pasakojama vienos šeimos istorija partizaninio karo metais. Ūkininkų Pliaugų (aktoriai Arvydas Dapšys ir Alina Žaliukaitė-Ramanauskienė) vienkiemyje gyvena 18-metis jų įsūnis Untė (aktorius Marius Povilas Elijas Martynenko). Dieną ūkyje šeimininkauja stribai, o naktį pasirodo partizanai. Pliaugos juos šelpia kuo tik gali, o Untė dirba miško brolių – partizanų – ryšininku. Vieną dieną pastebėjęs, kad miestelyje buriasi sovietų pajėgos, vaikinukas žinią nuneša partizanams.

Kartu su pagrindiniais aktoriais filme taip pat vaidina Valdas Virgailis, Vita Šiaučiūnaitė, Rytis Saladžius, Salvijus Trepulis, Erika Račkytė. Scenarijų kartu su Š. Bartu rašė Aušra Giedraitytė. Filmo operatorius – Eitvydas Doškus.

Filmo „Sutemose“ anonsas:

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius Šarūnas Bartas 1989 metais Lietuvoje įkūrė pirmąją nepriklausomą kino studiją „Kinema“. Režisieriaus filmai buvo rodyti tarptautiniuose festivaliuose Europoje ir kituose žemynuose, o Lietuvoje dvi jo kino juostos buvo apdovanotos Sidabrinėmis gervėmis.

Pastarąjį savo filmą „Šerkšnas“ Šarūnas Bartas skyrė karo Ukrainoje temai.

Naujasis vaidybinis Šarūno Barto kino filmas „Sutemose“ kino ekranus pasieks lapkričio 29 dieną. Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.