Maratonininkas E. Kipchoge.

EPA nuotrauka

Kenijos sportininkas Eliudas Kipchoge – pirmasis istorijoje, kuriam mažiau nei per 2 valandas pavyko nubėgti maratono distanciją (42 km 195 m). Tą jis padarė šeštadienį Vienoje vykusiame specialiai rekordo sumušimui skirtame renginyje. Kipchoge maratoną įveikė per 1 valandą 59 minutes ir 40 sekundžių.

Nors dėl keletos priežasčių šis pasiekimas nebus pripažintas oficialiu pasaulio rekordu, 34-erių sportininkas neslepia euforijos ir padėkos gerbėjams: „Šiandien mes nukeliavome iki Mėnulio ir atgal! Trūksta žodžių, kiek daug palaikymo sulaukiau iš viso pasaulio“. Kipchoge nuolat kartoja savo šūkį: „Niekas neturi galimybių ribų“ ir tikisi, kad jo pasiekimas įkvėps tą patį padaryti ir kitus bėgikus.

Galbūt neoficialus Vienos rekordas pačiam maratonininkui suteiks jėgų pagerinti ir oficialųjį? Jis šiuo metu kaip tik ir priklauso Kipchoge’ei – pernai Berlyne jis maratoną įveikė per 2 valandas 1 minutę 39 sekundes. Ar jam pavyktų 2 valandų ribą įveikti „normaliomis“ sąlygomis? Rio olimpinių žaidynių aukso laimėtojas turės progų atsakyti. Viena tokių – Tokijo olimpinės žaidynės kitų metų vasarą.

Maratonininkas E. Kipchoge.

EPA nuotrauka

Vis dėlto sportas – ne vienintelė sritis, kurioje Eliudas Kipchoge siekia aukštumų. Katalikų naujienų agentūra CNA rašo apie kitą Kenijos sportininko asmenybės pusę – Kipchoge yra praktikuojantis katalikas, šį savo tikėjimą drąsiai išpažįstantis viešai. Tuo galėjo įsitikinti ir šeštadienio rekordo liudininkai, kai maratonininkas, priėmęs sveikinimus, atsiklaupė, nusilenkė iki pat žemės ir persižegnojo – tą jis dėkodamas daro po kiekvienų varžybų.

Dievas gali padėti iškovoti medalius – tuo sako esantis įsitikinęs Eliudas Kipchoge, duodamas interviu šveicarų žurnalui „Fit for Life“: „Religija mano gyvenime atlieka labai svarbų vaidmenį. Ji mane sulaiko nuo visko, kas trukdytų pasiekti savuosius tikslus. Sekmadieniais su šeima einame į bažnyčią, taip pat reguliariai meldžiuosi – net ir rytais prieš bėgimo varžybas“.

Malda būsimąjį sportininką supo nuo mažų dienų. Kipchoge užaugo mažame Kapsisiwos kaimelyje, maždaug už 300 kilometrų nuo Kenijos sostinės Nairobio. Kaimelio kraštovaizdis – aukštumos su banguojančiomis kalvomis, čia, dar būdamas vaikas, Eliudas pradėjo bėgioti. Anksti mirus tėvui, berniuką užaugino viena mama – Janeth Rotich. Sportininko artimieji pasakoja, kad jis visada jautė stiprų savo mamos moralinį ir dvasinį palaikymą. Moteris su žiniasklaida bendrauja nedaug, tačiau paatviravo, jog kiekvieną ankstų rytą, 3 valandą, keliasi melstis rožinio už savo sūnų.

Maratonininkas E. Kipchoge (balta apranga).

EPA nuotrauka

Kipchogę Kenijoje myli kone visi – tiek sekuliarios, tiek ir bažnytinės aplinkos žmonės. Po pergalingo Vienos bėgimo, Kipchoge’ės pusbrolis kun. Kennedis Kipchumba kartu su kitais kunigais aukojo padėkos Mišias. Liturgija už bėgiką buvo švenčiama ir prieš maratoną – Šv. Pauliaus universiteto koplyčioje Nairobyje. Įstaigos kapelionas kun. Peteris Kaigua agentūrai ACI Africa pasakoja, jog melsdamiesi žmonės jaučiasi esantys Kipchoge’ės komandos dalimi. O idėja aukoti Mišias už bėgiką kilo kapelionui besikalbant su studentais. „Kipchoge yra studentų draugas. Jis jaunimą įkvepia, moko, be to, yra paprastas žmogus. Per jį jauni žmonės sužino, kad jų svajonės gali išsipildyti“, – sako kun. P. Kaigua.

Parengta pagal CNA, Menshealth.com ir Running Coach blog informaciją.