JAV reperis Kanye Westas.

EPA nuotrauka

„Jėzus yra Karalius“ – skelbia naujausias JAV reperio Kanye Westo albumas. Kaip šmaikščiai pastebi feisbuko grupė „Niekam neįdomūs faktai“, šiame albume Jėzus minimas daugiau kartų negu Amazonijos sinodo baigiamajame dokumente. Panašu, kad atlikėjui ir prodiuseriui tai nėra vien kadaise gyvenusio izraelito vardas: „Kai pagalvoju apie Jėzaus gerumą ir visa tai, ką jis dėl manęs daro – mano siela šaukia“, – prisipažįsta muzikos žvaigždė. Ir kviečia sekti Jėzumi – kaip ir šioje naujojo albumo dainoje.

Kanye Westas – daugiausia „Grammy“ apdovanojimų (21) pelnęs dabartinės kartos atlikėjas, kritikų vadinamas vienu įtakingiausių pramogų pasaulio atstovų. Todėl kai kurie krikščionys albumą „Jesus is King“ vadina drąsiu tikėjimo liudijimu visam pasauliui. Ko negali dažnas parapijos klebonas, tą gali reperis Kanye – pasiekti milijonų žmonių ausis ir (galbūt) širdis.

JAV reperis Kanye Westas.

EPA nuotrauka

Muzikos gerbėjai stebisi: kas gi nutiko su Kanye Westu? Juk jis nevengdavo kontroversiškų pasisakymų, keiksmažodžių, puikybės savo dainose ar pusnuogių (kartais – ir visai nuogų) pupyčių vaizdo klipuose. O štai dabar reperis kviečia vengti nuodėmės, priešintis šėtonui ar susilaikyti nuo priešvedybinių lytinių santykių. Todėl krikščionys (ir ne tik) socialiniuose tinkluose klausia – kiek tai tikra ir nuoširdu?

Verta pastebėti, kad Dievo – netgi Jėzaus Kristaus – tema reperiui nebuvo svetima ir anksčiau. Netgi 2004 m. debiutinio albumo dainoje „Jesus Walks“ girdime šiuos žodžius:

Mes kariaujame,

Mes kariaujame su terorizmu, rasizmu,

Bet labiausiai mes kariaujame su savimi.

Dieve, rodyk man kelią, nes velnias bando mane palaužti.

Šiame kūrinyje Kanye ironiškai pastebi, kad radijo stotys jam leidžia repuoti apie ką tik nori – ginklus, seksą, melą – bet tik ne apie Jėzų. Kitoje dainoje „Can‘t Tell Me Nothing“ reperis ir save patį vertina ironiškai – gėrisi savo šlove, turtais, tačiau čia pat cituoja evangelistą Luką: „Iš kiekvieno, kuriam daug duota, bus daug pareikalauta“ (Lk 12, 48).

JAV reperis Kanye Westas.

EPA nuotrauka

Vis dėlto esminis lūžis atlikėjo gyvenime įvyko pernai – bent jau taip teigia pats Kanye Westas ir jo žmona Kim Kardashian (kuri save taip pat vadina religinga krikščione). Kas konkrečiai nutiko, kad reperis tapo uoliu krikščionimi, neaišku. Tačiau viename interviu jis sakė: „Anksčiau mėginau tarnauti daugybei dievų, ir tai mane varydavo iš proto. Tai būdavo ego, pinigų, garbės ir šlovės dievai. Aš net nežinojau, ką reiškia būti išgelbėtam, tačiau dabar aš myliu Jėzų Kristų. Myliu krikščionybę.“ To išraiška – Evangelijos tekstų persmelktas naujasis albumas, kurio dainų tekstus padėjo rašyti reperio asmeninis pastorius. Maža to, Kanye Westas šiemet įkūrė gospelo ir repo grupę „Sunday Service“ – didžiulis dainininkų choras su muzikantais vyksta į arenas, kur atlieka savo muziką, kviečiasi pastorius ir liudija apie Jėzų Kristų.

9-asis Kanye Westo albumas „Jesus is King“ iškart užkopė į perkamiausiųjų viršūnes. Vis dėlto muzikos kritikai šiam darbui neskyrė aukštų balų. Štai portalo „Pitchfork“ redaktorė Rawiya Kameir albumą vadina „neišbaigtu dogmatinių lozungų rinkiniu“, kuris, anot autorės, vargu ar taps Evangelijos įrankiu: „Jei Westo misija – kaip jis pats sakė – atversti žmones į krikščionybę, jam reikėjo eiti šiek tiek giliau. Be paviršutiniškų nuorodų į Bibliją ir polinkio į kapitalistinę amerikietišką „klestėjimo evangeliją“, iš esmės taip ir lieka neaišku, ką reiškia sekti Jėzumi. [...] Vietoje malonės, teisingumo ir meilės, kurie tikėjimą labiausiai išreiškia kaip perkeičiantį žmogų, Westas perima religinį įsitikinimą, kuris iškelia turtinguosius ir galinguosius.“

JAV reperis Kanye Westas.

EPA nuotrauka

Tuo metu milijonai reperio gerbėjų visame pasaulyje mano kitaip. Rašydami komentarus jutube po naujojo albumo dainų (ar „Sunday Service“ konertų-pamaldų) įrašais, jie dėkoja už „nuostabią muziką“ ir „tikėjimo liudijimą“.

O štai keli jutube rasti komentarai, kai kuriuos krikščionis galbūt priversiantys permąstyti savo skepticizmą dėl Kanye Westo:

„Mane, visiškai nereligingą žmogų, šis vaizdo įrašas privertė ieškoti Dievo“ (Connoras Sharpe‘as).

„Esu ateistė, bet, po galais, nemeluosiu – jaučiu, kaip ši muzika paliečia mano sielą“ (Elisa C.).

Tokių liudijimų – ne vienas ir ne du.

JAV reperis Kanye Westas.

EPA nuotrauka

Pagal užsienio spaudą parengė Simonas Bendžius