Unsplash.com nuotrauka

Išmokti klausytis kitų žmonių – tiesiausias kelias į geresnius santykius, savitarpio supratimą ir mažiau ginčų. 

Santykiai su kitais žmonėmis atrodo jus praturtinantys tik tada, kai jaučiatės artimi su žmonėmis. Artumas reikalauja gerų komunikacijos gebėjimų. Kai patys jaučiamės išgirsti ir suprasti, tuomet galime jaustis saugūs, matomi, artimi ir išgirsti. Ir nors svarbu sklandžiai artikuliuoti savo mintis, tačiau dar svarbiau – girdėti tai, ką jums sako kitas žmogus. 

Santykiuose klausymas ir tikras girdėjimas nėra tas pats dalykas. Galbūt girdite kiekvieną žodį, kurį ištaria jūsų partneris, tačiau nebūtinai iš tiesų suprantate, ką jis jums nori pasakyti. Mokėti klausyti reiškia ne iš karto atsakyti, tačiau norėti suprasti, ką kitas žmogus jums sako. Jeigu pradedate pokalbį su kitu žmogumi ir iškart gromuliuojate jam atsaką – tai nėra tikras ir brandus klausymasis, nes mintis užima jūsų atsakymas, o ne tai, ką kitas žmogus jums nori pasakyti ir pastanga jį suprasti.

Du žmonės negali klausytis ir būti išgirsti vienu metu, todėl reikia arba būti išgirstam, arba klausytis. Neįmanoma abiejų dalykų padaryti vienu metu. Stabtelėkite ir dorokitės su problemomis po truputį. 

Joshua Ness / Unsplash.com nuotrauka

Tam, kad būtume išgirsti, mums visų pirma reikia atidžiai klausytis. Tam, kad žinotume, ką atsakyti, visų pirma turime suvokti, kas mums buvo pasakyta. Klausykitės savo partnerių ir draugų turėdami tikslą juos suprasti, o ne pasakyti, ką patys galvojate. 

Pavyzdžiui, jeigu kitas žmogus jums sako, ko jam reikia, o jūs darote prielaidą, kad jis jus kritikuoja („vėl kažko nepadariau…“), turėtumėte stabtelėti. Juk jie tiesiog nori pasakyti, ką galvoja ir jų žinutė nėra apie jus, o veikiau apie juos pačius. Galbūt išgirstate šį sakinį kaip priekaištą, tačiau priekaišto dalis ateina ne iš kito žmogaus, o iš jūsų pačių. 

Tad, ką daryti, jei norite tapti geresniais klausytojais ir iš tiesų išgirsti, ką kitas žmogus sako:

Užduokite klausimus. Nedarykite prielaidos, kad viską suprantate, o klausykitės norėdami suprasti. Užduokite klausimus tam, kad pasitikslintumėte, ką iš tiesų kitas žmogus turėjo omenyje. Galbūt dalį to, ką žmogus nori pasakyti, iš tiesų suprantate, tačiau niekada negalite būti tikras, kol neužduosite jiems klausimo. Nebijokite klausti – tai padės jums suprasti kitą žmogų.

Klausykitės tam, kad pažintumėte kitą žmogų. Kad ir kokią informaciją kitas žmogus „transliuotų“ – ši informacija visuomet yra apie jį: apie ką jis galvoja, ko jis nori. Nepriimkite nieko asmeniškai: jeigu taip elgsitės, tai galvosite apie save, o ne apie kitą žmogų ir jo nepažinsite. Galiausiai – tapsite piktas ir nuolat besisaugantis kito. 

Sumažinkite gynybinės pozicijos apsukas. Mūsų psichologinė būsena labai svarbi gebėti suprasti: jeigu viską, ką kitas žmogus sako, jus žeidžia, vadinasi, galvojate apie save ir norite gintis. Tai yra normali kūno reakcija, bet ji nepadeda klausytis ir iš tiesų išgirsti. Susikaupkite ir supraskite, kad norite gintis: padėkite sau ir pabandykite nusiraminti. Pavyzdžiui, giliai įkvėpkite, atpalaiduokite kūną. Pabandykite prisiminti, kad žmogus, kuris kalba, pasakoja apie save, o ne apie jus. Visos jo mintys skirtos tam, kad išreikštų save, o ne apibūdintų jus, todėl jums nereikia rūpintis ir gintis. 

Parengta pagal PsychologyToday.com