EPA nuotrauka

Kinijos pareigūnai vakar patvirtino, kad užfiksuoti 7700 koronaviruso atvejai. Daugelis užsienio valstybių evakuoja savo piliečius iš Uhano oru, miesto, kuriame ir atsirado koronavirusas, praneša „The New York Times“. BBC praneša, jog Kinija leidžia tik greitųjų traukinių keliones pro Uhaną, tačiau jie nestoja šiame mieste. Lėtieji traukiniai, keliaujantys pro Uhaną, atšaukti. Pekinas taip pat atšaukė kasmetinę Naujųjų mėnulio metų šventę. 

Šiuo metu Kinijoje užfiksuota daugiau koronaviruso atvejų nei „SŪRS“ (angl. SARS) – viruso, kuris 2002 m. atsirado Kinijoje. Tuomet Kinijoje buvo užfiksuota 5327 užsikrėtusieji, mirė 349 žmonės. Daugelis užsikrėtusiųjų koronavirusu šiuo metu yra Kinijoje. Vakar dienos duomenimis 68 jų buvo už Kinijos ribų: Singapūre, Japonijoje, Australijoje ir kitose šalyse. Johno Hopkinso universitetas parengė interaktyvų žemėlapį, kuriame galite stebėti, kaip plinta koronavirusas. Šį žemėlapį galite rasti čia.

EPA nuotrauka

Pagal oficialią statistiką, Kinijoje nuo koronaviruso mirė apie 170 žmonių, tačiau daugelis ekspertų sutaria, kad šis skaičius gali būti gerokai didesnis. Sausio 31-ąją dieną mirusiųjų skaičius padidėjo iki 213 žmonių. 

Koronavirusai pirmą kartą gamtoje buvo pastebėti šeštajame XX. a. dešimtmetyje. Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių ligų. Dažniausiai jie sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas. Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

EPA nuotrauka

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos, norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

EPA nuotrauka

Daugelis apsikrėtusių žmonių Kinijoje dirbo arba apsipirkinėjo didmeninės prekybos jūros gėrybių ir žuvies turguje Uhane. Šiame turguje parduodama gyva ir šviežiai išskrosta žuvis ir kitos jūros gėrybės. Būtent dėl šios priežasties mokslininkai galvoja, kad koronavirusas iš gyvūnų perėjo į žmones. Neseniai atliktas tyrimas skelbia, kad virusas galėjo atsirasti iš gyvačių, tačiau nė viena iš šių versijų nėra galutinai patvirtinta. 

Mokslininkai pažymi, jog dažnai atsitinka taip, kad, virusui pakeitus savo „gyvenimo vietą“, t. y. peršokus iš vienos rūšies į kitą, susirgimų skaičius gali staigiai išaugti, nes naują virusą turintys organizmai dar neįgavo imuniteto. Tikėtina, kad po kurio laiko susirgimų skaičius turėtų sumažėti. 

Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją. 

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

EPA nuotrauka

Parengta pagal užsienio spaudą ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos informaciją