Asociatyvi Unsplash.com nuotrauka

Ar bažnytinė santuoka Lietuvoje vis dar aktuali? Dėl kokių priežasčių poros renkasi tuoktis Bažnyčioje? Kokios dažniausiai pasitaikančios kliūtys? Kam tie privalomi sužadėtinių kursai? LRT „Mažosios studijos“ laidos „Druska“ eteryje šia tema vedėja Virgija Mickutė kalbino Kretingos parapijos Šeimos centro koordinatorę Aušrą Mizgirienę ir savanorius Iloną bei Vidmantą Momgaudžius. Taip pat laidoje Santuokos sakramento prasmę komentuoja kunigas pranciškonas Rolandas Taučius.

A. Mizgirienė pasakojo, kad tarp sužadėtinių kursus lankančių porų praktikuojantys katalikai – mažoji dalis. Dažniausiai būsimi jaunavedžiai renkasi bažnytinę santuoką, nes „tradicija, taip tėvai tuokėsi“, „tokia santuoka atrodo stipriau“, „gražiau, iškilminga“, nori palaiminimo. Dauguma porų, susiruošusių į sužadėtinių kursus, bažnyčioje nesilankė nuo tada, kai priėmė Sutvirtinimo sakramentą, arba tik retkarčiais per šventes ar sekmadieniais.

Privalomi sužadėtinių kursai trunka du mėnesius, poroms tai gali atrodyti ilgas laikotarpis, turint minty, kad jos rūpinasi daugybe su vestuvėmis susijusių reikalų, tačiau, A. Mizgirienės teigimu, tai labai trumpas laiko tarpas viso vedybinio gyvenimo fone. Kursai prieš santuoką – tarsi „techninė santykių apžiūra“, sako ji, tai dar viena galimybė porai dar kartą užsitvirtinti, ar tikrai nori tuoktis bažnyčioje: „Realybė tokia, kad dauguma porų ateina jau kartu gyvenančius kažkiek metų [...] Jiems čia irgi galimybė pasitikrinti ir įsitvirtinti. Dauguma porų savo santykiuose būna įėję į rutiną arba per visą draugystę ar gyvenimą kartu neturėję galimybių pasikalbėti klausimais, kuriuos pateikia sužadėtinių kursų medžiaga.“

Dažniausiai pasitaikanti kliūtis sužadėtiniams tuoktis bažnyčioje – anksčiau sudaryta bažnytinė santuoka. Taip pat kliudo ir porų sudaromos priešvedybinės sutartys dėl to, kas bus skyrybų atveju. Sudarius tokią sutartį, bažnytinė santuoka negalioja.

„Bažnytinė santuoka negali prarasti aktualumo, [...] nes žmogaus esmė nuo pat sukūrimo nekintanti. Žmogus trokšta tų pačių dalykų. Pamatinis troškimas – mylėti ir būti mylimam. Bažnyčia reaguoja į šį patį didžiausią troškimą ir jį išpildo per priesaiką, per Santuokos sakramentą“, – kalba I. Momgaudienė. Jos vyras Vidmantas ragina nebijoti kreiptis į savo parapijos kunigą patarimo dėl santuokos bažnyčioje.

Daugiau klausykite audioįraše: