Nepertraukiamo Biblijos skaitymo Vilniuje koordinatorius Norbertas Exbrayat.

Simono Bendžiaus nuotrauka

Lietuvoje to dar nebuvo: kovo 22–28 d. Vilniuje vyks nepertraukiamas Biblijos skaitymas. Tai reiškia, jog per savaitę, dieną ir naktį, bus perskaitytas visas Šventasis Raštas – nuo Pradžios knygos iki Apreiškimo Jonui. Renginys vyks Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, organizatoriai – Lietuvos Biblijos draugija ir „Magnificat leidiniai“.

Rengėjai tikisi, kad šis skaitymas primins, jog religijas bei konfesijas vienija ta pati knyga, suartinanti skirtingus žmones. Kviečiami skirtingų krikščioniškų konfesijų atstovai, žydų bendruomenės nariai, taip pat – visi, kurie ieško Dievo ar tiesiog yra smalsūs.

Skaitovų ir savanorių registracija prasidės šeštadienį, vasario 22 d. Visą reikiamą informaciją galima rasti šioje interneto svetainėje.

Nepertraukiamo Biblijos skaitymo idėja gimė 2004 m. Limožo mieste, Prancūzijoje. Vilnius taps 25-uoju miestu, kuriame šis renginys įvyks.

Marijos radijo laidoje „Biblijos slėpiniai“ pakalbinau šių unikalių skaitymų sumanytoją ir vyriausiąjį renginio Vilniuje koordinatorių. Tai – 75-erių prancūzas Norbertas EXBRAYAT. „Per tokius skaitymus jaučiu, kaip įvyksta žmonių susitikimas su Dievu – ypač nakties metu, kuris tam palankiausias. Besiklausant skaitovų, atrodo, kad pats Dievas jiems padeda tai daryti“, – pasakoja pašnekovas. Jis ragina nesnausti, ir, kai tik bus galima, kuo greičiau „rezervuotis“ savo mėgstamą Biblijos ištrauką.

Cathopic.com nuotrauka

Kalbant apie iki šiol pasaulyje vykusius Biblijos skaitymus – kokia yra Šventojo Rašto ištrauka ar knyga, kurią žmonės anksčiausiai „rezervuojasi“?

Galima būtų išskirti Giesmių Giesmę, kuri parašyta įsimylėjėlių kalba. Šią knygą renkasi tie, kurie jaučiasi kaip tos knygos veikėjai; taip pat ją renkasi Biblijos mylėtojai.  Bet pastebiu, kad žmonėms labiau patinka nakties laikas – kada tas skaitymas turi ypatingą atmosferą.

Spėčiau, kad pati paskutinė lieka Skaičių knyga?..

Tikra tiesa. Būna, kad žmonės, tos knygos prieš tai neskaitę, ją netyčia, atsitiktinai pasirenka. Kai viešai perskaito, išeina tokie sutrikę (juokiasi)... Pirmiausia dėl paties nelengvo skaityti teksto, taip pat ir dėl prasmės. Todėl būtų neblogai po skaitymų surengti kokį atskirą susitikimą, kurio metu būtų paaiškinta, ką gi čia jie perskaitė. 

Biblijoje išties yra smurtingų vietų – karai, žudynės, nukertamos galvos... Vienuoliai, kurie Šventąjį Raštą skaito nuolat, prie to jau pripratę. Tačiau žmogus, kuris tokį tekstą pamato pirmą kartą, gali sutrikti.

Todėl organizatoriai ir pataria, kad būtų labai gerai iš anksto susipažinti su tekstu, kurį turėsi skaityti ant scenos?

Labai rekomenduojama perskaityti, „prisijaukinti“, o jei nesuprantamas – pasiaiškinti dėl jo prasmės. Nes yra žmonių, kurie, išėję skaityti, patiria tokį emocinį šoką, kad nebegali tęsti (juokiasi).  Yra taip nutikę.

Barboros Skirgailaitės asociatyvi nuotrauka.

2004 m. Limože, Prancūzijoje, 6 dienas ir 7 naktis vyko pirmasis nepertraukiamas Dievo Žodžio skaitymas. Dalyvavo bendruomenės, kurioms svarbi Biblija – ne tik įvairių konfesijų krikščionys, bet ir žydai. Kokia yra to nepertraukiamo skaitymo esmė, kaip ši idėja gimė?

Iš pat pradžių tiesiog norėjau įtikti žmonai (juokiasi)... Ji dirbo anglų kalbos mokytoja, 2003 m. įvyko mainų programa tarp Limožo ir Niurnbergo miestų mokyklų. Atvykęs mokytojas vokietis dalinosi, kad yra dalyvavęs Biblijos skaityme, kuris vieną savaitgalį vyko Niurnberge. Buvo skaitoma vienoje bažnyčioje, pastatytoje ant buvusios sinagogos, sugriautos prieš kelis amžius žydų persekiojimo metu.

Niurnbergo bendruomenės – ortodoksai, katalikai, evangelikai, žydai – susivienijo ir nusprendė toje vietoje surengti Biblijos skaitymą, kuris truko dvi dienas. Be abejo, per tokį laiką buvo perskaitytas ne visas Šventasis Raštas.

Taigi, mano žmona, išgirdusi šitą pasakojimą, labai užsidegė. Kai grįžo iš mokytojų susitikimo, jau buvo vėlu. Bet ji mane pažadino ir paprašė, kad aš surengčiau visos Biblijos skaitymą Limožo mieste.

Ir ką jūs tada pasakėt jai, pabudintas iš miegų?

Sakiau: „Pakalbėsim rytoj ryte“ (juokiasi). Kitą rytą ji man dar kartą išsamiai viską paaiškino. Pasakiau: „Jeigu tu tikrai taip nori, tai gerai, padarykime.“ Keistai vyksta dalykai...

[...]

Krikščionys skaito tiek Senąjį, tiek Naująjį Testamentus – čia viskas daugmaž aišku. Bet labai gražu, kad šiuose renginiuose dalyvauja ir žydų bendruomenė. Kaip jie sutiko prisidėti prie Biblijos skaitymo? Juk žinome, kad žydai nepripažįsta Naujojo Testamento.

Limožo žydų bendruomenės vadovas yra labai atviras žmogus. Jam pasirodė įdomi skaitymo idėja, o viso renginio tikslas ir yra – suvienyti daugybę bendruomenių.  Jis pasiūlė, kad jei yra kokia nors Biblijos vieta, kuri tau nepriimtina – tiesiog išeik ir nedalyvauk. Įsitraukiame tiek, kiek patys to norim. Ši taisyklė mums visiems pasirodė priimtina. Todėl mes ir galime skaityti visą Bibliją.

Taip pat svarbu atskirti bendruomenę ir asmenį. Nes atskiri asmenys gali skaityti kurią tik nori ištrauką. Paprastas pavyzdys: diskutavome, ar Biblijos skaityme gali dalyvauti musulmonai. Buvo nuspręsta, kad musulmonai, kaip bendruomenė, nėra pakviesti – nes Biblija nėra jų šventraštis. Tačiau musulmonas, kaip atskiras asmuo, jei tik nori – tikrai gali ateiti ir skaityti Šventąjį Raštą. Ir tokių musulmonų šiuose renginiuose būna.

Taip pat į renginį yra kviečiamas ateiti ir žmogus, kuris nebūtinai yra labai tikintis.

Visas pokalbis – Marijos radijo laidoje „Biblijos slėpiniai“. Įrašo galite pasiklausyti čia.