Unsplash.com nuotrauka

Šokoladas ir kitokie saldumynai yra klasikinis gavėnios pasninko pasirinkimas – be jų ištverti septynias savaites yra tikras iššūkis. Bet kai kuriems žmonėms atsisakyti saldumynų nėra geriausias sprendimas: galbūt laukiatės arba turite alergijų, arba jūsų pasirinkimus ir taip riboja valgymo sutrikimai. Galų gale kartais tiesiog atsibosta vėl bandyti atsisakyti šokolado. Tačiau gavėnios pasninkas nebūtinai reiškia tik susilaikymą nuo maisto.

Svarbu atsiminti, kad gavėnia remiasi trimis dalykais: malda, pasninku ir išmaldos davimu. Nors šiame tekste kalbama apie pasninkavimą, reikėtų nepamiršti ir kitų dviejų dalykų: Mišiose apsilankyti ne tik sekmadieniais, melstis rožinį, aukoti skurstantiems arba prasmingai veikiančioms ir iš labdaros išsilaikančioms organizacijoms. Visi šie dalykai padės pasiruošti Vėlykoms.

Taigi, dešimt dalykų, kurių galima atsisakyti:

Unsplash.com nuotrauka

Laiko, praleisto prie ekrano. Išmanieji telefonai buvo sukurti taip, kad kuo labiau prie jų priprastume. Atsisakyti malonumo skaityti socialinius tinklus ir naujienas – sunku, bet būtent dėl to tai būtų vertingas apsimarinimas. Galima vakarais nežiūrėti televizoriaus, atsisakyti socialinių tinklų arba vieną dieną per savaitę išvis nesinaudoti ekranais, nebent telefonu reikėtų paskambinti ar parašyti žinutę.

Unsplash.com nuotrauka

Nusiskundimų. Gyvenimas dažnai būna sunkus. Tačiau nereikia pasiduoti pagundai koncentruotis tik į neigiamą pusę ir kiekvieną sunkumą pasitikti dejonėmis ir savęs gailėjimu. Nuolat bambėdami daromės našta savo šeimos nariams, draugams ir kolegoms. Gavėnia – tinkamas laikas stengtis atsisakyti nusiskundimų ir stengtis būti dėkingam už visas gėrybes, kurias esi gavęs.

Unsplash.com nuotrauka

Karšto dušo. Šaltas ar vėsus dušas yra paprasta, bet didelio pasiryžimo reikalaujanti auka – ypač kovą ir balandį. Būtent todėl tai yra geras būdas praktikuoti askezę.

Unsplash.com nuotrauka

Apsipirkinėti. Pirkti naujus daiktus visada yra smagu. Tad gavėnia galėtų būti proga suvaldyti norą nuolat džiaugtis šiuo malonumu. Galima apriboti pirkinius tik dalykais, kurie būtinai reikalingi. Norint padaryti dar daugiau, galima sutaupytus pinigus paaukoti labdarai.

Unsplash.com nuotrauka

Užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų. Sotumo teikiamo komforto apribojimas yra sena krikščioniška apsimarinimo praktika. Daugelis žmonių šiandien yra įpratę valgyti ne tik pusryčius, pietus ir vakarienę, bet ir nuolat užkandžiauti tarp jų. Praktikuoti askezę galime atsisakydami šio įpročio.

Unsplash.com nuotrauka

Muzikos ir radijo. Daugelis šiuolaikinių žmonių tyloje jaučiasi nejaukiai, tad savo gyvenimą užpildo nepertraukiama muzikos, tinklalaidžių ir radijo laidų programa. Sąmoningas apsisprendimas daugiau būti tyloje gali būti būdas pasninkauti.

Unsplash.com nuotrauka

Tingių įpročių. Vieni žmonės ryte nesikloja lovos, kiti – po vakarienės indus palieka kitai dienai. Gavėnios dvasią galite išgyventi pasirinkę vieną tokį įprotį ir stengdamiesi jo atsisakyti.

Unsplash.com nuotrauka

Valgyti ne namuose. Šiandien daugelis žmonių renkasi valgyti užkandinėje ar restorane, nes neturi laiko arba pritingi patys ruošti valgį. Atsisakydami šio įpročio galime ne tik sutaupyti pinigų, bet ir tapti kantresni.

Unsplash.com nuotrauka

Meno. Daugelyje bažnyčių iki šiol laikomasi papročio gavėnios metu paveikslus pridengti audeklu. Jeigu esate įpratęs mėgautis paveikslais ar meno dirbiniais, galite susilaikyti nuo šio dalyko.

Unsplash.com nuotrauka

Liftų. Visą gavėnią naudotis tik laiptais gali būti ypatingas askezės pratimas – tai ir fiziškai sunku, ir kainuoja laiko. Tik nesirinkite šio pasiūlymo, jei gyvenate ar dirbate dvidešimtame aukšte!

Parengta pagal Aleteia.org