Unsplash.com nuotrauka

„Kodėl apie tai girdime tik dabar? Kodėl mokykloje mokomės visokių keistų dalykų, bet nesužinome to, kas svarbiausia apie mūsų kūną? Mintinai išmokome nykštukinių Azijos valstybių sostinių pavadinimus, o nežinojau, kurioje mano kūno vietoje yra kiaušidės“, – tokius ir panašius klausimus, rengdama užsiemimus apie natūralų šeimos planavimą dažnai girdėdavo Elena Kosaitė-Čypienė, Natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė. Matydama, kad pauglystėje lietuviai negauna daug tinkamų žinių, ji nusprendė pati ieškoti galimybių pagerinti padėtį. Taip Lietuvoje atsirado paaugliams skirta programa „Mano vaisingumas yra svarbus“. Šia tema E. Kosaitę-Čypienę LRT „Mažosios studijos“ laidos „Druska“ eteryje kalbino vedėja Virgija Mickutė.

Anot E. Kosaitės-Čypienės, programa „Mano vaisingumas yra svarbus“ grįsta krikščioniškomis vertybėmis, tačiau nėra religinis ugdymas – joje nekalbama apie Bažnyčios mokymą. Seminarai vyksta atskirai berniukams ir mergaitėms. Anot pašnekovės, tai nėra pamokos ar paskaitos. „Tema reikalauja daugelio dalykų – visų pirma, saugios aplinkos“, – sako ji. Jaukioje aplinkoje vaikai atsiveria ir papasakoja apie savo išgyvenimus ir jiems kylančius klausimus.

Užsiėmimuose dirbama su 11–12 metų amžiaus vaikais. Anot E. Kosaitės-Čypienės, tokio amžiaus vaikai tuoj įžengs į paauglystę, jie nori suprasti, ką reiškia būti moterimi arba vyru. Berniukams ir mergaitėms taikomi skirtingi darbo metodai: „Tokio amžiaus mergaitės mėgsta pasakas ir istorijas. Jos gali klausyti ir klausyti. Kai pasakojame istorijas, jos nekvėpuoja, taip ir matosi akyse, kad jos įsivaizduoja viską, ką tu pasakoji, – dalinasi specialistė. – Jų metodas yra teatras, spektaklis „Ciklo šou“ apie tai, kas vyksta jų kūnuose.“ Berniukai mėgsta veikti ką nors akyvaus – jie patys tampa specialiaisiais agentais, kurie bando įvykdyti svarbiausią misiją pasaulyje: pasirūpinti, kad gyvybė pasaulyje nežūtų. „Vaikai įtraukiami, jie patys kuria veiksmą“, – pasakoja E. Kosaitė-Čypienė.

Daugiau apie tai galite išgirsti laidos įraše: