Penki Artūro Baryso „Baro“ filmai

2011 m. Birželio 2 d. | 1620 peržiūrų | Komentarų nėra

Artūras Barysas „Baras“ (1954-2005) – viena ryškiausių XX a. antros pusės Vilniaus alternatyviosios kultūros asmenybių – avangardinio kino kūrėjas, režisierius, aktorius, melomanas, antikvaras-bibliofilas, grupės „Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu“ dainininkas.

Aštuntajame-devintajame XX a. dešimtmetyje A. Barysas „Baras“ intensyviai kūrė sferoje, kuri buvo paraleli profesionaliam kinui ir laikoma mėgėjiška veikla, kai Sovietų Sąjungoje itin stiprėjo ideologinė kontrolė ir kitaminčių persekiojimas. Per savo kūrybinę karjerą (aktyviausiai dirbo 1970-1988 m., paskutinis filmas – 2000 m.) A. Barysas-Baras sukūrė apie 40 trumpametražių filmų 16 mm juostoje.

Pats A.Barysas viename interviu pasakoja: „Kinus pradėjau kurti nuo 1970 metų, dar mokyklos laikais. Donatas Buklys šimtaprocentiniu operatoriumi dirbo, o aš užsiiminėjau režisūra, vaidyba. Kiek pažaidę su pakankamai naiviomis komedijomis, 1974 m. nėrėme į juodą filosofiją. Filmu „Tie, kurie nežinote, paklauskite tų, kurie žino“ jau šiokią tokią avangardo, alternatyvaus meno kryptį pabandėme užkabinti. Intensyviai domėjausi daile, muzika, ėmiau klausytis Frank‘o Zapos, „The Residents“ įrašų. Žavėjausi futuristais, paskui perėjau prie dadaistų ir metafizikos, o galiausiai apsistojau ties siurrealistais, - jau į abstrakcionizmo meną nebelendu, kadangi geometriją mokiausi tiktai vienetais, tai man ir šis menas yra svetimas. O šiaip tai F.Kafką skaičiau, Nyčę, - net buvau sumanęs jį ekranizuoti, bet taip viskas smegenyse ir liko...“

Savo filmuose, kuriuos ne tik režisavo, vaidino, tačiau ir montavo bei įgarsino, A. Barysas „Baras“ šmaikščiai ir itin kinematografiškai parodė unikalų ir beprotišką vieno žmogaus gyvenimą sovietmečiu, o per jį ir savo laikmetį, „gėlių vaikų“ epochos blyksnius Lietuvoje, 8-9 dešimtmečio Vilniaus kiemus ir gatves bei ano meto kasdienybės absurdą. Dauguma A. Baryso „Baro“ filmų artimi komedijos žanrui, bet pantomimiški, be žodžių, tiesa, su labai gerai iš plokštelių parinkta muzika. Ir šia prasme A. Baryso „Baro“ filmai yra unikalus Lietuvos avangardinio kino fondas. Beje, nemažą dalį savo filmų ištraukų vėliau panaudojo avangardinės grupės „Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu“, kurioje pats ne tik dainavo, bet ir kūrė tekstus, muzikiniuose klipuose.

Kino kritikas Skirmantas Valiulis parašęs straipsnį rengiamai knygai apie A. Barysą „Barą“ bei jo kiną, teigia: „A. Barysas ir kūrė pats save. Jo elgesys, kalba pulsuoja ypatingu laisvumu, o išvaizda – išskirtinumu, kuris labiausiai ir intriguoja. Vidutinio amžiaus vyriškis, ilgokais, vietomis žilstelėjusiais plaukais, lengvai krentančiais ant smulkių pečių, nutrinto džinso švarkas ir tokios pat kelnės, gerokai nunešioti batai, dantyse nuolat smilkstanti cigaretė. Septinto dešimtmečio „gėlių vaikio“ įvaizdis, dar itin dažnas Vilniaus gatvėse, tačiau visai užmirštas provincijoje. Pats gyvenimo būdas gali būti meniškas arba meniškai bohemiškas. Visada žavu, kai ekrane kilnodamas vyno taurę ir gardžiai užsikąsdamas ožkos sūriu J, Mekas sugeba dėstyti pasaulinės svarbos mintis. Nėra smulkmenų, jeigu viską vertini kaip būties išraišką. Zenbudizmo mintys buvo nesvetimos ir A.Barysui, ir ne tik iš knygų, bet ir gyvenimo stiliaus. Daugelyje filmų jis šaiposi ir iš savęs, ir iš būrelio pasekėjų , pasiruošusių lėkti paskui pranašą. Jis tiesiog nebijojo peržengti ribą, kur kiti tik laukė mesijo. Tuo kai kurie jo filmai šiandien atrodo ir novatoriški, ir brandūs.“

Bernardinai.TV

Susijusios laidos

Atviras ratas VienojeJaunas teatras. „Atviras ratas“ 0 komentarų

mandalos kūrimasMandalos gimimas 448 peržiūros | 4 komentarai

MuzikaNo Dog Barking. „Nervous“ 1 komentaras

OperatoriusFilmuoja Šiauliai. Šiaulių universiteto studentų video darbai 314 peržiūrų | 2 komentarai

Dalia Survilaitė. KurmisDalia Survilaitė. Kurmis 957 peržiūros | 0 komentarų

Kultūros naktis 2012„Vilnius Cultural Life“: Kultūros naktis 2012 193 peržiūros | 0 komentarų

Andrius Paškevičius. "Senelis". KadrasAndrius Paškevičius „Senelis“ 0 komentarų

Kamanių šilelisKamanių šilelis. „Miestuos“ 798 peržiūros | 1 komentaras

gyvenamieji namaiKarolis Kaupinis. Žilvytis 0 komentarų

Freaks On FloorFreaks On Floor. „Realize Things“ 420 peržiūrų | 0 komentarų

Kūrėjų portretai

Pasakojimas apie Lietuvos ar užsienio kūrėją.
Ši laida yra laidų ciklo "Kūrėjų portretai" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »