Festivalis „Pax et Bonum“. Paweł Łukaszewski oratorija „Via Crucis“

Šio turinio parodyti negalime dėl autorinių teisių apribojimų.
2011 m. Spalio 12 d. | 278 peržiūros | Komentarų nėra

Šių metų rugsėjo 11 d., Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų (Vilniaus Pranciškonų) bažnyčioje įvyko tarptautinio sakralinės muzikos ir labdaros projekto „Pax et Bonum“ atidarymo koncertas. Tai buvo išskirtinis renginys: pirmą kartą Lietuvoje skambėjo lenkų kompozitoriaus Paweło Łukaszewskio oratorija „Via Crucis“ ir šis koncertas skirtas terorizmo aukų atminimui.

„Via Crucis“ – ypatingo religinio turinio Romos katalikų epas, pasakojantis apie paskutiniąsias Kristaus gyvenimo valandas ir ypač detaliai atkuriantis skausmingą Kryžiaus nešimo istoriją. „Via Crucis“ (arba „Via Dolorosa“) – tai Kelias nuo Antonijo forto iki Kalvarijų kalno (Golgotos), kuriuo ėjo Kristus nešdamas Kryžių į savo nukryžiavimo vietą. Šis Kelias tradiciškai dalinamas į 14 stacijų (stočių), kurios ir sudaro Kristaus Kančią.

Lenkų jaunosios kartos kompozitorius P. Lukaszewskis pagal Kryžiaus kelio istoriją sukuria savo ypatingą Via Crucis, kurį užbaigia papildoma 15-ąja Prisikėlimo stotimi, skelbiančia Kristaus pergalę prieš mirtį. Nors šis kūrinys yra įkvėptas religinio siužeto ir parašytas gilaus sakralumo dvasia, kompozitoriaus talento dėka jis įgyja platesnio apibendrinimo ir tampa XXI amžiaus muzikos šedevru.

P. Lukaszewskio oratorija „Via Crucis“ neturėtų būti suvokiama tik kaip grynai religinis kūrinys. Autoriaus pavaizduota metaforinė Kryžiaus kelionė, atspindinti konfliktą, kentėjimą, nusižeminimą, pasipriešinimą ir prisikėlimą, gali būti interpretuojama ir kaip šviesos, gėrio pergalė prieš blogį.

Ši tema ypač ryški kito garsaus lenkų menininko - Jerzy Duda-Graczo paveiksluose, kuriuos dailininkas, kaip ir P. Lukaszewskis, gimęs ir augęs Čenstachovoje, nutapė specialiai Jasna Guros vienuolynui. Šiuose paveiksluose menininkas aktualizuoja Kryžiaus kelio temą, o jo kūryba tampa įkvėpimo šaltiniu P. Lukaszewskiui. Taip atsirado du vienas nuo kito nepriklausomi meno objektai kalbantys ta pačia tema.

Šis dviejų meno kūrinių temos bei potekstės bendrumas ir inspiravo projekto „Pax et Bonum“ rengėjus pabandyti sujungti juos į vieną meninį projektą, kuriame skirtingų menininkų kūriniai sudarytų vieningą visumą, sukurdami ypatingą meninę atmosferą, suteikiančią žiūrovui gilių emocinių išgyvenimų. Muzika ir vaizdas vestų žiūrovą Kryžiaus keliu iki įspūdingo finalo – Prisikėlimo stoties.

Koncerte dalyvavo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ (meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas), Vladas Bagdonas (pasakotojas), Piotr Olech (kontratenoras, Lenkija) Edmundas Seilius (tenoras), Nerijus Masevičius (baritonas). Dirigentas Robertas Šervenikas.

Bernardinai.TV

Susijusios laidos

Kultūros naktis 2012Krikščioniškos muzikos koncertas „Šviesa spindi tamsoje“ 0 komentarų

Freskos, Vilniaus bernardinų bažnyčia„Pax et Bonum“ baigiamasis koncertas Vilniaus Bernardinų bažnyčioje 626 peržiūros | 0 komentarų

 „Ichthus“ albumasKrikščioniškos muzikos grupė „Ichthus“ pristato naują albumą „Tėve, atėjo valanda“ 1049 peržiūros | 0 komentarų

ju.du„Balti marškinėliai“ – pajuodusiam nuo karų pasauliui 948 peržiūros | 0 komentarų

Stan Fortuna koncertasStan Fortuna koncertas 1280 peržiūrų | 0 komentarų

Grupės „mmpsuf“Elektroninės muzikos grupės „mmpsuf“ koncertas 0 komentarų

Pax et Bonum '13Festivalis „Pax et Bonum“: Zitos Bružaitės kantorija „Lumen Fidei’’ 256 peržiūros | 0 komentarų

kun. dr. Arvydas Petras ŽygasDalius Ramanauskas. Laida apie kun. Arvydą Žygą 11 komentarų

„Aukcyon“Nesiliaujantys stebinti „AukcYon“ 625 peržiūros | 0 komentarų

Ovidijus Jucys. Akustinis koncertasOvidijus Jucys. Akustinis koncertas 803 peržiūros | 0 komentarų