Laidos apie sveikatą. Liūdnas vaikas: pastebėti ir padėti

2012 m. Spalio 18 d. | 701 peržiūra | Komentarų nėra

Pirmoji laida iš naujo mūsų ciklo Pokalbiai apie sveikatą. Labai laukiame atsiliepimų ir pasiūlymų.

Laidą kūrė: Dalia Survilaitė, Jurga Žiugždienė, Jurga Lūžaitė- Kajėnienė.

Laidoje kalbinama psichoterapeutė Goda Bačienė.

Vaikų psichologai ir psichoterapeutai pastebi – liūdnų vaikų daugėja, o tėvai nesupranta šio liūdesio priežasties. Dar gajus mąstymas, kad jei vaikui nesiseka, kaltos kitos bėdos. Tik ne depresija. Dabar gi vis dažniau atrandami ryšiai tarp vaiko liūdesio ir menkų pasiekimų, prastos savijautos, sveikatos...

Šiuolaikinė civilizacija iškelia naujus, daug sudėtingesnius uždavinius vaikams, kas sutrikdo vaiko natūralią aplinką, šeimos gyvenimą, bendravimą su ja, dėl to vaikai labiausiai ir liūdi. Atskirtis tarp šeimos narių kur kas didesnė, tad vaikas nėra pasiruošęs vienas pats jį užklumpančias problemas spręsti.

Tėvams vaikiškas užsispyrimas, tariamas tingumas, nenoras mokytis, apatija atrodo kaip „ožiai“, savotiškas „piktybiškumas“, kurį reikia tramdyti „liaudiškomis priemonėmis“. Vis dėlto dera nepamiršti, kad vaikai, kaip ir suaugusieji, taip pat yra kamuojami psichologinių problemų, liūdesio ar netgi patiria depresiją. Tad kokie veiksniai dažniausiai tampa šių  nemalonumų priežastimi? Kokie ženklai rodo, kad vaikas jaučia psichologinį diskomfortą? Kada ir kaip jam gali padėti patys tėvai, šeima, o kada būtina kreiptis pagalbos į specialistą?

Kaip sako vaikų psichoterapeutė G. Bačienė, „nuolatinės vaikų liūdesio reakcijos rodo, kad vaikai nesugeba su tuo susitvarkyti ir jei artimiausia aplinka nesikeičia, nepasikeičia tarpusavio santykis, nėra galimybės ir padėti vaikui. O dėmesio nukreipimas į pramogas, dovanas, žaislus taip pat nepadės – nes ryšys dėl to juk neatstatomas. Jei šeima nesuvokia, kur yra ryšio trūkumas, tai savaime padėtis tikrai nepagerės“.

Kaip psichologai traktuoja  plačiai tėvų ir pedagogų smerkiamą vaikų „tingumą“? Ar tiesa, kad tėvai vaiko liūdesį ir vienišumą laiko tinginyste arba pyktibiškumu? Kaip sako vaikų psichoterapeutė, „jei kalbėtume apie mūsų lūkesčius vaikui ir jo gebėjimus tuos lūkesčius atitikti, galime pastebėti labai didelių skirtumų. Iš esmės, vaikai turi norėti atlikti užduotis. Jei vaikui viskas gerai, jis nori daugiau pamatyti, geriau padaryti, o kada jie to nenori – reikia kelti klausimą, kodėl nenori – galbūt užduotys per sudėtingos, o gal dėl kažko nerimaujama ir negalima susikaupti... Dar viena tokios „tinginystės“ išraiška – paauglystė, kada visas vaiko gyvenimas verčiasi aukštyn kojom, hormonai pertvarko visą organizmą ir smegenų struktūrą. Vaikas pats nebelabai supranta, kas su juo vyksta. Pasižiūri į veidrodį ir savęs neatpažįsta. Ir jam baisu, kad kiti mato, kaip jis keičiasi, o tuo metu visi tik ir kelia didelius lūkesčius paaugliams. 13-14 metai yra labai sunkūs paaugliams, nes jie turi visas savo jėgas paskirti mokslams, bet tuo pačiu išspręsti ir labai daug vidinių problemų“.

Galiausiai – kas yra vaikų depresija, kaip ji gydoma? Ar problemos sprendimas vien dėl to, kad įvardiname, jog tai depresija, tampa paprastesnis? Kaip sako psichoterapeutė Goda Bačienė, „įvairūs depresijos požymiai skirtingame amžiuje būna išreikšti skirtingomis proporcijomis ir vien medikamentinis gydymas neturėtų būti išeitis, jis turėtų būti taikomas ypatingai retai. Apskritai, Lietuvoje ir pasaulyje pernelyg dažnai uir pernelyg lengvai išrašomi vaistai, atrandama vis naujų preparatų... Per daug pasitikima vaistas ir per mažai skiriama dėmesio asmenybei, pokalbiui, psichoterapijai“.

Bernardinai.TV

Laidų ciklas » Pokalbiai apie sveikatą

Susijusios laidos

ruduoAistės istorija (II) Kiekviena krizė gali tapti dovana 1497 peržiūros | 2 komentarai

rūkasAistės istorija (I). Depresijos rūkuose 1613 peržiūrų | 0 komentarų

čija sėklosMan svarbu.Kuo mitybai vertingos mums dar neįprastos čija, burnočio ir bolivinės balandos sėklos? 5072 peržiūros | 0 komentarų

Brimas IPokalbiai su profesoriumi Gintautu Brimu (V) Nutukimas ir chirurgija 1 komentaras

DietaPokalbiai su profesoriumi Gintautu Brimu (III). Nutukimas, ekonomika ir dietos 726 peržiūros | 2 komentarai

VaikaiAlkoholis šeimoje – rykštė ne vien alkoholikų vaikams 78 peržiūros | 0 komentarų

alkoholisBroliai: „Tėvų alkoholizmas mums buvo gera pamoka“ 0 komentarų

Evangelija, Šventasis RaštasKun. Alessandro Barelli. Skubinanti Evangelija 547 peržiūros | 0 komentarų

Medijos ir vaikiaVaikai ir medijos 1310 peržiūrų | 0 komentarų

SantariškėsMenas sveikatai, arba Stirnų „vizitas“ ligoninėje 197 peržiūros | 0 komentarų

Pokalbiai apie sveikatą

visa tai, ko norėtumėte paklausti gydytojų.
Ši laida yra laidų ciklo "Pokalbiai apie sveikatą" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »