Saugus ryšys su mama - laimingas vaikas

2012 m. Lapkričio 15 d. | Komentarų nėra

Ar kada susimąstėte, jog darnaus mamos ir vaiko ryšio ištakos siekia pačios būsimosios mamos vaikystę,  jos ryšį su savo mama?

O ar žinote, kokią reikšmingą įtaką ankstyvojo mamos ir vaiko ryšio kokybė turi vėlesniam, o gal ir visam jau suaugusio žmogaus gyvenimui? 

Iš kur mažame žmogutyje kyla pyktis, ir kaip tėvams į tai reaguoti? Kokia tikroji vaiko „nederamo“ elgesio priežastis? 

O kaip mamai susitaikyti su realybe, kad jos mažylis, kuris nesitraukdavo nuo jos nė minutę, kasdien tampa vis savarankiškesnis?

Ir galiausiai, koks yra tėčio vaidmuo, puoselėjant saugų mamos ir kūdikio ryšį bei jau vėliau, šiam paūgėjus, skatinant vaiko savarankiškumą?

Į šiuos klausimus atsako vaikų ir paauglių psichiatrė-psichoterapeutė Goda Bačienė.

Specilistai ragina mamas laiku ir jautriai atsiliepti į kūdikio poreikius, nes tik taip tarp vaiko ir svarbiausių jam žmonių mezgasi ryšys, kuris vėliau tampa pasitikėjimo savimi, didesnio socialumo ir apskritai optimistinės nuostatos į pasaulį pagrindu. Specialistė atkreipia dėmesį ir į ydingas antkstyvojo mamos ir vaiko ryšio formas bei įspėja apie jų žalingą poveikį tolesniam mažylio asmenybės vystymuisi. 

Vaikui tampant savarankiškesniam, šiam neretai kyla daug pykčio: tėvai vis kažką draudžia,  neduoda, jam nesiseka įveikti primųjų savarankiškumo išbandymų – užlipti laiptais, vėliau – užsirišti batukus. Tad tėvai turėtų būti kantrūs ir turėti žinių, kaip  priimti šią emociją bei stengtis vaikui padėti su ja teisingai susidoroti. Tačiau jokiu būdu nederėtų mažylio pykčio brutaliai tramdyti ar neigti. Užgniaužtos, draudžiamos, nenuramintos neigiamos emocijos griauna mažąjį žmogutį. 

Mažyliui natūraliai vis labiau atsiskiriant nuo mamos, bandant plėsti savojo pažinimo ribas, kartais šiai  nesinori su tuo susitaikyti. Tačiau mes vaiką auginame atskiram gyvenimui. Tad mama turėtų džiaugtis besiskleidžiančiu savo mažylio savarankiškumu, subtiliai padėti jam pasijusti „galinčiam“, tačiau drauge visada likti pasiekiamam, ypač emociškai.

Psichoterapeutė G. Bačienė nuolat pabrėžia, kad mamos užduotis – kurti ankstyvąjį saugų ryšį su savo kūdikiu. Tačiau priduria, jog norint, kad tai sklandžiai vyktų, tėtis taip pat  turi suteikti saugumą pačiai mamai. O kai kūdikis išauga iš savojo gležnumo ir  tampa vis savarankiškesnis, tėčio pareiga –  iš saugaus mamos glėbio įvesti mažylį į realų pasaulį, padėti prie jo prisiderinti ir paskatinti jį džiugiam pažinimo nuotykiui.

Laida remiama iš lėšų, skirtų Nacionalinės demografinės politikos strategijos šeimos gerovės 2012 m. priemonių plano įgyvendinimui.

Bernardinai.TV

Susijusios laidos

Robertas PetronisRobertas Petronis. Tikriems dalykams visada reikia laiko 2397 peržiūros | 0 komentarų

Dainius ir Sonata Stankevičiai„Šeima – bendrystės sodas“. Namai, kuriuose skamba širdies muzika“ (I) 1268 peržiūros | 0 komentarų

PolikaičiaiIrena ir Juozas Polikaičiai. Vaikai ir anūkai yra mūsų draugai 718 peržiūrų | 0 komentarų

šeimaDiskusija. Šeima. Bažnyčia. Valstybė 0 komentarų

ZalepūgosSutuoktinių susitikimai: iš naujo atrasti vienam kitą ir bendrą kelią (II) 0 komentarų

Dalia ir Kastantas LukėnaiSutuoktinių susitikimai: iš naujo atrasti vienam kitą ir bendrą kelią (I) 1407 peržiūros | 0 komentarų

VerbickaiNatalija ir Dainius Verbickai. Apie šeimą ir tikėjimą 1 komentaras

L. ir R. SidriaiLinas ir Rima Sidriai. Nebijokime turėti daugiau vaikų 0 komentarų

Masių šeimaŠeima - tai vieta, kur šviesu ir gera 0 komentarų

Rasa BieliauskaitėKaip auginti savimi pasitikintį, laimingą, save ir kitus gerbiantį vaiką? 1420 peržiūrų | 0 komentarų

Pokalbiai apie santuoką ir šeimą

laidos, skirtos tiek besiruošiantiems santuokai, tiek ugdantiems santykius šeimoje.
Ši laida yra laidų ciklo "Pokalbiai apie santuoką ir šeimą" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »