Kaip auginti savimi pasitikintį, laimingą, save ir kitus gerbiantį vaiką?

2013 m. Gegužės 23 d. | 1420 peržiūrų | Komentarų nėra

Tęsiame TV pokalbius apie santuoką ir šeimą.

Kaip auginti savimi pasitikintį, laimingą, save ir kitus gerbiantį vaiką? Koks turėtų būti tėvų santykis, bendravimas su juo? Kaip spręsti auklėjimo problemas?  Kaip ir kokių klaidų tėvams derėtų vengti?

Apie tai, remdamasi vieno pagrindinių psichologijos „tėvų“ Alfredo Adlerio, skyrusio didžiulį dėmesį vaikų ugdymui bei tėvų šveitimui teorija, pasakoja Individualiosios psichologijos instituto direktorė, adlerietiškosios krypties psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.

 „Tėvavimo  galima mokytis, ir tai yra labai prasminga, juo labiau, kad šiandieniniai tėvai susiduria su daugybe iššūkių“, - įsitikinusi psichologė.  Pasak jos, vienas pagrindinių – per dideli  lūkesčiai savo vaikų atžvilgiu, kad šie būtų ypatingi, daug pasiektų...

Tačiau, remiantis A. Adlerio psichologija, iš tiesų, tai ko reikia vaikui – tai jaustis priklausančiam šeimai, įnešti savo indėlį, jaustis reikšmingam. Ir vienas svarbiausių tėvų uždavinių auginant ir auklėjant vaikus –  padėti jiems tapti „galinčiais“gebančiais konstruktyviai būti šiame pasaulyje.

Dr. R. Bieliauskaitė kalba apie tris  A. Adlerio išskirtus būdingiausius auklėjimo stilius ir nurodo, kurie jų ir kodėl yra netinkami, žalojantys vaiko asmenybę, o kuris yra tas „aukso vidurys“, leidžiantis vaikui skleistis ir augti brandžiu bei laimingu žmogumi.

Kaip svarbų konstruktyvaus auklėjimo princinpą psichologė iškelia lygiavertiškumą – tai yra, pagarbą vaikui, išklausymą , ką jis sako, ko jis iš tiesų nori, ir, jei galimybės leidžia, tų norų išpildymą.

Tačiau dr. R. Bieliauskaitė pabrėžia, kad vis dėlto šeimoje tėvai yra tie, kurie vadovauja ir nustato  ribas, pageidautina –  protingas ir išmintingas,  kurių vaikams privalu paisyti.

Smurtas – tiek fizinis, tiek psichologinis, taip pat nuvertinimas, dar dažnai pasitaikantis mūsų „auklėjimo“ praktikoje, pasak dr. Rasos Bieliauskaitės, vaiko psichologiniam vysymuisi daro didelę žalą. Kita vertus, vaikas įgyja iškreiptą suvokimą, kad mylimą žmogų galima skriausti.

Psichologė pabrėžia A. Adlerio akcentuotą padrąsinimo svarbą vaikų auklėjime, kuris, pasirodo, nėra tas pats, kas pagyrimas. Taip pat, pasak jos, svarbu vaiką nuteikti taip, kad jis nebijotų daryti klaidų ir toliau žengtų pirmyn.

Kalbėdama apie konkrečius adlerietiško auklėjimo principus dr. R. Bieliauskaitė išskiria natūralių ir logiškų pasekmių metodus, kurie įgalina atsisakyti bausmių ir leisti vaikui tapti savarnkiškesniam ir pačiam atsakingam už savo elgesį bei pasirinkimus.

Dr. R. Bieliauskaitė taip pat primena, kad vaiko auklėjimas turi vykti draugiškoje atmosferoje:  „Kaip parodoė tyrimai, šeimoje du trečdaliai laiko turi būti „nuspalvinti“ emociškai teigiamai, kad galėtų pakleti tą trečdalį, kai šeimoje vyksta konfliktai, barniai, nesusipratimai.“

Nedalomo dėmesio principas – tai dar vienas adlerietiško efektyvaus auklėjimo metodas, kai vienas iš tėvų su vienu vaiku drauge praleidžia tam tikrą laiką, darydami tai, kas abiem patinka.

Dr. R. Bieliauskaitė taip pat įspėja, kad labai bendruomeniškos, linkusios organizuoti šventes būriui svečių šeimos „neperdegtų“ ir kartais leistų sau švęsti tik šeimos rate, kad būtų galima skirti daugiau dėmesio vieni kitiems.

Parengė Jurga Žiugždienė ir Gediminas Šulcas

Laida remiama iš lėšų, skirtų Nacionalinės demografinės politikos strategijos šeimos gerovės 2013 m. priemonių plano įgyvendinimui.

Bernardinai.TV

Temos » Adler, Šeima

Susijusios laidos

Dainius ir Sonata Stankevičiai„Šeima – bendrystės sodas“. Namai, kuriuose skamba širdies muzika“ (I) 1268 peržiūros | 0 komentarų

PolikaičiaiIrena ir Juozas Polikaičiai. Vaikai ir anūkai yra mūsų draugai 718 peržiūrų | 0 komentarų

šeimaDiskusija. Šeima. Bažnyčia. Valstybė 0 komentarų

ZalepūgosSutuoktinių susitikimai: iš naujo atrasti vienam kitą ir bendrą kelią (II) 0 komentarų

Dalia ir Kastantas LukėnaiSutuoktinių susitikimai: iš naujo atrasti vienam kitą ir bendrą kelią (I) 1407 peržiūros | 0 komentarų

VerbickaiNatalija ir Dainius Verbickai. Apie šeimą ir tikėjimą 1 komentaras

L. ir R. SidriaiLinas ir Rima Sidriai. Nebijokime turėti daugiau vaikų 0 komentarų

Masių šeimaŠeima - tai vieta, kur šviesu ir gera 0 komentarų

VaikaiKuo gyvena daugiavaikės šeimos? 476 peržiūros | 0 komentarų

Psichologinis smurtasVaikystė be emocinės prievartos. Įmanoma 0 komentarų

Pokalbiai apie santuoką ir šeimą

laidos, skirtos tiek besiruošiantiems santuokai, tiek ugdantiems santykius šeimoje.
Ši laida yra laidų ciklo "Pokalbiai apie santuoką ir šeimą" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »