Pokalbiai su vyskupu Kęstučiu Kėvalu. Apie muziką

2013 m. Rugpjūčio 2 d. | Komentarų nėra

 Vyskupas Kęstutis Kėvalas (gimė 1972 m. vasario 17 dieną) – vienas jauniausių Lietuvos vyskupu ir, regis, vienintelis, kuris profesionaliai groja akordeonu ir gilinasi į laisvosios rinkos ekonomiką. Teologijos mokslų daktaras (disertaciją apsigynė 2008 metų pradžioje), paragavęs ir žurnalisto duonos (2010 – 2012 metais Marijos radijo laidų direktorius). Žmogus, kurio gyvenime Šventoji Dvasia nuolat pokštauja netikėtais kasdienės veiklos vingiais. Šančių vaikėzas, kuris bepročiu būtų pavadinęs kiekvieną, pranašauajantį jam dvasininko kelią. Svajojo būti vestuvių muzikantu ar garso režisieriumi, bet tikrai ne kunigu (Kauno arkiv. Sigito Tamkevičiaus įšventintas kunigu 2000 m. birželio 29 dieną).

 Na, o vyskupo paskyrimą pamatęs, prisipažįsta, verkė iš netikėtumo kaip vaikas. (2012 m. rugsėjo mėnesio 27 dieną popiežius Benediktas XVI paskyrė kunigą K. Kėvalą tituliniu Abziri vyskupu ir Kauno arkivyskupijos augziliaru. Konsekracija vyko lapkričio 24 dieną Kaune, Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje.)  

Pasak jaunojo vyskupo, šiandien Bažnyčia išgyvena ypač įdomų laikotarpį, kai tenka žengti nepramintais takais, rizikuojant susižeisti į aštrius iššūkių kampus. Tačiau žaizdos, gauti gumbai ar patirtos nesėkmės yra kur kas geriau nei užsisklendimas iliuzinio komforto zonoje. “Esu įsitikinęs, kad Viešpačiui daug svarbiau yra tai, ar mes stengiamės, nei tai, ar mums viskas pavyksta”, - teigia K.Kėvalas. 

Tai jau trečiasis pokalbis cikle POKALBIAI SU GANYTOJU. Šįsyk jų tema - muzika. Tiek muzika paties vyskupo gyvenime, tiek ta, kuriai derėtų skambėti liturgijos metu.

 Parengė Gediminas Šulcas ir Andrius Navickas.

Taip pat pateikiame fragmentą iš 23-iojo žurnalo Kelionė su Bernardinai.lt, kuriame skelbiamas ilgas pokalbis su K. Kėvalu.

Apie muzikos vaidmenį gyvenime

Muzika mano gyvenime atsirado gana anksti.  Būdamas aštuonerių pamačiau pusbrolį, grojantį akordeonu vestuvėse, ir tai man taip gražu buvo, kad ilgam įsikaliau į galvą svajonę būti vestuvių muzikantu. Beje, ne kartą esu grojęs vestuvėse ir galiu paliudyti, kad linksma ir gražu nebent tik pirmą kartą. Tai labai sudėtingas darbas.

Dėkoju tėveliams, jog įsiklausė į mano troškimą groti.  Buvau dar per jaunas muzikos mokyklai, tai porą metų privačiai mokiausi groti akordeonu. Na, o metai muzikos mokykloje man buvo labai gražūs ir džiugūs. Teko groti akordeonistų orkestre, dalyvauti Dainų šventėje, grojau Žvejo šventėje Klaipėdoje ir Juodkrantėje.  Tikrai negaliu pavadinti savęs profesionaliu muzikantu, bet man pačiam grojimas, muzika duoda labai daug, be kitą ko, padeda atsipalaiduoti, išlaisvėti nuo kasdienių rūpesčių.

Kartą prie manęs priėjo bičiulis kunigas Gintaras Blužas, dabartinis Marijos radijo laidų direktorius, kuris groja būgnais, ir pasidalino svajone groti grupėje. Atsakiau, kad ir aš apie tai vis pagalvoju, nuo vaikystės man buvo smalsu, kaip jaučiasi tie, kurie susirenka į grupę ir gali groti tai, kas jiems patiems patinka, o  ne kas užduota. Nusprendėme suburti bičiulius ir susirinkome penkiese: trys kunigai – be manęs ir Gintaro dar Mindaugas Malinauskas, taip pat du klierikai, kurie, deja, galiausiai nepasirinko kunigystės. Mes tikrai negalvojome apie viešus koncertus, bet norėjome smagiai praleisti laisvalaikį, prasiblaškyti. Kai grojome Kauno jėzuitų gimnazijoje, kažkas išgirdo ir nutarė, kad reikia mus pakviesti į jaunimo renginį “Dievas yra meilė” Pažaislyje. Tai buvo pirmasis mūsų viešas pasirodymas. Pasivadinome lotynišku vardu “Sacerdos”, kuris reiškia “Kunigas”. Norėjome pabrėžti, kad mus muzika yra sudėtinė kunigiškos tarnystės dalis ir kartu norėjome parodyti, kad kunigo gyvenimas ir muzika yra suderinami dalykai, jog grojantis, piešiantis ar knygas kuriantis dvasininkas – tai natūralu.

Dar ir dabar sugrojame, kai pakviečia į kokius nors jaunimo renginius, jei tik atrandame laiko sudalyvauti, nes visi esame apsikrovę darbais. Manęs klausė, ar ir tapęs vyskupu, viešai grosiu akordeonu? Jei tik bus galimybė ir laiko – būtinai. . Man muzika yra šlovinimo, dėkojimo, džiaugsmo perteikimo būdas.

Apie muziką per Šv. Mišias

Diskusija dėl tai, kokia muzika der air kokia nedera bažnyčioje per Šv. Mišias yra labai svarbi ir sveikintina. Labai rimtas klausimas – ar derėtų turėti specialią, amžiais brandintą liturginę muziką, kuri be išimties puoštų Šv. Mišias ir keltų žmonių širdis į Dievą, ar derėtų įsileisti ir vieną ar kitą instrumentą iš šiuolaikinė skultūros?  Tai, kad esame katalikų (t.y. visuotinė) Bažnyčia, skirta visoms kultūroms ir visiems laikams, tarsi bylotų apie atvirumą ir dabarties instrumentams.

Kita vertus, tikrai suprantu žmones, kurie nerimauja, jog brandi ir gili klasikinė liturginė muzika nustumiama į šalį ir pradėtą bažnyčiose dominuoti popsas. Sutinku, kad baimė, jog nebūtų nueita lengvesniu keliu, renkantis primityvesnę, atlikėjams paprastesnę muziką, turi pagrindo. Nederėtų lengva ranka nurašyti to, kas Bažnyčioje buvo kuriama ir brandinama amžiais. Grigališkas choralas, kaip ir didinga mūsų bažnyčių architektūra – tai tikėjimo išraiška, kuri perduodama iš kartos į kartą. Kita vertus, nepamirškime, akd ir vargonų naudojimas per Šv. Mišias savo laiku buvo trikdanti naujovė.

Kiekviena karta turi ne tik puoselėti paveldą, bet jį aktualizuoti, įlieti naujų spalvų. Turi vykti nuolatinis pagarbus dialogas. Svarbiausia, jog muzikoje per Šv. Mišias neįsigalėtų saviraiška ir savęs teigimas, bet tai visada būtų šlovinimas ir viso, ko geriausia, aukojimas Viešpačiui.

Bernardinai.TV

Temos » Vyskupas
Laidų ciklas » Pokalbiai su Ganytojais

Susijusios laidos

Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius SJPokalbiai su Kauno arkivykuspu Sigitu Tamkevičiumi. Ne pasakoti, bet liudyti 247 peržiūros | 0 komentarų

Vyskupas Jonas KauneckasPokalbis su vyskupu Jonu Kaunecku. Svarbiausia išklausyti žmones 421 peržiūra | 0 komentarų

Sigitas TamkevičiusPokalbiai su Kauno arkivykuspu Sigitu Tamkevičiumi. Apie tikėjimo kelionę 1 komentaras

Vyskupas Kęstutis KėvalasPokalbiai su Vyskupų Kėvalu (IV) Apie naująją evangelizaciją 465 peržiūros | 0 komentarų

Kun. dr. Kęstutis KėvalasPokalbiai su vyskupu Kęstučiu Kėvalu. Pašaukimas įsiveržė į gyvenimą it viesulas 0 komentarų

Vyskupas Lionginas Virbalas SJVysk. L. Virbalas SJ: linkiu giedro žvilgsnio, neabejingumo, aktyvumo 799 peržiūros | 1 komentaras

Vysk. Antanas VaičiusPaskutinis vyskupo Antano Vaičiaus interviu televizijai 484 peržiūros | 1 komentaras

Konferencija Seime Jono Pauliaus II vizitui Lietuvoje paminėti, Sigitas TamkevičiusArkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Pokalbis apie Dievo Motiną 104 peržiūros | 0 komentarų

Kauno kunigų seminarijaPokalbiai su vyskupu Kęstučiu Kėvalu. Apie seminariją 1 komentaras

Pokalbiai su Ganytojais

Pokalbiai su Lietuvos Katalikų Bažnyčios vyskupais.
Ši laida yra laidų ciklo "Pokalbiai su Ganytojais" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »