Pažaislis – Gražiosios Meilės Motinos namai

2013 m. Rugpjūčio 14 d. | 726 peržiūros | Komentarų nėra

„Tu, keleivi, mokykis statyti amžinus namus iš tvirtų dorybės akmenų ir melsk Dievą už mane“, – sakoma Pažaislio kamaldulių vienuolyno skulptoriaus Wolscheido epitafijoje. Kauno marių pusiasalyje įsikūręs Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis – tikras brandžiojo baroko šedevras. Prie jo dirbę italų architektai ir dailininkai parodė išties nemenkų sugebėjimų: pirmą kartą Europoje panaudota įgaubta bažnyčios fasado plokštuma, gana retas šešiakampis planas, ašinė simetriška viso vienuolyno kompozicija.

Benediktino Šv. Romualdo XI amžiuje įsteigtas kamaldulių ordinas Lietuvoje tapo galingu dvasiniu centru. Išlikusi ikonografija pasakoja apie pirmąsias krikščionių taikias misijas į baltų žemes, tad ir apie šv. Brunono Bonifaco veiklą.

Per daugiau nei trijų šimtų metų gyvavimo istoriją vienuolyno neaplenkė ir didžiosios Lietuvos istorijos negandos, palikusios įvairių dvasingumo tradicijų, karų, gaisrų bei niokojimo žymių. 1812 m. kamaldulių tylą sudrumstė įsiveržę Napoleono kariai. 1831 m. apkaltinus vienuolius pagalba sukilėliams, caro valdžia uždarė vienuolyną ir perdavė jį ortodoksams, kurie bažnyčią gerokai pertvarkė, pritaikydami savo reikmėms. Dar po šimto metų vienuolyno ansamblį barbariškai nuniokojo čia apsistoję vokiečių kareiviai – ne visas vertybes pavyko susigrąžinti.

Atsikūrusi Lietuvos valstybė 1920 m. vienuolyną patikėjo Šv. Kazimiero kongregacijos seserims. Tai - pirmoji lietuviška moterų kongregacija, įsikūrusi tarp lietuvių išeivių JAV. Kazimieros Kaupaitės suburtą bendruomenę, skleidusią religinį ir tautinį sąmoningumą, į Lietuvą pakvietė šalies vyskupai.

Po skaudžių istorijos audrų šiandien vienuolynas ir bažnyčia vėl atgyja naujam gyvenimui. Šv. Kazimiero kongregacijos seserų rūpesčiu ansamblis tapo ne vien kultūros, bet ir dvasingumo bei svetingumo vieta.

Laidą kūrė Kostas Kajėnas ir Saulena Žiugždaitė, talkino Monika Midverytė

Bernardinai.TV

Susijusios laidos

Caravaggio, Kūdikio pagarbinimas, detalėKun. Algirdas Toliatas. Jei nori išmokti mylėti, pasižiūrėk į motiną 0 komentarų

VanduoSekmadienio homilija. Krikščionio tapatybė 691 peržiūra | 0 komentarų

Sieger Koder paskutinė vakarienėKun. Vladimiras Solovej. Skiriamasis ženklas 713 peržiūrų | 0 komentarų

Pagalba daiktaisBažnyčios socialinis mokymas ir dovanojimo kultūros ugdymas 0 komentarų

Donatas PuslysDonatas Puslys. Būti krikščionimi - tai būti kelyje 924 peržiūros | 0 komentarų

Triumfuojanti krikščionybėDiskusija. Krikščionybė ir Vakarų civilizacija 314 peržiūrų | 0 komentarų

Viktorija SilenkovaitėViktorija Silenkovaitė. Tikėjimo kelionėje su muzika 0 komentarų

sekmininku istorijaPažintis su Lietuvos krikščionių bendruomenėmis: sekmininkai 829 peržiūros | 0 komentarų

Reformatai BirzuosePažintis su Lietuvos krikščioniškomis bendruomenėmis: evangelikai reformatai 904 peržiūros | 1 komentaras

nuncijus Luiggi BonazziLuigi Bonazzi. Ką mums reiškia tikėjimas ir Bažnyčia? 378 peržiūros | 0 komentarų

Virtuali ekskursija

Siūlome virtualią kelionę po muziejų, vienuolyną, bažnyčią ar įdomią parodą.
Ši laida yra laidų ciklo "Virtuali ekskursija" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »