Psichiatrė Vilma Andrejauskienė. Turėti drąsos gyventi savo gyvenimą

2014 m. Rugsėjo 2 d. | Komentarų nėra

Tęsiame vaizdo pokalbių ciklą su Vilniaus priklausomybių ligų centro gydytoja, psichiatre Vilma Andrejauskiene.  Priklausomybė yra ne tik vartojančio žmogaus, bet ir jo visos aplinkos liga. Sveikimas – įmanoma misija, tačiau tam būtina motyvacija keisti  įsisenėjusius elgesio modelius.

Pirmas pokalbis - čia.

TV ciklą parengė Kostas Kajėnas ir Andrius Navickas.

Taip pat siūlome kiek adaptuotą ir sutrumpintą pokalbio su specialiste tekstinę versiją.

Galime pasidžiaugti savipagalbos grupių, skirtų priklausomiems asmenims, veikla: jos grynėja, tampa „sveikesnės“. Anksčiau sveikimas neretai buvo paverčiamas kvailomis lenktynėmis – kuo daugiau klausimų atsakysiu, tuo aš sveikesnis, jei aš jau 102 klausimus įveikiau, o tu dar penkis, tai aš dvidešimt kartų sveikesnis. Dabar – tai jau praeitis. Būdavo, kad tik šiek tiek apsveikęs žmogus pradėdavo mokyti kitus sveikti ir daug ką prigadindavo, nes pats būdavo dar deramai su savo virusine programa nesusipažinęs.

Kalbant apie priklausomybę, turėtume skirti šiuos etapus.

Vartojimo etapas – kad ir kur jis būtų, ar laisvėje, ar įkalinimo įstaigoje. Tai aktyvaus vartojimo etapas, kai žmogus, dažniausiai nepripažindamas savo problemos, vartoja ir yra įsitikinęs, jog pats kontroliuoja procesą. Kitas etapas – sąmoningas susilaikymas, kai žmogus galvoja, kad jam apsimoka susilaikyti, nes jis tokiu būdu išvengs destruktyvių padarinių. Pavyzdžiui, įkalinimo ar turto praradimo, ar sveikatos problemų. Šis etapas gali tęstis ilgiau ar trumpiau, tačiau paprastai jis vis vien yra laikinas, ir žmogus arba vėl atkrenta į vartojimą, arba pradeda sąmoningą sveikimą. Tai jau trečiasis etapas, ir tik po jo galima kalbėti apie sąmoningą blaivybę.

Sveikimas nėra paprastas procesas, ir čia tenka gerokai padirbėti. Didelis vaidmuo tenka „sveikimo lyderiams“, į kuriuos sveikstantis galėtų lygiuotis, orientuotis, kurių nenorėtų nuvilti. Lyderio bruožas – žodžiai sutampa su veiksmais. Pakalbėti gražiai mes visi mokame, bet esminė sąlyga yra ta, kad turime ir gyventi pagal tai, ką kalbame.

Artimųjų vaidmuo. Kai šeimos nariai ateina ir sako, kad atiduoda į mano rankas priklausomą asmenį, aš klausiu: o ką jūs dabar planuojate daryti? Paprastai visiems tenka aiškinti ar net surašyti, ko jiems dabar nederėtų daryti, ypač santykyje su priklausomuoju. Artimiesiems sunku girdėti, kad jų aktyvumas gali trukdyti sveikimui. Klausia: o kaip aš dabar savo vaiko nematysiu tiek laiko? Pasiūlau žiūrėti į nuotrauką. Klausia: negi neleisite matytis ir savaitgaliais? Atsakau, kad pirminiame etape – tikrai ne, nes susitikimas, ašaros, saldainių pakelis – viskas gali sutrukdyti sveikti.

Suprantu, kad artimiesiems tenka spręsti sunkią dilemą – o ką aš pats dabar darysiu, kai man nebereikia kasdien rūpintis kitu ir prisiimti už jį atsakomybės? Sudėtingas klausimas.

Dar viena bėda, kai jie, artimieji, suranda daug reabilitacijos įstaigų, esančių Lietuvoje, ir pradeda galvoti taip: jei iš ten išvarys, tai kitur priims. Priklausomam žmogui taip sumažinama motyvacija sveikti, ir jis jau eina į reabilitaciją su nuostata, kad sukurs tokias sąlygas, kai jį pašalins, bet tai nebaisu, nes pabandys kitur. Taip atsiranda daugkartiniai reabilitavimosi čempionai. Paradoksalu, kai artimieji slaugai atiduoda žmogų, tai jį valstybė laiko tik keturis mėnesius, o paskui – darykite, ką norite. Kai kalbame apie priklausomybių reabilitaciją, tai susiduriame su situacija, kai žmogus reabilituojasi pusę metų, metus ar net kelerius, ir jam patinka reabilituotis, bet ne sveikti.

Sakau tėvams piktai, kad jie neužsakinėtų vietų kitose reabilitacijos namuose, nes juk lavoninėje ar reanimacijoje vietų iš anksto niekas neužsakinėja. Tai tik kliudymas sveikti.

Kartais net nebežinau, kaip reaguoti, kai jaunos moterys, gražuolės merginos žudo savo gyvenimus, puoselėdamos iliuziją, kad jų meilė padarys stebuklą. Klausiu vienos tokios merginos: ar žinojai, kad jis teistas ir dar jam gresia įvairiausi teistumai, kad yra hepatito viruso nešiotojas ir ant jo kūno praktiškai sveikos vietos nėra nuo badymosi? Tačiau jis esą labai geras. Pala, gerumas nėra profesija. Jei jis jau toks geras, tai kodėl su savimi ir kitais taip iki šiol elgėsi? Mergina pyksta, nervinasi: negi aš negaliu savo meile jo pakeisti? Deja, tokiais atvejais paprastai tenka konstatuoti, kad po kiekviena auka slepiasi sadistas, ir kiekvienas sadistas pritraukia mazochistą.

Galiu drąsiai sakyti, kad moterims dažnai būdingas sadistinis polinkis, kuris reiškiasi atrandant silpnesnį už save, ligotą, kurį galima kontroliuoti, tvarkyti, kaip nori. Jei kitam blogiau nei man, tai man nuo to pagerėja. Tokia logika veikia. Tas noras ir iliuzija savo meile viską pakeisti panašus į reikalavimą chirurgui duoti skalpelį ir kitus įrankius, esą ji pati padarys operaciją, nes labai myli. Blogiausia, kad praktiškai nėra jokių būdų, kaip tokią nuostatą pakeisti. Čia kaip pelėsis, prikepęs nuo daugkartinio kepimo. Jei žmogus įprato laikytis tokios taktikos, nė už ką neatsisakys.

Yra toks liūdnas anekdotas apie kopriklausomybės problemas. Vargšė žmona kenčia nuo vyro, kuris yra narkomanas ir dar svetimoteriauja. Ji galvoja ir meldžiasi: „Viešpatie, kad jis susirgtų, aš rūpinčiausi juo, ir jis pasveiktų bei mestų narkotikus. Pala, bet tada jis dar labiau į panas žiūrės? Ne, geriau, kad jis sunkiai susirgtų, ilgai sirgtų, ir aš galėčiau juo rūpintis, slaugyti bei paskui išgydyti. Tačiau jei jis vėl man bus neištikimas? Pala, geriausia, kad jis numirtų. Tai aš tikrai labai gedėsiu, gražiai jį palaidosiu, kasdien kapą lankysiu ir su juo atėjusi kalbėsiuosi.“

Šis anekdotas paimtas iš tikrovės. Kuo toliau, tuo dažniau matau, kad šis anekdotas pakankamai rimtas. artimieji prasitaria, jog būna akimirkų, kai norisi sakyti: „Geriau numirtum, tada bent visada žinočiau, kur esi, ir pasistengčiau prisiminti tai, kas buvo santykiuose geriausia. Nes dabar esi gyvas priekaištas mano bejėgiškumui. Negaliu tau padėti, nes tu pats nenori sveikti ir nebegaliu gyventi nuolatiniame nerime.“

Iš tiesų, sveikimas neįmanomas be motyvacijos sveikti ir negali pasveikti už kitą. Priklausomybių centruose yra tokia nerašyta taisyklė, kad bet kurią dieną turi būti viena tuščia lova, palikta tam, kuriam jos labai gali prireikti. Galbūt žmogus tądien užsimano, jam galvoje prašviesėja, motyvacija atsiranda ir, jei pasakysi, kad palaukite kelias savaites, paskui jam tas ryžtas išnyks. Paskui ir artimieji priekaištaus, kad jis jau ruošėsi, ėjo, bet nepriėmėte. Kai manęs klausia: kada galiu ateiti gydytis? – priklausomai nuo situacijos sakau: „Rytoj.“ Neretai žmogus nusigąsta ir sako, jog dar per greitai, tada tariamės dėl vėlesnio laiko. Tačiau būna ir taip, kai siūlau kitą savaitę, o žmogus sako – man reikia dabar. Tada darau viską, kad pavyktų dabar. Tegu gula ant sudedamosios lovelės. Net jei paskui ir išeis, jau kažkiek sirgimo skonis bus sugadintas, ir negalės nei jis, nei artimieji kaltinti, jog nebuvo pasiūlyta pagalba, negalės kitiems versti atsakomybės už sveikimą.

Bernardinai.TV

Temos » Priklausomybės
Laidų ciklas » Sveikas, gyvenime

Susijusios laidos

meilėNegrįsti meilės gailesčiu 2293 peržiūros | 0 komentarų

tvenkinysSuaugę alkoholikų vaikai 1 komentaras

Vilma AndrejauskienėPsichiatrė Vilma Andrejauskienė. Nepainiokime meilės ir gailesčio 717 peržiūrų | 0 komentarų

Kęstutis DvareckasPokalbis su kun. Kęstučiu Dvarecku. Svaigalai tik apgauna 2786 peržiūros | 4 komentarai

Kunigas Sigitas KalvaitisPer Angelų pievą į kitokį gyvenimą 1785 peržiūros | 1 komentaras

SkubėjimasMokytis gyventi iš naujo: priklausomų asmenų integracija į darbo rinką 431 peržiūra | 1 komentaras

RuduoVida: „Gyvenu su priklausomu žmogumi. Kaip galiu padėti sau?“ 0 komentarų

tiltas„Nugalėtojų akademija“ – kvietimas nugalėti save 2 komentarai

Sveikas, gyvenime atvirukas, avytėKnygos projekto „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ ir DVD „Sveikas, gyvenime“ pristatymas 418 peržiūrų | 0 komentarų

ruduoArtūro istorija. „Artimiausi mano žmonės – sveikstantys narkomanai“ 1246 peržiūros | 4 komentarai

Sveikas, gyvenime

sveikstančių priklausomų asmenų liudijimai, specialistų komentarai.
Ši laida yra laidų ciklo "Sveikas, gyvenime" dalis. Žiūrėti laidų ciklą »