Spalio 22 d. minime pagrindinės Lietuvos šventovės – Vilniaus arkikatedros – sugrąžinimo tikintiesiems 25-ąsias metines. Šios bažnyčios okupacija truko 39 metus, po to, kai 1949-aisiais įsiveržę sovietų kariai ją apiplėšė ir pasisavino raktą. Netrukus buvo pasistengta iš jos saugiai išgabenti Šv. Kazimiero relikvijas. Jos buvo įkurdintos Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje. Išniekinta katedra buvo perduota Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui, kuris čia įrengė Paveikslų galeriją.
Arkikatedros sugrąžinimas tikintiesiems vyko politiškai dinamiškomis aplinkybėmis. 1988 metų rudenį, po garsiojo „bananų baliaus“, kai milicija išvaikė taikų protestą, Lietuvos komunistų partijos vadovybė pateko į rimtą krizę, nes galutinai prarado gyventojų pasitikėjimą.
Maskvai kėlė daug nerimo plačiai besiplėtojantis demokratinis Sąjūdis.
Kaip tik Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo išvakarėse vykusiame Lietuvos komunistų partijos CK plenumo posėdyje nusprendžiama, kad LKP CK pirmuoju sekretoriumi tampa Algirdas Brazauskas – permainų siekiančiuose sluoksniuose labiau priimtinas žmogus. Maskvoje tikėtasi, kad su jo pagalba bus galima geriau kontroliuoti situaciją, kuri akivaizdžiai slydo iš rankų.
Kai Sąjūdžio suvažiavime buvo išsakyta mintis aukoti šv. Mišias Vilniaus arkikatedroje, Lietuvos vyskupai nesutiko „tik trumpam“ užeiti į šventovę. Po šio ultimatumo Sąjūdžio suvažiavimo prezidiumą pasiekė laiškelis, kuriame paskelbiamas LKP sprendimas grąžinti katedrą tikintiesiems.
Tuometinė valdžia šiuo sprendimu daug nerizikavo. Žinojo, kad Maskvoje toks žingsnis nebus palaikytas klaida, – tai vienas iš būdų pakelti smukusį partijos autoritetą.
Tačiau priimdama tokį sprendimą, partijos vadovybė negalvojo, kad Arkikatedros grąžinimas dar labiau išjudins beatbundančią visuomenę. Lietuvos žmonėms Arkikatedros atšventinimo iškilmės simbolizavo taip trokštamą atsikratymą sovietine ateistine dvasia ir Dievo sugrįžimą į visuomenę.
Laidą kūrė Einaras Eringis ir Saulena Žiugždaitė
Parėmė Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Bernardinai TV. Ainė Ramonaitė. Sąjūdžio mitai (II)
Ainė Ramonaitė. Sąjūdžio mitai (I)
Kun. Antanas Saulaitis SJ. Kur yra Dievas sunkiais laikais?
Bernardinų parapijos atsikūrimo istorija
I. Berulienė, J. Lingys. Žemaičių krikštas
Darius Kuolys. Sąjūdis ir savivaldi tauta
Darius Kuolys. Sąjūdis ir laisvės žodynas
Jonas Vileišis. Ir mes judinome žemę
Petras Vileišis. „Kol būsiu gyvas, dirbsiu tėvynės labui“
I. Berulienė, J. Lingys. Pirmieji misionieriai