Geležiniai Žemaitijos antkapių kryžiai

2013 m. Spalio 29 d. | Komentarų nėra

Šioje Kelmės visuomeninės organizacijos „Krašto informacija“ sukurtoje laidoje pasakojama apie mūsų krašto kalvystės tradicijas.

Geležinės memorialinių paminklų viršūnės yra svarbi lietuvių liaudies meno dalis, atspindinti krašto kalvystės tradicijas. Senieji kalvių darbo kryžiai savo silueto išraiškingumu, konstrukcijos paprastumu žavi ir liaudies meno tyrinėtoją, ir kalvystės amatu užsiimantį, ir paprastą žmogų.

Kaldinti kryžiai matomi ant sakralinių bei memorialinių pastatų viršūnių, pakelėse, prie sodybų ar kaimo bei nedidelių miestelių kapinėse. Tai ne tik puikūs kalvystės pavyzdžiai, bet ir ikikrikščioniškus laikus menančios formos ir simboliai. Gaila, bet Žemaitijos kapinėse nyksta senieji XIX a. antrosios pusės geležiniai kryžiai, kuriuos naikina laikas ir žmonės.

TV laida „Geležiniai Žemaitijos antkapių kryžiai“ siekiama įamžinti ateinančioms kartoms tai, ko rytoj jau galime ir nebepamatyti. Laidoje užfiksuoti senieji Žemaitijos geležiniai antkapių kryžiai, pateikiamos menotyrininkų mintys, Žemaitijos kalvių Virgilijaus Mikuckio (Mažeikiai), Česlovo Pečetausko (Viekšniai) patirtis saugant, senąsias memorialinių paminklų, geležinių kryžių kalimo tradicijas.

Režisierė Rita Ščiglinskienė

Temos » Paveldas

Susijusios laidos

TytuvėnaiPiligrimų keliu. Bernardinų paveldas Tytuvėnuose 1 komentaras

Kuršių nerijaJ. Lingys ir I. Berulienė. „Burlaivių pėdsakais“. Kodėl nebuvome jūrų valstybė? 234 peržiūros | 1 komentaras

Medininkų pilies vizualizacijaBrydės. Medininkų pilis 1 komentaras

Vėžaičių dvaro sodybaBrydės. Zubovų ir Volmerių giminių dvarai 0 komentarų

Botanikos sodas KairėnuoseBrydės. Raudondvario ir Kairėnų dvarai 2 komentarai

Alantos dvarasBrydės. Alantos dvaras 521 peržiūra | 0 komentarų

Šv. Mykolo bažnyčiaAgnė Railaitė. Naujas žvilgsnis į Sapiegų giminės genealogijos ir heraldikos ypatumus 902 peržiūros | 0 komentarų

Raudondvario pilisBrydės. Raudondvario dvaras 1 komentaras

Bernardinų kapinėsRasos. Muziejus po atviru dangumi 402 peržiūros | 0 komentarų

Bažnytinio paveldo muziejus. Šv. Mykolo bažnyčiaVilniaus bernardinės: kasdienybė ir šventės 384 peržiūros | 0 komentarų