Paneriai - vieno didžiausių nusikaltimų Rytų Europoje vieta

2014 m. Rugsėjo 21 d. | 839 peržiūros | Komentarų nėra

Pats žinomiausias Holokausto simbolis yra Aušvicas-Birkenau. Dažnai jis netgi laikomas Holokausto sinonimu pamirštant, kad apie pusantro milijonų Rytų Europos žydų niekada nematė šios ar kitos mirties stovyklos – jie buvo sušaudyti prie duobių ar duobėse, netoliese vietų, kuriose gyveno.

Vieną tokių vietų aptiktumėte keliolika kilometrų už Vilniaus, gražiame Aukštųjų Panerių pušyne. Antrojo pasaulinio karo metais Paneriuose buvo sušaudyta (įvairiais duomenimis) nuo šešiasdešimt iki šimto tūkstančių žmonių – dauguma iš jų žydai. Kiti – įvairių tautybių sovietų karo belaisviai, tikri ar tariami komunistai, lenkų pasipriešinimo dalyviai ir intelektualai, Lietuvos Vietinės rinktinės kariai, romai ir kt.

Kuo svarbūs Paneriai Lietuvai ir kitoms šalims ir kokie pertvarkymai turėtų įvykti memoriale artimiausiais metais, pasakoja Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, Panerių memorialo ekspozicijos vedėjas Zigmas Vitkus bei istorikė, paveldo tyrinėtoja prof. Rasa Čepaitienė. 

Video pasakojimą kūrė Kostas Kajėnas.

Temos » Holokaustas
Laidų ciklas » Atmintis

Atmintis

Apie

istorinės laidos apie asmenybes ir įvykius, kurių nedera pamiršti