L. Peluritis apie L. Kolakowskio marksizmo kritiką

2017 m. Rugpjūčio 21 d. | Komentarų nėra

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantas Laurynas Peluritis pristato vieno ryškiausių marksizmo interpretatorių lenkų filosofo Leszeko Kołakowskio (1927-2009) magnum opus „Pagrindinės marksizmo srovės“. Autorius, savo karjerą pradėjęs nuo marksizmo, pakeitė pažiūras, susidūręs su sovietine tikrove ir dėl ideologijos kritikos XX a. 7 deš. buvo priverstas palikti Lenkiją ir tęsti akademinę karjerą Vakaruose.

Marksistinė ideologija kartais suprantama tik kaip priedanga okupacijai ir terorui įgyvendinti, su kuria sovietinė valstybė neturėjusi nieko bendra. Tačiau L. Kołakowskis parodo, kad ji yra būtina, norint suprasti bolševikinę revoliuciją ir Sovietų Sąjungą. Jo manymu, pastaroji nebuvo nukrypimas nuo marksistinės filosofijos, o viena iš galimų logiškų jos plėtočių. Sovietų Sąjungos žlugimas, anot jo, taip pat buvo nulemtas intelektualinio ir ideologinio nuosmukio, kurį jis užfiksavo XX a. 8 dešimtmetyje. L. Kołakowskis siekia parodyti tai, kaip idėjos gali keisti mus supančią tikrovę. Jo knyga atskleidžia, kuo XIX-XX a. filosofinis utopizmas, žinomas marksizmo vardu, galėjo pavirsti.

Bernardinai.TV

Knygos ir žmonės

Apie

Drauge su Valstybės pažinimo centru kviečiame geriau pažinti skirtingų istorinių laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme.