A. Dementavičienė apie postmodernizmą

2017 m. Rugsėjo 18 d. | Komentarų nėra

Pagrindinis postmodernizmo tikslas – griauti pamatus, t.y. jais suabejoti ir keisti, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantė, dėstytoja Augustė Dementavičienė. Ji siūlo perskaityti serbų rašytojo Danilo Kišo knygą „Boriso Davidovičiaus kapas“.

Pasak jos, knyga ne tik supažindina su pagrindiniu postmodernizmo tikslu griauti, bet ir yra puikus žanrų susimaišymų pavyzdys. Skaitant knygą nepalieka klausimas – ką aš skaitau? Visoje knygoje išlieka dilema tarp fakto ir fikcijos, tikro ir netikro. 

Knyga pasirodė 1976 metais Jugoslavijoje ir kilo didžiulis triukšmas dėl teisingų literatūros metodų. D. Kišas apkaltinamas plagiatu, jis išvyksta gyventi į Paryžių. Postmoderno autorius bando keisti meno kanonus, tačiau sistema to nepripažįsta, kritikuoja jį nukrypstant nuo teisingo rašymo. Šis autorius tobulai įgyvendina Theodoro Adorno norą, kad menininkas rašydamas išsaugotų praeitį gyvą, nesumuziejintą. Toks praeities reprezentavimas nėra nei patogus, nei panaudojamas naujiems utopiniams progreso projektams kurti. Knyga, kaip ir pats gyvenimas, pilna atsitiktinumų – pradedi kažką daryti ir visiškai nežinai, kaip tai pasibaigs.

 

 

 

 

Bernardinai.TV

Knygos ir žmonės

Apie

Drauge su Valstybės pažinimo centru kviečiame geriau pažinti skirtingų istorinių laikotarpių politinę mintį ir atpažinti ją šiandienos politiniame mąstyme.