Visuomenė

Europietiškumo ilgesys ir integracijos baimė

VU profesoriaus, istoriko Rimvydo Petrausko pranešimas „Europietiškumo ilgesys ir integracijos baimė: Lietuva ir Europa istorinėje perspektyvoje“.

Akistata su blogiu ir žydiškoji viltis

Kalbėta, kad nei meilė, nei tikėjimas ar menas nebeįmanomi po Holokausto. Išgyvenusiųjų liudijimai byloja visiškai priešingą dalyką – pasirengimą grįžti į pasaulį, atsiverti jam ir tikėtis iš jo supratimo.

Nuogąstavimai (kitų) dėl tautinės valstybės
Kęstutis Girnius - Naujasis židinys

Tauta klestės tik tol, kol jos nariai ją mylės ir jai įsipareigos. Bet kaip pažymi Juozas Girnius, meilė nėra nei įrodoma, nei įsakoma.

Prie geto teatro vartų su režisieriumi Gintaru Varnu

Režisierius Gintaras Varnas autentiškoje buvusio Vilniaus geto teatro vietoje pristatė naują Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį.

Lietuvos ir popiežių ryšiai: tėvo ir vaikų istorija
Liudas Jovaiša - Artuma

Svarbiausia Lietuvos ir popiežių istorijos gija – tėvo ir vaikų ryšys, apie kurį įvairiomis progomis yra ne kartą užsiminę ne vien Romos vyskupai ar Lietuvos katalikai bei jų ganytojai, bet netgi nekatalikai. 

G. Kuprevičius ir R. Karpis: „Holokaustas – svarbi tema kiekvienam piliečiui“

„Po Dovydo žvaigžde“ yra mano, tikro lietuvio, reakcija į tai, kas vyksta pasaulyje, kartu prisimenant muzikantus, su kuriais teko bendrauti ir kurių jau nėra“, – sako kompozitorius G. Kuprevičius.

Pirmųjų tarpukario Lietuvos ponių gyvenimas – kupinas istorinių dramų

Spalį kino teatruose bus atverstas nepelnytai primirštas istorijos puslapis, pasakojantis apie seseris Chodakauskaites – Sofiją Smetonienę ir Jadvygą Tūbelienę.

Laila iš Afganistano – paskutinė viltis atstumtiesiems

Laila, nepaisydama skeptiškų aplinkinių reakcijų ir rimtų sunkumų, visą savo energiją skiria padėti žmonėms išsivaduoti iš priklausomybių bei išvengti ankstyvos mirties.

Vilniuje bus įamžinti Pasaulio tautų teisuolių žygdarbiai

Vilniuje, Tymo kvartale, ties Maironio gatvės 27-uoju namu, netoli Česlovo Milošo laiptų, bus atidengtas paminklinis akmuo žydų gelbėtojams nacių okupuotoje Lietuvoje pagerbti.

Skaitytojo pozicija. Lietuviškas pasas ar dviguba pilietybė?

Lietuvoje sklando Lietuviško paso idėja. Ji skamba gražiai, bet ar tautiškai nusiteikę patriotai gerai patys suvokia, kas po ja slypi? 

Europos migrena?
Bogdan Szlachta - mann.lt

Krokuvos Jogailaičių universiteto profesoriaus Bogdano Szlachtos pranešimas, skaitytas Nidos forume „Europos migrena“ rugsėjo 14 d.

Norintiems į Lietuvą grįžti Anglijos gyventojams sukurta speciali telefono linija

Migracijos informacijos centras (MIC) „Renkuosi Lietuvą“  paleido nemokamą konsultacinę telefono liniją, skirtą Jungtinės Karalystės gyventojams. 

Lietuvių kalbos mokosi visas pasaulis

Lietuvos edukologijos universiteto Vasaros kalbos ir kultūros kursų studentai pasakoja, kodėl jie panoro išmokti lietuvių kalbos. 

Lietuvoje vėl skambės nužudytų žydų vardai

Minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, rugsėjo 23-iąją, įvairiose Lietuvos vietovėse bus skaitomi Holokausto aukų vardai. 

Neperleidžiamos tėvystės laikotarpis – ar Lietuva jam pasiruošusi?

Visuomenė laimi, kuomet į vaikų priežiūrą įsitraukia vis daugiau tėčių.

Socialiniai tinklai – asmeninė azartinių lošimų mašina

Socialinės medijos sugebėjo atimti dalį pasitikėjimo vienas kitu ir pakeisti žodžius tyla. Kiek kartų matėte sėdinčių draugų būrį, kurių visų žvilgsniai nukreipti į išmaniuosius telefonus?

Pažadais maitinama kultūra nebenori elgetauti

Apie pirmadienį prie Vyriausybės rūmų surengtą kultūros darbuotojų protestą dėl nekeliamų atlyginimų – ramų, taikingą ir su užstalių dainomis. Gedimino Šulco fotoreportažas.

Balandiškis, arba Meilė Lietuvai

Vasarai einant į pabaigą jau septintą kartą į Pašušvio miestelį sugūžėjo pilietinis jaunimas iš visos Lietuvos. Nuo 2012 m. Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdžio rengiamos akademinio jaunimo ir vyresnių klasių moksleivių vasaros stovyklos.

Minint Vilniaus geto sunaikinimą Lietuvoje bus įrengti aštuoni Atminimo akmenys

Rugsėjo 23-24 dienomis keturiose Lietuvos miestuose ir miesteliuose atsiras aštuoni nauji Atminimo akmenys.

Jautrūs laiškai nepažįstamiesiems, suteikusiems galimybę gyventi

„Brangus donore, norėčiau Jus apkabinti ir padėkoti už tokį kilnų poelgį, kuris mano šeimai suteikė vilties. Esu vyro, kuriam Jūs suteikėte galimybę pasveikti, dukra.“

Moralinis pasipriešinimas sovietmečiu ir dabar. Pokalbis su kun. Robertu Grigu

Bendra visuomenės nuotaika padeda dvasinės snūdos įsigalėjimui, matyt, todėl, kad puolimas prieš Tikėjimo ir krikščioniškos gyvensenos vertybes nevyksta taip drastiškai, brutaliai, kaip sovietinio režimo atveju.

Savitikslio žmogaus nuosėdos, arba Orumo netektis švietime
Paulius Subačius - Naujasis židinys

Penkios prielaidos pagal prof. Paulių Subačių, reikalingos siekiant pertvarkyti švietimo sistemą. 

Donskiškieji pokalbiai: apie nacionalizmą ir patriotizmą
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Artėjant antrosioms Leonido Donskio mirties metinėms Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasidėjo diskusijų ciklas „Donskiškieji pokalbiai“.

Prezidento posto sieks ir Arvydas Juozaitis

Apie kandidatavimą gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose paskelbė ir filosofas, vienas iš Sąjūdžio iniciatorių Arvydas Juozaitis.

Rumunai sieks Konstitucijoje įtvirtinti vyro ir moters santuokos apibrėžimą
Laisvos visuomenės institutas

Spalio 7 d. rumunai rinksis prie balsadėžių nuspręsti, ar reiktų pakeisti šalies Konstituciją, įtraukiant santuokos, kaip vieno vyro ir vienos moters sąjungos, sampratą. 

Gitanas Nausėda dalyvaus prezidento rinkimuose

Ekonomistas Gitanas Nausėda šiandien paskelbė, kad dalyvaus kitais metais vyksiančiuose šalies prezidento rinkimuose

Kviečia nemokamai apsilankyti Holokausto ekspozicijoje Vilniuje

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus kviečia visą savaitę nuo rugsėjo 17 iki 23 d. nemokamai lankytis sostinės Pamėnkalnio g. 12 įsikūrusioje Holokausto ekspozicijoje

Kinijoje uždrausta evangelizuoti internete
Vatican News

Uždraustos tiesioginės religinių ceremonijų transliacijos internete, maldos, pamokslai. 

Ar Vengrija lėks lauk iš Europos Sąjungos?

Slovakijos sostinės laikraščio „Sme“ žodžiais, Viktoro Orbano vadovaujama Vengrija mutavosi į autokratui tinkamą demokratiją, bet šitokio varianto Europos parlamentarai nepriėmė.

Kaip ištversime (anti)socialinių tinklų amžių?

Kokią įtaką mūsų bendravimui daro socialiniai tinklai?

Šalia lituanisto paslapties

Rugsėjo 6-oji – poeto Petro Panavo gimimo diena. Tądien Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje buvo švenčiamos 85-osios jo gimimo metinės. 

Lietuvoje lankėsi Angela Merkel

Rugsėjo 14 d. Lietuvoje viešėjo Vokietijos Federalinė Kanclerė Angela Merkel.

Vilniuje atidaryta poeto Sigito Gedos vardo alėja

Justiniškėse (Taikos g.) iškilmingai atidaryta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto Sigito Gedos vardo alėja.  

Trispalvės ir herbo gimimas

Kaip atsirado geltona-žalia-raudona Lietuvos trispalvė ir herbas su Vyčiu? Pasakoja parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratoriai Giedrė Jankevičiūtė ir Ernestas Parulskis.

Kiek Lietuvos gyventojų priklauso politinėms partijoms?

2017 m. pabaigoje Lietuvoje veikė 23 politinės partijos, kurios vienijo 119,6 tūkst. narių, praneša Lietuvos statistikos departamentas. 

Ko paklausčiau Pranciškaus

Trys profesoriaus Vytauto Landsbergio klausimai kitą savaitgalį į Lietuvą atvykstančiam Šventajam Tėvui. 

Gilėjanti praraja tarp Vengrijos ir ES

ES ir Vengrijos santykius komentuoja prof. Gediminas Vitkus ir Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. 

Krystianas Lupa: žmogiškasis įsipareigojimas realybei
7 meno dienos

Lenkų režisieriaus Krystiano Lupos pranešimas, perskaitytas Jaunimo teatro surengtoje konferencijoje „Pasipriešinimo teatras“ šių metų pradžioje. 

Apdovanoti geriausi tiriamosios žurnalistikos darbai

Vilniaus politikos analizės institutas paskelbė 2018 metų Tiriamosios žurnalistikos konkurso laureatus.

Konferencija „Europos likimas: integracija, suverenumas, tapatumai“

Rugsėjo 19 d. Mykolo Romerio universitete (Ateities g. 20 (I-414 auditorijoje) Vilnius) vyks konferencija „Europos likimas: integracija, suverenumas, tapatumai“.

Kultūros darbuotojai rengiasi protesto akcijai

Kultūros ir meno darbuotojai pirmadienį sostinėje prie Vyriausybės rengia protestą dėl pernelyg lėtai kylančių atlyginimų. 

Lietuvis kun. Julijonas Gronskis – sovietinio Sibiro apaštalinis administratorius

Šis kunigas drauge su pal. Teofiliumi Matulioniu pagal 1933 m. Lietuvos vyriausybės ir sovietinių kalinių pasikeitimo sutartį buvo sugrąžintas į gimtinę.

Mūsų tėvų ir senelių Vilnius

Pokalbis su Dariumi Pocevičiumi, knygos „Istoriniai Vilniaus reliktai 1944–1990, I dalis" autoriumi. 

J. C. Junkerio metinis pranešimas. Apie ekonomiką, migraciją ir Europos vaidmenį pasaulyje

Savo kalboje jis atkreipė dėmesį į sėkmingą ES ekonominį augimą, migracijos ir terorizmo keliamus iššūkius, taip pat aptarė Europos Sąjungos vaidmenį pasaulyje ir jos tarptautinę politiką. 

Kauno geto kalinys: gimęs Efraimu užaugo kaip Kazimieras

„Noriu pasakyti… Būkite geri visiems žmonėms, ir jeigu matote, kad kas nors kažką negera daro, pirmiausia išsiaiškinkite, o tik po to teiskite. Taip reikia gyvenime daryti.“

Įkalinimas –lengviausias, bet ne efektyviausias būdas nubausti žmogų
Teismai

Lietuva pirmauja Europoje pagal įkalintų asmenų skaičių, kaliniai užverčia Strasbūro teismą skundais dėl pažeidžiamų teisių, jų išlaikymas mokesčių mokėtojams kainuoja nemažus pinigus. 

MRU prisijungs prie VGTU

Vyriausybė teiks Seimui siūlymą pradėti Mykolo Romerio universiteto (MRU) reorganizavimą prijungimo prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) būdu.

5 priežastys nepraleisti Pasaulinės lyderystės konferencijos 2018

2018 m. lapkričio 30 – gruodžio 1 d. Klaipėdoje ir gruodžio 7- 8 d. Vilniuje devintą kartą Lietuvoje vyksianti Pasaulinė lyderystės konferencija.

Shasta Miller: „Atvykti į Lietuvą buvo didysis mūsų gyvenimo sprendimas“

Europoje dirbau jau nuo 1993 m., kai Baltarusijoje padėjau vaikams, nukentėjusiems nuo Černobylio katastrofos. Mokiau juos anglų kalbos, ir ten susipažinau su savo vyru Toniu.

Meilės Lukšienės svajonė

Rugpjūčio 20 d. minėjome 105 -ąsias garsios edukologės, lietuvių literatūros tyrinėtojos Meilės Lukšienės gimimo metines