Visuomenė

7 patarimai kaip nepaklysti tarp netikrų naujienų

Gyvename laikais, kai pernelyg didelė dalis mus pasiekiančių naujienų primena propagandą, jei ne tiesiog prastą humorą.

Retorika – tai įgūdis, kurį kiekvienas gali išlavinti

Kaip įveikti viešojo kalbėjimo baimę? Kokiomis savybėmis pasižymi geras kalbėtojas ir kokių klaidų nedaryti, norint pasakyti įtaigią kalbą?

Dievui garbė, artimui pagalba

Pasakojimas apie ugniagesius tarpukario Vilkaviškyje.

Vaikai – nutylimos radikalaus feminizmo aukos

Laikais, kai vyras yra demonizuojamas, dar svarbiau nei bet kada priminti, kad abiejų lyčių dalyvavimas vaikui augant yra reikalingas tinkamai psichinei ir emocinei vaiko raidai.

Dirbame daugiau, uždirbame mažiau?

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos paskelbtas naujausias darbo našumo reitingas atskleidžia, kad Lietuva lenkia bent 11 šalių, kuriose uždirbama daugiau. Kodėl?

Graudžioji mūsų gražiųjų vietovardžių istorija
Nijolė Bulotaitė - Vilniaus universiteto biblioteka

VU Chemijos ir geomokslų fakulteto docentės dr. Filomenos Kavoliutės pranešimo apžvalga.

Istorikė: Vilniaus krašto autonomijos bandymas neatsirado vakuume

Istorikė dr. Barbara Jundo-Kaliszewska iš Lodzės universiteto Vilniuje pristatė knygą „Istorijos įkaitai. Lenkų mažuma posovietinėje Lietuvoje“. 

Mirė partizanas Vytautas Balsys-Uosis

Pirmadienį netekome Vytauto Balsio-Uosio, Lietuvos partizaninio judėjimo dalyvio, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio organizacijos štabo viršininko, Laisvės premijos laureato.

Kristina Serdiukienė: Mediacijos metu ir didžiausi priešai pradeda kalbėtis

Kas yra mediacija, kuo ji skiriasi nuo bylos nagrinėjimo teisme ir kokie ginčai perduodami teisminei mediacijai, pasakoja teismo mediatorė Kristina Serdiukienė.

Skaitymas vaikams garsiai – tiesiausias kelias į gerą išsilavinimą

Kalbą tyrinėtojai vadina „išsilavinimo valiuta“, tai, kokio lygio yra kalbiniai gebėjimai, gali padaryti įtaką jūsų vaiko gyvenimui. Skaitymas garsiai – būdas vaikams padėti siekti daugiau.

Tikras, sukurtas ir sunaikintas Mickevičiaus memoriališkumas
Algirdas Šapoka - Kaunas pilnas kultūros

Palikęs Kauną poetas dažnai šį miestą prisimindavo kūriniuose ar laiškuose. Pradžioje nemėgęs ir net kritikavęs, vėliau kūriniuose apie Kauną atsiliepė su stipriu panegirikos prieskoniu.

Išrinkti 60 savivaldybių merai

Penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose merai perrinkti antrai kadencijai. 

Laisvės ir tolerancijos kelyje. In memoriam Freddy Opsomeris

Būtent Freddy Opsomeris pirmąsyk pabrėžė tarptautinę Kauno ir Sugiharos veiklos reikšmę Antrojo pasaulinio karo pradžioje ir Vasario 16-osios Respublikos saulėlydyje.

NATO egzaminas. Kodėl Rukloje išaugo gaiviųjų gėrimų pardavimai?

Originali idėja paminėti 15 Lietuvos narystės NATO metų ir aljanso septyniasdešimtečiui – NATO egzaminas.

Apie laimę kurti savo kultūrą

Dideli ponai turi tiek galios todėl, kad visi aplink jiems tą galią suteikia – nebūtinai džiaugsmingai ir iš nuoširdžios pagarbos, gal net dažniau pagiežingai, keiksnodami ir tyliai siusdami.

Keletas žodžių apie sąžiningumą politikoje

Todėl man sąžiningas politikas – visų pirma atviras, kuklus, besitariantis, kitos nuomonės išklausantis ir jos siekiantis viešas žmogus. 

Kur dingsta mūsų kaimas?

Kas yra kaimas, kur slypi kaimo kūrybinės galios, kokia galėtų būti tradicijų ir inovacijų darna, kokia mūsų kaimo ateitis?

Ar kas nors išgirdo mokytojų balsą? Pokalbis su Lilija Bručkiene

Ministerijoje apsigyvenome  improvizuodami, bet jei ne tai – aš ir dabar esu įsitikinusi – su mumis niekas ir nebūtų kalbėjęs. 

Jaunimo protestas prieš klimato kaitą

Kovo 15 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje vyko jaunimo protestas prieš klimato kaitą.

Fenomenalioji mūsų knygnešystė

Knygnešystė – Lietuvos istorijos fenomenas, nukreiptas prieš lietuviškos spaudos ir lotyniškų rašmenų draudimą, carinės Rusijos vykdytą 1864–1904 metais.

Arkivysk. Jeanas-Claude Hollerichas: pasinaudokime savo suverenia teise, balsuokime
Vatican News

Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisijos pirmininkas Liuksemburgo arkivyskupas Jeanas-Claude Hollerichas ragina piliečius išreikšti savo valią rinkimuose.

Interesų, o ne vertybių Europa
Kęstutis Girnius - Naujasis Židinys-Aidai

Interesai, didele dalimi ūkiniai, vienija ES šalis ir laiduoja tolesnį jos egzistavimą, interesai, ne vertybės, yra pagrindiniai šiandienės Europos ir ES klijai. 

Išpuolis Naujoje Zelandijoje – neapykantos pasekmės (papildyta)

Naujosios Zelandijos vyskupai išreiškė solidarumą su šalies musulmonų bendruomene po šaudymų mečetėse penktadienio rytą.

Ateis diena. Apie dvasią

Dvasia turbūt yra. / Ji mus aplanko ir po vieną, ir subėgusį būrelį. (Kaip sausio 13-ąją) / Žiūrėk – jeigu aplanko, tai yra! 

110-asis Jono Žemaičio-Vytauto gimtadienis

Šiandien, kovo 15 dieną, Lietuvos partizanų vadui, sovietų okupacijos pradžioje faktiškai vykdžiusiam Lietuvos prezidento pareigas generolui Jonui Žemaičiui-Vytautui būtų suėję 110 metų.

R. Kalantos auką 15-metė žydė išvien su visais lydėjo laisvės šūkiais

K. Nechmedaitė-Sternberg, gimusi 1956 m. Kaune žydų šeimoje, o dabar gyvenanti Izraelyje, interviu prisimena 1972-ųjų Kauno pavasario įvykius.

Juano Donoso Cortéso „šoko terapija“ šiuolaikiniam mąstymui

Apie aktualiu ir pavojingu vadinamą XIX a. ispanų mąstytoją, kurio knyga „Esė apie katalikybę, liberalizmą ir socializmą“ neseniai pasirodė ir lietuvių kalba.

Tylos paieška triukšmo pasaulyje

Mes turime tylos paklausą, pasiūlą ir tylos rinką, kuri pradeda mums siūlyti tylą kaip madingą prekę, kaip poilsio galimybę.

Trys geriausios tilto per Nerį architektūrinės idėjos

Tilto per Nerį konkurse nugalėjo Užvingio salos tiltas, kurio idėją pasiūlė UAB „Tec Infrastructure“ komanda.

Skelbiama KGB sudaryta Jono Žemaičio-Vytauto baudžiamoji byla

Minint Jono Žemaičio-Vytauto 110-ąsias gimimo metines, Lietuvos ypatingasis archyvas skelbia KGB sudarytą J. Žemaičio-Vytauto baudžiamąją bylą.

Naujoji Vilniaus Gaono žydų muziejaus vadovė – Kamilė Rupeikaitė-Mariniuk

Kultūros ministerijos surengtą konkursą eiti Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktoriaus pareigas laimėjo Kamilė Rupeikaitė-Mariniuk, šio muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Nuo vaikų saugumo iki sistemos patogumo

Valstybės įsikišimas į šią subtilią sistemą turi būti ypač atsargus. Jei nėra tikrai svarios priežasties, negalima šiurkščiai nutraukti sudėtingo šeimos gydymosi proceso.

Žmogaus teisių „Oskaruose“ nominuotas br. Evaldas Darulis

Prasideda internetinis balsavimas, kuriame gyventojai gali spręsti, kas labiausiai nusipelnė Nacionalinio lygybės ir įvairovės apdovanojimo.

Pagiriamasis žodis Aristoteliui
Andrius Bielskis - Naujasis Židinys-Aidai

Aristotelis įkūrė pirmąjį Europos universitetą, jis padėjo pamatus skirtingų mokslo disciplinų plėtrai, padarė milžinišką įtaką visai vėlesnei Europos filosofijai.

Kuriantys. „Ahmadija“ – mylėk kiekvieną, nekęsk nė vieno
TV Europa ir partneriai

„Ahmadijos“ asociacija padeda į visuomenę integruotis musulmonams, bando paneigti mitus apie islamo religiją, prisideda prie bendruomenės klestėjimo įvairiomis akcijomis.

Kodėl internete vis dar vengiame savitųjų lietuviškų raidžių ir švepluojame?

Apie tai, kaip buvo lietuvinami pirmieji kompiuteriai ir kodėl lietuviai vengia internete lietuvybės.

EŽTT: KGB agento teisės nebuvo pažeistos nuteisiant jį dėl genocido

EŽTT, atmesdamas S. Drėlingo paraišką, patvirtino Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimą, laikantį S. Drėlingą kaltu dėl genocido prieš lietuvių tautą. 

Dingusios Vilkaviškio pramogos

Klubo „Bijūnas“ šeimininkas žmones viliojo biliardo stalu, puikių valgių ir gėrimų pasirinkimu, bufetu, muzika, modernia estetika.

Bernardinai.lt stiprybė – krikščioniškas pagrindas

Vyr. redaktorė Rosita Garškaitė, direktorė Veronika Kimbrytė ir skaitytoja Lina Šapauskienė dalijosi įžvalgomis apie dienraštį radijo XFM eteryje.

Kaip suprasti Sąjūdį?

Siūlome keletą pačių sodriausių bandymų suprasti Sąjūdį, kurie galėtų padėti prasmingai pasižiūrėti į Kovo 11–ąją dieną ir visą išsilaisvinimo judėjimą.

Prof. V. Sinkevičius: Kovo 11-osios aktas – visos Lietuvos aktas
Elena Benediktavičiūtė - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Kaip buvo rengiamas Kovo 11-osios aktas? Prisiminimais dalinasi vienas akto kūrėjų – prof. Vytautas Sinkevičius.

Metų valstybės kūrėjais paskelbti Danguolė ir Viktoras Butkai

„Už kultūros iniciatyvą Lietuvai ir įkvepiantį mecenatystės pavyzdį“ metų valstybės kūrėjais tapo modernaus meno muziejaus MO įkūrėjai, mokslininkai Butkai.

„Pasakėme Kovo 11-ąją ir toliau sakome: esame, būsime“

„Ligi dabar pasauliui teskamba mūsų žodis – Lietuva. Pasakėme Kovo 11-ąją ir toliau sakom: esame, būsime“, – sakė Vytautas Landsbergis. 

Nepriklausomybės stipendijos laureatė: lietuviai nepalaužiami

O jei ir vėl Lietuvą išmėgintų ugnimi ir krauju, tai būtų iš kur pasisemti stiprybės, ir žinotų jie, kad lietuviai nepalaužiami. Juk tai beveik mokslinis faktas!

Nepriklausomybės premija įteikta dr. J. Kozakaitei, apdovanojimas „Žinia“ – A. Kentrai

Visuomeninių organizacijų apdovanojimas – skulptūrėlė „Žinia“ už nuopelnus Lietuvai įteikta rezistentui, politiniam kaliniui, Atgimimo metraštininkui Albinui Kentrai.

Už dvigubą pilietybę – prezidentas V. Adamkus, arkivysk. G. Grušas ir kiti žymūs Lietuvos žmonės

„Mūsų šaliai, mažai mūsų Tautai nepaprastai svarbus kiekvienas žmogus. Nesiskirstykime į išeivius ar ateivius“, – rašoma kreipimesi.

Vaikų dienos centrai – viešoji gėrybė, kuria turime rūpintis visi

Darbas su socialinę atskirtį patiriančiais žmonėmis nėra tik jų pačių ir altruistiškų pagalbininkų asmeninis reikalas. Tai yra viešoji problema, kurią turime matyti plačiau.

Kovo 11-oji vienišėjančių širdžių paunksmėje

Keitėsi mano Tėvynės veidas. Jis tapo visoks – ir gražus, ir kartu liūdnas, apatiškas ir godus, persmelktas amžino nerimo.

Poezija kelia baltą vėliavą
Adam Zagajewski - Metai

Tikroji poezija randasi iš susitikimo su dvasia, nusispalvina ir klausimais, ir entuziazmu, tikrumu ir abejonėmis, nusispalvina jais kaip metalas.

„Lituanicos“ mito nematomoji pusė

Žurnalistė ir istorikė Gražina Sviderskytė š.m. Knygų mugėje pristatė knygą „Lituanica. Nematomoji pusė“.