Visuomenė

Už ką Jordanijos karalius nusipelnė Templetono premijos

Prestižinė Templetono premija šiemet skirta Jordanijos karaliui Abdullah II. Laureatas, siekdamas sutarimo tarp musulmonų ir tarp islamo bei kitų religijų, padarė daugiau nei bet koks kitas šių dienų politikas.

Beveik dukart didinamos doktorantų stipendijos

Kitais metais doktorantūros stipendijos didės 83 proc., palyginti su 2018 m. Tokiam Švietimo ir mokslo ministerijos teikimui pritarė Vyriausybė.

Prieš 100 metų gimė Nelsonas Mandela

Barackas Obama įspėja, kad stiprėjanti galios politika ir populizmas kelia grėsmę tam, už ką kovojo Nelsonas Mandela – demokratijai, žmogaus teisėms ir laisvėms.

Tūkstančiai herojų neišdavė laisvės

Panevėžio vyskupo emerito J. Kaunecko kalba, pasakyta minint ketvirtąsias mons. Alfonso Svarinsko mirties metines.

Skautų šimtmečio stovykla Rumšiškėse

Nuo liepos 14 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse vyksta Lietuvos skautų Tautinė stovykla „Laužų karta“. Šiam judėjimui švenčiant šimtmetį, renginyje dalyvauja per 3,3 tūkst. skautų.

Ministras atlaiduose

Nuo gegužės mėnesio dirbantis žemės ūkio ministras buvo sukritikuotas dėl dalyvavimo Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose, ir ne tik.

Prekyba narkotikais apima visą Lietuvą

Pagrindinė problema, su kuria šiandien susiduria ne tik Lietuva, bet ir visa Europa – kelių narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas vienu metu. 

R. Tapinienė skolina savo balsą ŽIV užsikrėtusiam žmogui

Žurnalistė Rasa Tapinienė pasakoja istoriją, paremtą realaus ŽIV užsikrėtusio žmogaus pasakojimu. 

Kaip pertvarkysime paveldosaugą?

Daug nesigilinant galima pasakyti, kad Metmenys parengti prastai. Klausimas – tyčia ar netyčia.

Muziejus, kuriame lankytojai supranta esą svarbūs

Prieš pusantrų metų studentiškame Tartu mieste atidarytas naujasis Estijos nacionalinis muziejus išsyk sulaukė pripažinimo. Pokalbis su viena iš kuratorių. 

Vilniaus seminarijų istorija: nuo Senamiesčio iki Jeruzalės

Pirmoji kunigų seminarija sostinėje buvo įkurta XVI a. pabaigoje. Šiais metais švenčiame atkurtos Vilniaus kunigų seminarijos 25-metį. 

Lietuvos karaimų kultūros bendrijai – 30

M. Gamzajevo sveikinimo kalba: Jūs, karaimai, kartu su totoriais esate gražios, nepakartojomos tiurkybės salos ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje steigėjai bei fundatoriai. 

Du trečdaliai šalies gyventojų savo finansinę padėtį vertina teigiamai

Gyventojai daugiau taupo, o labiausiai jiems kelia nerimą brangstantys maisto produktai ir komunalinės paslaugos, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa.    

Prancūzija švenčia futbolo pergalę

Vakar Prancūzija rezultatu 4-2 nugalėjo Kroatiją ir laimėjo Pasaulio futbolo čempionato auksą. Pasaulio čempione Prancūzija vėl tapo po dvidešimties metų pertraukos. 

Vakarų Lenkijoje iškilmingai paminėtos 85-ųjų S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio metinės

Prieš 85 metus iki galo neišaiškintomis aplinkybėmis katastrofą patyrė lietuvių lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno pilotuojamas lėktuvas „Lituanica“.

Kauno modernizmas: ateičiai ar praeičiai?
Nerijus Šepetys - Naujasis židinys

Pokalbis su po Europą keliaujančios parodos „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas 1918–1940 m.“ kuratoriais Giedre Jankevičiūte, Vaidu Petruliu, Marija Drėmaite. 

Lietuvai – prestižinė Vestfalijos taikos premija

Mes žinome, kad laisvę galima iškovoti dainuojančia revoliucija, todėl nieko nebijome, net agresyviai besielgiančio kaimyno.

Lietuviai turi aiškią nuomonę, kas laimės Pasaulio čempionato finale

Pasaulio futbolo čempionatas pasiekė finišo tiesiąją.

Išrinktas naujasis KTU rektorius

Kauno technologijos universiteto rektoriumi tapo KTU Cheminės technologijos fakulteto dekanas, profesorius, chemijos inžinerijos mokslų daktaras Eugenijus Valatka.

Mažajam piliečiui miesto paveldas prabyla raiškiais pavyzdžiais

„Ekskursijos, kelionės, gyvas paveldo pažinimas vaikams yra labai svarbu“, – interviu tikina Seimo narys Arūnas Gelūnas.

Vanagas žmogus buvo

Ryškiausi Vanago gyvenimo ir jo kovos puslapiai buvo parašyti Merkinės krašte, kurį jis išvaikščiojo pėsčiomis su bendražygių palyda ir vienas. Su mūšiais ir vienatvės apmąstymuose.

Savanorystė teismuose pasitarnauja greitesniam procesui

Kaip elgtis, jei mane pakvietė liudyti? Kur ieškoti informacijos? Kur teismo posėdžio salė? Dažnam, į teismą užsukusiam žmogui, sukasi panašios mintys. 

Mokiniams – 15 eurų vertės kultūros pasai

Jau nuo rugsėjo tokiu pasu galės naudotis pradinių klasių mokiniai, o nuo 2019-ųjų pradžios – visi mokiniai.

Gėdos čempionatas

Šiųmetinis „futbolo“ maskaradas bematant pasibaigs, Rusija plės karines agresijas. 

Liudas Mažylis apie „Laisvės karį“: „Gražu. Vietoje. Tinka.“

Kodėl „Laisvės kario“ skulptūra patinka žmonėms? Kauno miesto muziejaus muziejininko S. Jazavitos ir prof. L. Mažylio komentarai.

Teisingos Vytauto Kernagio dainos, kurias kiekvienas atranda savaip

Apie V. Kernagio kūrybos išskirtinumą – pokalbis su jo sūnumi, LR Seimo nariu Vytautu Kernagiu jaunesniuoju.

Tvarus paveldosaugos netvarumas

Abu šie dokumentai – tiek Kultūros paveldo apsaugos pertvarkos metmenys, tiek ir Muziejų koncepcijos projektas – panašūs tuo, kad nelabai aišku, kam apskritai jų reikia.

Ką daryti su gautais talentais?

Dalis talentų nesunkiai paleidžiami į apyvartą, žinome jų vertę arba ją netruks mums parodyti rinkos dėsniai. Kiti talentai taip lengvai rinkoje neišjuda, jiems reikia dar kažko. Tad ką daryti su gautais talentais?

Istorija kaip muziejaus eksponatas ir kaip dabartis

Antro pasaulinio karo muziejus byloja apie istoriją, peržengiančią valstybių sienų ribas, apie sudėtingą raizginį veiksmų, sprendimų ir įvykių. 

Rasų kapinėse perlaidotas signataras M. Biržiška

Vasario 16-osios Akto Signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos ir visuomenės veikėjų profesorių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų palaikai perlaidoti Vilniuje, senųjų Rasų kapinėse.

Patvirtintos preliminarios popiežiaus vizitui numatytos lėšos (papildyta)

Vyriausybė įpareigojo Užsienio reikalų ministeriją ir Vyriausybės kanceliariją prisidėti prie popiežiaus vizito Lietuvoje organizavimo.

Vašingtone liudijęs apie Holokaustą Kretingoje
Romualdas Beniušis - Pajūrio naujienos

Kai kretingiškiai melsdavosi senųjų kapinių Šv. Jurgio koplyčioje, naciai šv. Antano rūmų kieme rengė parodomąsias žydų vyrų egzekucijas, kurių liudininku tapo ir P. Jurkus.

M. Biržiška – švietėjas, redaktorius, politikas, kovotojas

Nepriklausomybiniu, Vasario 16-osios nustatytu keliu per kovas, aukas, kančias žengia, parpuola ir vėl pakildama eina į priekį visa lietuvių tauta.

Ona Šimaitė – gyvenimą paskyrusi kitų gėriui

1966 metais Onai Šimaitei, karo metais gelbėjusiai Vilniaus geto žydus, buvo suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas.

Išeivijos lietuvis Valdovų rūmams padovanojo unikalų Lenkijos ir Lietuvos princo paveikslą

„Norėjau prisidėti prie mūsų svarbių kultūros ir paveldo vertybių grąžinimo į Lietuvą, kad turėtume ką palikti ateities kartoms.“

G. Kilčiauskienė: Atsimerkim, pamatykim ir išgirskim

Man paskolinti balsą nieko nekainuoja. O neiškalbėti dalykai kaupiasi ir skleidžia nuodus.  Dėmesys kitam, viena stipriausių vertybių man pačiai.

Filmo „Gerasis nacis“ premjeroje – nepaprasta Vilniaus žydus gelbėjusio nacių karininko istorija

Liepos 12 d. 17.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) įvyks dokumentinio filmo „Gerasis nacis“ premjera ir diskusija su filmo kūrėjais.

Keturi klausimai politikos filosofui Ivanui Krastevui
Aurimas Švedas - Atviros Lietuvos Fondas

Kas sukuria „Krastevo efektą“? Tikriausiai gebėjimas į aklavietėmis virtusius klausimus rasti netikėtus atsakymus; mokėjimas apie sudėtingus dalykus kalbėti paprastai ir skaidriai; meistriškas žongliravimas mikro ir makro perspektyvomis.

Prieš Realybę. Apie paminklą J. P. Sartre'ui Nidoje

Žmogus eina prieš vėją. 1965 m. Antano Sutkaus padaryta J. P. Sartre'o nuotrauka Nidoje tapo neseniai atidengto paminklo filosofui modeliu.

Lietuvos švietimo optimizavimo keliu

Jungiant universitetus tarsi lieka nebereikalingi pagrindiniai Lietuvos edukologijos universiteto rūmai Vilniuje, Studentų gatvėje. Priminsime, šio universiteto (buv. Pedagoginio instituto) istorija siekia prieškarį.

„Misija Sibiras“ šiemet vyks į Kazachstaną

Kazachstano teritorija yra antra pagal lietuvių kilmės asmenų tremties, įkalinimo ir palaidojimo mastą. Skaičiuojama, jog į šias vietas buvo perkelta beveik 50 000 lietuvių. 

Bonos Sforcos ir Žygimanto Senojo 500 metų vedybų jubiliejus

Iki rugsėjo 21 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vestibiulyje veikia paroda In matrimonium ducere, skirta Bonos Sforcos ir Žygimanto Senojo vedybų 500 metų jubiliejui.

Katalikas, sugalvojęs Pasaulio futbolo čempionatą

FIFA veikiau asocijuojasi su korupcija ir komercija nei tautų vienybe ir žmonių lygybe, tačiau ilgametis jos vadovas Jules Rimet manė, kad futbolas moko krikščioniškų vertybių.

Per anksti nustojome kurti savo Lietuvą

Trumpi dienoraštiški V. Sventicko užrašai atskleidžia literatūros kritiko reagavimus į socialinius reiškinius, gyvenimo pokyčius, aktualius literatūros ir kitų menų raidos procesus.

Demokratija, autoimuninės ligos ir sprendimas
Ruslanas Baranovas - Naujasis židinys

Ar Derrida politinės filosofijos kvietimas turi šansų šiuolaikiniame pasaulyje? O gal jis palieka kelią kitai, kur kas mažiau demokratiškai politikai, kurią matome ateinant?

Pėsčiomis per Izraelį (II dalis)
Martynas Vingrys - Žurnalas „Ateitis“

Po savaitės žygio Izraelio pietuose esančia Negevo dykuma, nacionalinio tako žymomis sekdami, išėjome į civilizuotus kraštus.

D. Grybauskaitė:Daugiau niekam neleisime savintis savo valstybės

Šiemet Liepos šeštoji karūnuoja mūsų valstybės atkūrimo šimtmetį! Kita tokia šventė bus tik po šimto metų.

Prezidentė apdovanojo Lietuvai nusipelniusius asmenis

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Liepos 6-ąją,  Valstybės dieną,  už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje apdovanojo mūsų šalies ir užsienio valstybių piliečius.

Lietuva – valstybė be karūnos

Apie Lietuvos istorijos prarastas raidos galimybes, nutrūkus karaliaus Mindaugo pradėtai karališkajai dinastijai, kalbamės su istoriku Liudu Jovaiša.

Tautiškumas – saugoti ar kurti?

Kai girdžiu kalbas, kad mums reikia išsaugoti tautiškumą, suklūstu. Apie ką kalbama? Kodėl kalbama apie saugojimą, o ne kūrimą? Manau, kad dėmesys žodžiams šiuo atveju yra labai svarbus, nes vieno ar kito termino pasirinkimas nėra atsitiktinis.