2014 m. gruodžio 20 d., šeštadienis

VISUOMENĖ » ATMINTIS

Atsisveikinant su Dale Terese Lukas (Lukiene) 2014-12-19
Žvakės (iliustracija Tradicinių giedojimų vakarui)

Gruodžio 11 dieną po sunkios plaučių vėžio ligos, eidama 77 metus, mirė aktyvi Lietuvių skautų sąjungos ir JAV Lietuvių Bendruomenės narė, JAV LB Archyvų komiteto pirmininkė Dalė Teresė Lukas (Lukienė).

Paskirta tremties ir rezistencijos muziejų veiklą koordinuojanti institucija 2014-12-18
tremtis

Seimas plenariniame posėdyje beveik vienbalsiai priėmė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo ir Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro nuostatų patvirtinimo“ pakeitimus.

Krokuvos Jogailos universitetas – dovana ne tik Lenkijai, tačiau ir visam pasauliui (1) 2014-12-17
Jogailos universitetas

Kaip atsiimdamas jam skirtą garbės daktaro titulą Jogailos universitete kalbėjo poetas Adamas Zagajewskis, universitetai yra tarsi medžiai – kuo senesni, tuo gražesni jie tampa.

Antano Terlecko epochos lūžio metų dienoraštis 2014-12-16
Antanas Terleckas. Lietuvoje iš vėjo ir šalčių žemės sugrįžus

Antano Terlecko, vieno aktyviausio sovietmečio disidentų, knygoje „Lietuvoje iš vėjo ir šalčių žemės sugrįžus“ pateikiamos ištraukos iš jo 1987 m. ir 1988 m. pradžios dienoraščio.

1911-ųjų ekspedicija į Antarktidą: Amundsenas prieš Scottą 2014-12-16
ašigalis

Norvegų keliautojas R. Amundsenas ir jo komanda 1911-ųjų gruodžio 14 dieną tapo pirmaisiais žmonėmis, pasiekusiais Pietų ašigalį. Tuo pat metu startavusi brito R. F. Scotto ekspedicija žuvo. Kaip būtų galima paaiškinti Amundseno grupės sėkmę?

Išrinktas Panerių memorialo kompleksinio sutvarkymo idėjos laimėtojas 2014-12-15
Projektas „Šnabždesių miškas“

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus 2014 metų birželį paskelbė Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo idėjos konkursą.

Kaip narsi Suomija atrėmė sovietų galybę (17) 2014-12-14
Žiemos karas

Prieš 75 metus sovietų invazijai pasipriešinusi Suomija prarado dešimtadalį savo teritorijos, bet užtat išsaugojo valstybingumą. Jei ne Žiemos karas, ši Skandinavijos šalis būtų tapusi 16–ąja SSRS respublika.

Juosta „Mes dainuosim“ – apie Sausio įvykius 2014-12-11
Filmas „Mes dainuosim“

Vos daugiau kaip po mėnesio, praūžus žiemos švenčių maratonui, norinčius susikaupti ir prisiminti žuvusius už Lietuvos laisvę tradiciškai suburs Sausio 13-osios minėjimas. Kitų metų sausį tą pačią dieną bus pristatyta ir pirmoji šios tragiškos dienos įvykiams skirta...

Juozo Gruodžio 130-osios gimimo metinės minimos naujos ekspozicijos atidarymu 2014-12-11
Juozas Gruodis

Gruodžio 18 d., ketvirtadienį, 14 val. J. Gruodžio memorialiniame muziejuje (Salako g. 18) įvyks naujos ekspozicijos „Mano darbas taurus“ atidarymas.

Šiaulių geto istorija Arūno Bubnio knygoje 2014-12-09
Arūnas Bubnys. Šiaulių getas

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Šiauliuose, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos miestų, gyveno nemažai žydų – apie 8 tūkst. žmonių. Prasidėjus Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karui, pirmomis karo dienomis apie tūkstantis jų spėjo pasitraukti į Rytus.

Vygantas Vareikis. Lietuvos pinigų istorija 2014-12-08
Vygantas Vareikis

Kiek gi matė Lietuva pinigų nominalų ir valiutos reformų per visą neramų XX a.? Šios reformos prasidėjo su carinės Rusijos rubliais ir kapeikomis (auksinė Nikolajaus II moneta iki šiol yra vertinama ne tik tarp kolekcionierių).

LMA Vrublevskių bibliotekoje – kultūros istorikės Violetos Davoliūtės-Opgenorth vieša paskaita 2014-12-08
mikrofonas

Gruodžio 11 d. (ketvirtadienį) 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje vyks kultūros istorikės V. Davoliūtės-Opgenorth vieša paskaita, kurioje bus kalbama, kaip žmonių kasdienybės istorijos ir buitinio gyvenimo detalės padeda geriau pažinti sovietmečio epochą.

Lietuvių kilmės JAV istorikas – apie pažintis su šalies herojais 2014-12-08
mokslininkas prof. Alfredas Erichas Sennas

Kaune lankysis lietuvių-šveicarų kilmės JAV mokslininkas prof. Alfredas Erichas Sennas, laikomas vienu garsiausių Lietuvos XX amžiaus istorijos tyrinėtojų, kurio dėka vakariečiai galėjo artimiau pažinti jiems svetimą, tuomet geležine uždanga atskirtą Baltijos šalį.

Kasdienybės istorijoje – sovietinės epochos atgarsiai 2014-12-08
Apie sovietmečio kasdienybę kitaip. Knygos viršelis

Gruodžio 11 d. 17 val. vyks kultūros istorikės Violetos Davoliūtės-Opgenorth vieša paskaita, kurioje autorė bandys atskleisti, kaip žmonių kasdienybės istorijos ir buitinio gyvenimo detalės padeda geriau pažinti sovietmečio epochą.

Per LRT kultūros kanalą – filmas „Misija“ apie pranciškonų istoriją 2014-12-04
Kretinga

Gruodžio 4 d., ketvirtadienį, 20:25 val. per LRT TV kultūra kanalą bus transliuojamas Dalios Kanclerytės dokumentinis filmas „Misija“, pasakojantis apie vieną tragiškiausių brolių pranciškonų gyvavimo laikotarpių.

Tuskulėnų memorialiniame komplekse – V. Žeromskio knygos „Vadinkite mane sėjėju“ pristatymas 2014-12-04
Kvietimas į Vlado Žeromskio knygos „Vadinkite mane sėjėju“ pristatymą

2014 m. gruodžio 4 d., ketvirtadienį, 16 val. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekse (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) vyks Vlado Žeromskio knygos „Vadinkite mane sėjėju“ pristatymas.

Lara Lempertienė: Lietuvos žydų knygų aukso amžius prasidėjo XIX a. pradžioje ir tęsėsi iki pat Holokausto (1) 2014-12-04
Larisa Lempertienė

Dr. Lara Lempertienė apie savo darbo objektą – Lietuvos žydų knygą ir knygos kultūrą – regis, galėtų kalbėti valandų valandas.

Seime pristatoma paroda „Tautiškos giesmės“ kelias į tautą“ 2014-12-03
trispalve uz lango

Gruodžio 3 d. (trečiadienį) 12 val. Parlamento galerijoje (Seimo I rūmai) pristatyta paroda „Tautiškos giesmės“ kelias į tautą“.

Kviečia „Beigelių krautuvėlės“ protmūšis 2014-12-03
„Beigelių krautuvėlės“ protmūšis

Intelektualus vakaras – diskusija „Žydų kultūros paveldas šiandien ir rytoj“.

Mirė medicinos daktaras Jurgis Steponavičius 2014-12-02
Žvakės (iliustracija Tradicinių giedojimų vakarui)

2014 metų lapkričio 22 dieną gražiame Šveicarijos Aargau kantono Suhr miestelyje mirė šiaulietis lietuvis, medicinos mokslų daktaras Jurgis Steponavičius (Jörg Stephan).

Karas po karo: ginkluotasis antisovietinis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m. 2014-12-01
partizanai

Daugiausia eksponuojama partizaninio laikotarpio nuotraukų ir dokumentų, tačiau esama ir ankstesnių metų – būsimųjų kovotojų vaikystės bei vėlesnių – rezistencijos dalyvių ir jų šeimų gyvenimo tremtyje Sibire.

Berlyno simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas: klausytis muzikos man neįdomu 2014-12-01
Lioras Shambadalas

„Jei per mėnesį 10 minučių pasiklausau kompaktinio disko – tai jau daug. Žiūrėti į partitūrą ir atrasti muziką yra kur kas įdomiau“, - pasakoja prieš savaitę Lietuvoje lankęsis Berlyno simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas Lioras Shambadalas.

Seime atidaroma paroda apie ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą Lietuvoje 1944–1953 m. 2014-11-26
partizanai

Daug dėmesio skiriama laisvės kovotojų, jų šeimų ir rėmėjų gyvenimui, pasakojama apie jų buitį, kasdienybę, atokvėpio minutes ir neišvengiamas netektis nelygioje kovoje.

Filmo apie partizaną Žaibą kūrėjai: „Tai – Dzūkijos legenda“ 2014-11-25
Partizanas Žaibas

Bernardinai.lt redakciją pasiekė filmo apie Dainavos apygardos partizaną Vaclovą Voverį kūrėjų laiškas, kuriame autoriai prašo paremti baigiamuosius šio filmo darbus. Skaitytojams pateikiame visą filmo „Žaibas – Dzūkijos legenda“...

Seime pristatoma paroda „Karas po karo: ginkluotasis antisovietinis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m.“ 2014-11-24
Bronislovas Juospaitis-Direktorius

Lapkričio 26 d., trečiadienį, 14.10 val. Seime, Vitražo galerijoje, bus pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus parengta paroda „Karas po karo: ginkluotasis antisovietinis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m.“

Ukrainoje minimos Holodomoro metinės (1) 2014-11-23
Holodomoras

Ukrainoje šeštadienį paminėtos 1932–33 metais sovietų valdžios sukelto bado, nusinešusio milijonus aukų, metinės. Holodomoras laikomas viena iš didžiausių XX amžiaus tragedijų, Ukrainos ir dar kelių valstybių laikoma ukrainiečių tautos genocidu.

Iš užmaršties prikelto partizano dienoraštis bus pristatytas Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse 2014-11-17
Tuskulėnai

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse Vilniuje vyks Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro leidinio – „...pergyventų jausmų atogarsis“ pristatymas.

Iliustratorė Barbara Yelin: „Nutylėti istorijos skirsniai nenusinešami į kapus“ (1) 2014-11-17
Barbara Yelin

Naujausiame komiksų romane „Irmina“ B. Yelin interpretuoja savo močiutės istoriją: 4-ajame dešimtmetyje jauna vokietė atvyksta studijuoti į Londoną. Čia įsimyli tamsiaodį Oksfordo studentą Hovardą iš Barbadoso ir įsilieja į kairiųjų intelektualų ratą.

Janina Survilaitė. Laisvės kovotojas Viktoras Petkus 2014-11-15
Viktoras Petkus

Taip nulėmė likimas, kad kai kurių įžymių raseiniškių vardai mano gyvenimo keliuose vis dėsningai kelis kartus pasikartodavo.

Paneriuose lankėsi žymus Kanados fotografas Edwardas Burtynsky 2014-11-14
Edwardo Burtynsky

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Panerių memoriale 2014 metų lapkričio 12 dieną lankėsi vieno žymiausių ir gerbiamiausių Kanados fotografų Edwardo Burtynsky (g. 1955) vadovaujama fotografų ir kino filmų kūrėjų komanda.

Vilniuje – paroda „Janas Karskis. Laisvės žmogus“ 2014-11-12
Parodos „Janas Karskis. Laisvės žmogus“ plakatas

Lapkričio 13 d. Tolerancijos centre bus atidaryta paroda „Janas Karskis. Laisvės žmogus“.

Nikolajus Svanidzė: V. Putinas pakeitė požiūrį į istoriją (1) 2014-11-11
Molotovo-Ribentropo paktas

Praėjusią savaitę susitikime su jaunaisiais istorijos tyrinėtojais Rusijos prezidento Vladimiro Putino išsakytas požiūris į Molotovo-Ribbentropo paktą bei istorijos mokslo vaidmenį sulaukė nemažai komentarų.

Kaune – istoriko J. Rudoko knygos „Tas kelias į Vilnių...“ pristatymas 2014-11-10
Jonas Rudokas. Tas kelias į Vilnių...

Lapkričio 13 d., ketvirtadienį, 17 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje (Vilniaus g. 33, Kaunas) vyks istoriko J. Rudoko knygos „Tas kelias į Vilnių...“ pristatymas.

Hope M. Harrison. Penki mitai apie Berlyno sieną (1) 2014-11-10
Berlyno siena

 Prieš 25-erius metus buvo nugriauta Berlyno siena – Šaltojo karo simbolis. Amerikiečių istorikas Hope M. Harrisonas įvardija penkis plačiai paplitusius mitus apie Berlyno sieną.

Anykščių rajone atidarytas unikalus partizanų kovų pažintinis maršrutas 2014-11-07
Bronislovas Juospaitis-Direktorius

Lapkričio 6 dieną Šimonių girioje, Svėdasų seniūnijoje, Anykščių rajone buvo atidarytas unikalus, pirmasis toks Lietuvoje pažintinis maršrutas „Algimanto apygardos partizanų kovų takais“.

Jonas Murka – primirštas, bet nepamirštas Lietuvos švietėjas (1) 2014-11-07
Jonas Murka

Tarp Lietuvos inteligentų–švietėjų aktyviai darbavosi ir, gal kiek nepelnytai primirštas, Jonas Murka (1889–1945) – pedagogas, publicistas, vadovėlių mokykloms autorius, visuomenės veikėjas.

Pranas Žižmaras ir Vilniaus skautai 2014-11-05
Vilniaus skautai Rasų kapinėse

Spalio 26 d. Vilniuje, Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje, buvo paminėtos prieškario Vilniaus lietuvių skautų draugovės įkūrėjo Prano Žižmaro bado mirties Sibiro lageriuose 70-tosios metinės. 

Anykščių rajone atidaromas pažintinis maršrutas „Algimanto apygardos partizanų kovų takais“ 2014-11-04
Pažintinis maršrutas „Algimanto apygardos partizanų kovų takais“

Lapkričio 6 d., ketvirtadienį, 13 val. Šimonių girioje, prie buvusios Lietuvos partizanų Algimanto apygardos vadavietės netoli Priegodo ežero, bus oficialiai atidarytas pažintinis maršrutas „Algimanto apygardos partizanų kovų takais“. 

Vilniuje atidaroma paroda „Žvilgsnis į Prahą per slaptosios policijos objektyvą“ 2014-11-04
Paroda „Žvilgsnis į Prahą per slaptosios policijos objektyvą“

Lapkričio 5 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) vyks parodos „Žvilgsnis į Prahą per slaptosios policijos objektyvą“ atidarymas.

Fotografijų parodoje – Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių kasdienybė 2014-11-03
Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių kasdienybė

2014 metais sukanka 75 metai, kai Antrojo pasaulinio karo pabėgėliai – civiliai ir internuotieji Lenkijos kariai, traukdamiesi iš 1939 m. rugsėjo 1 d. Vokietijos užpultos Lenkijos, miniomis užplūdo Lietuvą. 

« < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 > »

REKOMENDUOJAME

Vanda Juknaitė

Persiuntęs 10 litų, nė vienas iš mūsų negalės pasakyti, kad atvėrė piniginę. Tik tiek, kad kažkas krustelėjo širdy, ar galvoje, kaip kam geriau tinka. Siųskim su laiškeliu šv. Mikalojui, taip pasaulyje vadinamas Kalėdų senis.

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.

prekyba žmonėmis

Prekyba žmonėmis šiuo metu yra antra pagal pelningumą nusikalstama veika, nusileidžianti tik nelegaliai ginklų prekybai.

Navickas

Netrukus pasirodys jau paskutinė Bernardinai.lt knyga šiemet - Andriaus Navicko provokuojanti visuomenės, kurioje gyvename, analizė, pavadinta „Laisvų žmonių bendruomenė?“ Knyga pasirodys jau šią savaitę. Siūlome pokalbį su autoriumi.

Rašytoja Scholastique Mukasonga

Scholastique Mukasonga gimė Ruandoje. 1973 m. kartu su savo šeima pasitraukė į egzilį Burundyje. Nuo 1992 m. gyvena ir dirba Prancūzijoje. Savo apsakymuose ir romane „Šventoji Nilo mergelė“ ji atkuria Ruandos genocido patirtis – kraupūs 1994 m. įvykiai...

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar