Atmintis | Visuomenė

Vasario 25 d.
Minimos K. Bradūno 100-osios gimimo metinės
lrt

Šiemet minimos išeivijos poeto, publicisto 100-osios gimimo metinės.

Vasario 22 d.
Žydo kaukės ir Užgavėnės30
Sergejus Kanovičius

Manding, kad archajišką ir makabrišką Lietuvos žydų tragedijos fone Užgavėnių ritualą reikėtų palikti ramybėje. Jis išnyks savaime tada, kai visuomenės politinis elitas savo tylėjimu netiesiogiai neragins to ritualo laikytis ir jį gerbti.

Švęsti Algirdą Julių Greimą. Pokalbis su prof. Arūnu Sverdiolu
Agnė Grinevičiūtė - VU naujienos

Kalbininkas, semiotikas, eseistas A. J. Greimas kiek galėdamas stengėsi atverti Lietuvą Vakarų kultūrai, siūlė ambicingus mūsų kultūros ateities projektus, skatino ir konsultavo kultūros žurnalų leidybą, polemiškai rašė periodinėje spaudoje. 

Vasario 18 d.
Merkinėje bus įamžintas partizanų atminimas
bns

Dzūkijos Merkinės miestelyje ketinama įamžinti su sovietų okupacija kovojusių Dainavos apygardos partizanų atminimą.

Turizmo departamentas ieško, kas sukurtų filmą apie Lietuvą
bns

Turizmo departamentas skelbia konkursą reklaminiam klipui, skirtam pristatyti Lietuvą užsienio auditorijai anglų kalba.

M. Novak: Refleksija ir laisvas pasirinkimas turi būti diskusijų apie laisvę centre1
Dovydas Skarolskis - Politika.lt

Vasario 17 dieną mirė Michaelas Novakas (1933 - 2017) – žymus JAV katalikas filosofas, žurnalistas ir diplomatas. Novakas parašė beveik puššimtį knygų filosofijos ir kultūros teologijos klausimais, kurių žymiausia – „Demokratinio kapitalizmo dvasia“.

Vasario 16 d.
Tuskulėnų rimties parkas prašo padovanoti ekspozicijos kūrimui išlikusių sovietinių daiktų 1
lrt

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse rengiamasi įgyvendinti naują projektą.

Apie dešimtmetį be Annos Politkovskajos2
Kultūros žurnalas Fortkė

Dešimt metų. Netgi nesitiki. Atrodo, tai buvo visai neseniai. Nes patikėti negaliu iki šiol. Ir iki šiol dar nepadėtas taškas.

Vasario 15 d.
Dvidešimt Vasario 16-osios akcentų
Norbertas Černiauskas - Universitas Vilnensis

Lietuvoje nė viena diena neapima tiek daug įvairių prasmių, jausmų, simbolių, laikotarpio įspaudų, jokia kita data per pastarąjį šimtmetį nėra taip įvairiai paženklinta ir išjausta Lietuvos gyventojų. 

Lietuvos Nepriklausomybės aktas: J. Basanavičius paslėpė taip gerai, kad neberado pats1
lrt

Iki Valstybės nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio lieka vieni metai.

Vasario 14 d.
VDU įamžins Leonido Donskio atminimą

Vasario 15 d., trečiadienį, 12.30 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, Kaunas) bus įamžintas filosofo, profesoriaus Leonido Donskio atminimas.

Dvidešimt gražiausių meilės istorijų senajame Vilniuje

Yra begalė būdų pažinti Vilnių, bet jo ypatingą dvasią turbūt galime pajusti tik prisimindami tuos žmones, kurie jį statė, gynė, kurie šiame mieste gyveno ir kūrė jį iš meilės ir su meile.

Vasario 12 d.
Lietuvoje iškils pasaulinio lygio muziejus1

Žymiausi pasaulio muziejininkai ir architektai Lietuvoje kuria analogų pasaulyje neturintį projektą – moderniausiomis technologijomis paremtą litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejų „Dingęs Štetlas“ („The Lost Shtetl“).

Lietuvos vardą į istoriją įrašė moteris
lrt

Vokiečiai ne veltui laikomi Lietuvos krikštatėviais. Pamaldūs 1-ojo tūkstantmečio piligrimai atrado Lietuvą ir įrašė jos vardą į pasaulio istoriją. Ir, beje, tai padarė moteris.

Vasario 10 d.
Litvakų paveldą Kaune pristatantis žemėlapis jau sulaukė komplimentų Izraelyje

Nuo anarchistės Emmos Goldman bei Albertui Einšteinui dėsčiusio Hermanno Minkowski iki lietuviškos estrados pradininko Danieliaus Dolskio ir Kauno sporto halę per rekordiškai trumpą laiką suprojektavusio Anatolijaus Rozenbliumo.

Mirė mokslininkas F. Bukauskas
lrt

Eidamas 70-uosius mirė  Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Kardiologijos instituto mokslininkų grupės, priklausančios Molekulinės kardiologijos laboratorijai, įkūrėjas, profesorius Feliksas Bukauskas.

Vasario 9 d.
Pasirašoma sutartis dėl Jurbarkui kuriamo Sinagogų aikštės memorialo2

Vasario 9 d. 13 val. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje (Pylimo g. 4, Vilnius) bus pasirašoma sutartis tarp Jurbarko rajono savivaldybės, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės ir Naujosios menininkų kolegijos CAN iš Izraelio dėl kuriamo projekto „Sinagogų aikštės memorialas“ įgyvendinimo. 

L. Linkevičius kviečia įprasminti Tado Kosciuškos palikimą 1

Parlamentaras ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kviečia Lietuvos Respublikos Seimą, valstybės ir savivaldybių institucijas, nevyriausybines organizacijas, gyventojus ir užsienio lietuvių bendruomenes 2017-aisias minėti Tado Kosciuškos metus ir aktualizuoti šios iškilios istorinės asmenybės vertybinį palikimą.  

Holokaustą išgyvenusi R. Glikman: vaikai žinojo tik tiek, kad aš neturiu tėvų2
Izabelė Švaraitė - Mano teisės

Rūta Glikman, vaikystėje iš Kauno geto išnešta maiše švenčia savo jubiliejų.

Trečias pasivaikščiojimas. Po pranciškonų Vilnių
Irena Vaišvilaitė

„Pasivaikščiojimai po krikščioniškąjį Vilnių“ – pirmas nuoseklus kultūrinis vadovas po daugiakonfesinį ir daugiatautį Vilnių. Dalinamės ištrauka iš kultūros istorikės, ambasadoės Irenos Vaišvilaitės, kurioje ji pasakoja apie pranciškoniškąjį Vilnių.

Vasario 8 d.
A. Eidintas knygoje atskleidė įspūdingą Lietuvos kavalerijos kapitono istoriją

Vasario viduryje pasirodys dar viena istorijos profesoriaus Alfonso Eidinto knyga. Šįkartą knyga skirta Lietuvos kariuomenės karininko, o po sovietų įvykdytos Lietuvos okupacijos – antisovietinio pogrindžio dalyvio, vėliau Vokietijos ir JAV žvalgybos agento gyvenimo ir veiklos istorijai. 

„Kartos ir likimai“ – paroda, skirta kitam broliui Savickiui

Parodoje pristatomos keturios menininkų šeimos kartos: tarpukario diplomatas ir rašytojas Jurgis Savickis, jo sūnūs Algirdas ir Augustinas, anūkas Raimondas Savickas ir proanūkė Ramunė Savickaitė-Meškėlienė.

Vasario 7 d.
Alvydas Jokubaitis: „Modernusis nacionalizmas buvo demokratijos nešėjas“34
Vytautas Raškauskas

Įžvalgomis apie mūsų valstybę anuomet ir dabar, apie mūsų gebėjimą įvertinti ir nuvertinti, galiausiai apie tai, kas mūsų laukia, dalinasi filosofas, Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis.

Vasario 6 d.
Lituanistų sambūris kviečia į Vasario 16-osios jaunimo eiseną „Lietuvos valstybės keliu“

Dalinamės Lituanistų sambūrio kvietimu į jaunimo eiseną, skirtą paminėti Vasario 16-ąją.

Vasario 2 d.
Panerių oratorija. Kai tikiesi meno, o gauni politiką10
Zigmas Vitkus

Bandau perteikti tą keistą poskonį, kurį pajutau sėdėdamas salėje: kai lauki jautraus istorijos sudabartinimo ir įprasminimo, o gauni Polska Niepodlegla ar Historia to Rzeczy portalų stiliaus istorijos interpretaciją ir didaktiką, įvilktą į gražų oratorijos rūbą.

Vasario 1 d.
Lituanistų sambūris kviečia mokyklose paminėti poetą K. Bradūną1

Tikrai verta mūsų mokiniams atskleisti talentingo lietuvių poeto asmenybę, kūrybą ir plačią kultūrinę veiklą, kartu priminti visos dramatiškos Vytauto Mačernio – žemininkų – kartos idealus ir įnašą į tautos kultūrą.

VDU įamžins Leonido Donskio atminimą

VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre bus įamžintas filosofo, profesoriaus Leonido Donskio atminimas, suteikiant jo vardą naujajai VDU socialinių ir humanitarinių mokslų bibliotekai.

Sausio 28 d.
VDU bibliotekai bus suteiktas L. Donskio vardas8
bns

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Daugiafunkciniame studijų ir mokslo centre esančiai bibliotekai bus suteiktas pernai netikėtai mirusio VDU profesoriaus, žinomo filosofo Leonido Donskio vardas.

„Aš dar noriu girdėti, kaip skamba/ Mano gimtoji kalba“: Kazio Bradūno šimtmečiui3
Rita Tūtlytė

Kazys Bradūnas – vienas žymiausių XX amžiaus  antros pusės lietuvių poetų, priklausęs  garsiajai karo metų studentų ateitininkų „šatrijiečių“ kartai, karo išblokštai iš Lietuvos į emigracijas, prarastai partizaninėse kovose, nutildytai Sibire.

Sausio 27 d.
Holokausto barbarizmas įpareigoja įveikti blogį
vatikano radijas

Sausio 27-ąją, tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, prisimenamos Aušvico koncentracijos stovyklos kalinių išvadavimo metinės.

Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Jungtinėse Tautose pristatyta Č. Sugiharos istorija

Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke sausio 25 dieną vyko japonų filmo „Persona Non Grata” peržiūra.

Lenkijoje minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena
lrt

Šiandien, sausio 27-ąją, minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. 

Slapta tapatybė. Ką reiškia būti žydu po Holokausto?5
Indrė Daukšaitė

Lievo Schreiberio filmas „Everything is illuminated“ yra vienas mano favoritų dėl daugelio priežasčių.

Žydėjusi Lietuva1
Matas Baltrukevičius

Šiandien minime Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. 1945 metais šią dieną buvo išlaisvinta Aušvico koncentracijos stovykla.

Michael Ignatieff: Ar tauta gali susitaikyti su savo praeitimi?

Ką reiškia tautai susitaikyti su savo praeitimi? Ar tautos, kaip individai, turi sielą? Ar gali tautos praeitis susargdinti žmones, kaip kad išstumta atmintis susargdina individus?

Boksininkas iš Latvijos: „Priėmiau jus neprašytas“2
Donatas Puslys

R. Seduls – buvęs boksininkas ir jūrininkas – į Latviją atslinkus nacistinei okupacijai darbavosi vieno pastato valdytoju. Iš pradžių jis kartu su žmona Johanna pažadėjo padėti pasislėpti vienam namo gyventojui, savo bičiuliui Davidui Zivconui, o galiausiai išgelbėjo net 11 žydų. 

Kaip stačiatikių kunigas tapo vienu vieninteliu Graikijos Zakinto salos žydu1
Donatas Puslys

Kai 1943 metų rugsėjo 9 dieną nacistinės Vokietijos pajėgos užėmė Graikijos Zakinto salą, vietiniam merui buvo įsakyta naciams perduoti sąrašą visų ten gyvenančių žydų, kurie nedelsiant turėjo būti deportuoti į Graikijos žemyninę dalį, o iš ten - į mirties stovyklas.

Pasienietis, atvėręs kelią tūkstančiams „nelegalų“1
Donatas Puslys

Paulis Gruningeris 1941 metų kovą Šveicarijoje buvo atleistas iš pasienio policijos ir teisiamas už tai, kad į šalį įleido 3 600 nelegalų. Be to, jis dar suklastojo ir jų patekimo į Šveicariją dokumentus.

Sausio 26 d.
Šeimos albumą atvertus: disidentas Alvydas Šeduikis

Prabėgo jau 30 metų, kai 1987 m. sausio 24 d. Alvydas Šeduikis iškeliavo į Amžinybę.

Klaipėdoje bus įamžintas Leonido Donskio atminimas

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė iniciatyvai uostamiestyje įamžinti Leonido Donskio atminimą.

A. Vinokuras: Holokausto vykdytojų palikuonys – irgi aukos2
lrt

Lietuviai nėra žydšaudžių tauta ir vaikai nekalti dėl tėvų nusikaltimų, sako žurnalistas, rašytojas, aktorius Arkadijus Vinokuras, kurio šeimą, kaip ir daugumą Lietuvos žydų, skaudžiai palietė Holokausto tragedija.

Sausio 25 d.
Išskirtinė draugystė ir „blogio banalumas“ Holokausto akivaizdoje

Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pakvies į dviejų biografinių filmų peržiūras ir parodos apie išskirtinę vengro ir lenko draugystę, kurios dėka buvo išgelbėti tūkstančiai žmonių, atidarymą.

Atminimo lentų skurdas Vilniuje. Kada praturtėsime?
Zigmas Vitkus

Miestas galų gale turi imtis atminimo politikos ir pasirūpinti, kad Vilniaus istorija būtų tinkamai atspindėta informacinėse ir atminimo lentose, kaip kad buvo padaryta (negalėjau patikėti, kad tai vyksta Lietuvoje, drąsiai ir nuosekliai!) – Žagarėje. 

Praėjusio laiko atminimui
Miglė Munderzbakaitė

Mūsų pokalbių centre buvo ne dailė, labiau – teatras, Palanga. Gintarė pasakojo apie įdomų, prasmingą, kupiną įvairiausių nutikimų, pokalbių laiką, kai menininkai, tarp jų ir centrine pokalbio figūra tapęs Juozas Miltinis, atvažiuodavo į jos tėvų namą Palangoje.

Sausio 24 d.
Aktorės Marijos Dičpetrytės atminimui. Teatro scenos ilgesį užpildė kinas ir jo aktoriai
Indrė Makaraitytė

Klaipėdos dramos ir Jaunimo teatro aktorės Marijos Dičpetrytės amžininkų nedaug likę tarp gyvųjų, tačiau visi ją prisimina šviesiai. O jos asmeninė drama, kai teko palikti teatrą, virto svarbiu, naudingu ir teikiančiu nemažai džiaugsmo aplinkiniams darbu.

Sausio 23 d.
Pomponai. Galicijos aidas1

os kalvos su miškeliais ir pievų žalieji kloniai, ir stūksantieji piliakalniai, tie senelių savisaugos paminklai ir kita, jam sušvito ir sužadino norą gyventi ir pasiryžti dirbti savo krašto labui.

Sausio 21 d.
Domantas buvo laisvas žmogus, o Lietuva – jo šalis20
Rytas Staselis

Šią kalbą žurnalistas Rytas Staselis pasakė Stasio Lozoraičio premijos įteikimo Domantui Vildžiūnui (po mirties) proga.

Sausio 20 d.
Sausio 13-oji – vis dar Gedulo, o ne Pergalės diena4
Algirdas Kazlauskas

Atvėsus jausmams, kuriuos sukėlė 1991 m. sausio 13-osios prisiminimai, galima pažvelgti į šią mūsų valstybei ypač svarbią datą ramesniu žvilgsniu.

Sausio 18 d.
Knygos apie Pakutuvėnus autorė Jolanta Klietkutė: „Istoriją kuriame ir mes“4
Monika Midverytė OFS - MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Mirę kaimai“, „dingę kaimai“, „apleistos sodybos“... kokiais tik vardais Žemaitijoje nevadina vietovių, kuriose kadaise virte virė gyvenimas.

Sausio 13 d.
Didvyriai3
Justinas Bočiarovas

Tarybą saugojo lenkai, rusai, ukrainiečiai, estai, latviai, kas tik nori. Šventasis popiežius vėliau pasakojo tomis dienomis meldęsis už Lietuvą. Mažą, truputį sutrikusią ir piktą, bet labai gerų žmonių šalį. Kur visi buvo didvyriai.