Atmintis | Visuomenė

Dvi politinės teologijos meditacijos: savęs žalojimas ir juvelyrinių karoliukų žaidimas5

Ramanauskas-Vanagas ryžosi tam, kas jį nuvedė šiurpaus fizinio sužalojimo, psichologinių kankinimų link. Tam tikru požiūriu, galima sakyti, kad jis tai rinkosi. 

In memoriam Eglė Patiejūnienė2

2017 m. liepos 20 d. po ilgos ir sunkios ligos mirė žinoma senosios Lietuvos literatūros tyrėja ir vertėja, knygų, straipsnių, vadovėlių, populiarinimo tekstų autorė humanitarinių mokslų daktarė Eglė Patiejūnienė.

Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi sovietų okupantų terorui
bns

Lietuvos ambasadorius atmetė Rusijos priekaištus dėl istorinės atminties ir pabrėžė, kad partizanai po Antrojo pasaulinio karo teisėtai priešinosi sovietų okupantų terorui.

Lietuvos ir Lenkijos kariai drauge minės Žalgirio mūšio metines
bns

Vilniaus rajone, Nemenčinėje, Lietuvos ir Lenkijos kariai mini pergalės Žalgirio mūšyje metines.

Vilniuje keli šimtai žmonių susirinko padėkoti JAV už okupacijos nepripažinimą
bns

Ketvirtadienį Vilniuje, Vašingtono aikštėje, maždaug trys šimtai žmonių susirinko į padėkos JAV šventę pažymėti istorinės Sumnerio Welleso deklaracijos, kuria Valstijos nepripažino Baltijos šalių okupacijos.

Švedijos politikas C. Bildtas: Lietuvos partizanų istorija buvo per ilgai slepiama1
bns

Anot buvusio Švedijos premjero ir užsienio reikalų ministro, Baltijos šalių pasipriešinimo istorija buvo per ilgai slepiama.

D. Lupshitz: „Noriu, kad mes – lietuviai, žydai, Lietuvos žydai – kartu mokytumėmės savo istorijos ir kultūros“12

D. Lupshitz pozityviai vertina bendrabūvį Lietuvoje ir siūlo daugiau kalbėti apie tai, kas mus jungia.

S. Kanovičius: Įdedame visą širdį, nes antros tokios galimybės jau nebebus5

2019 metais duris turėtų atverti unikalus projektas – Šeduvoje įsikursiantis litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs štetlas“.

In memoriam Liu Xiaobo. Neapykantą galima išsklaidyti tik meile1

Priešo mentalitetas apnuodys tautos dvasią, sukurstys žiaurias mirtinas kovas, sugriaus visuomenės toleranciją ir žmogiškumą, sustabdys tautos pažangą laisvės ir demokratijos link.

Lietuvos totorių bendruomenė laukia sprendimų dėl jos istorijos įamžinimo
bns

Šiemet 620 metų buvimo Lietuvoje jubiliejų mininti totorių bendruomenė viliasi, kad pagaliau pavyks išjudinti klausimus dėl jų istorijos įamžinimo, mečetės statybos Vilniuje.

Keli šimtai vilniečių ir miesto svečių leidosi į kelionę Vilties tuneliu

Šią savaitę Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje įvyko naujausiais Panerių masinių žudynių vietoje atliktais tyrimais paremto dokumentinio filmo „Holokausto pabėgimo tunelis“ peržiūra. 

600 metų Žemaičių vyskupystės istorijos vingiai25

1417 m. vasarą į Žemaitiją atvykus LDK didžiajam kunigaikščiui Vytautui ir Vilniaus bei Lvovo vyskupams, buvo pakrikštyti tūkstančiai žemaičių.

Skaidra Trilupaitytė: Turime kalbėti apie šiuolaikinį paminklą2

Kultūros politikos analitikę kalbina meno kritikė, Nacionalinės dailės galerijos kuratorė Eglė Juocevičiūtė.

Metternich ir Castlereagh: valstybininkai ir diplomatijos virtuozai2

Taigi, nors ir skamba nuvalkiotai, tačiau valstybininkas turi tiesti tiltus: tarp piliečių patirties ir savo vizijos, tarp tautos tradicijos ir jos ateities.

„Misija Sibiras‘17“ ekspedicija išvyko į Irkutską

Šiandien, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, iš Vilniaus geležinkelio stoties Maskvos link pajudėjo jau šešioliktoji projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija.

Į ekspediciją Rusijoje išvyksta „Misijos Sibiras“ komanda
bns

Pirmadienio vakarą iš Vilniaus geležinkelio stoties į Rusiją bus išlydėta 16-oji „Misija Sibiras“ ekspedicija.

Juozas ir Anelė Brazauskai – jaunimo ugdytojai
Ramūnas Labanauskas - Laiškai bičiuliams

Katalikiškame pogrindyje sovietmečiu svarbi buvo ateitininkų Juozo ir Anelės Brazauskų mokykla. Ramūno Labanausko straipsnis apie šios šeimos darbą su jaunimu. 

Žalgirio mūšis: vertinimas ir manipuliacijos 2

Praėjus 600 metų nuo Žalgirio mūšio iki šiol kuriami įvairūs jo vertinimo naratyvai. Apie juos kalbamės su istoriku dr. Rimvydu Petrausku.

Rūpintojėlių tautos triumfo diena

Visi žinome, kad mūsų tautos istorijoje gausu netekčių, skausmo ir kraujo. Net ir daugelis mūsų tautos didvyrių – partizanai, Darius ir Girėnas, Pilėnų gynėjai savo gyvenimus užbaigė tragiškai.

I. Veisaitė: Su Leonidu buvome vertybiniai dvyniai4

Liepos 6-ąją, minint Valstybės dieną, menininkus, mokslininkus, verslininkus ir kitus iškilius vilniečius vienijantis Vilniaus klubas filosofui Leonidui Donskiui po mirties suteikė klubo garbės nario vardą.

Dainora Pociūtė-Abukevičienė: Nepažinę Lenkijos niekuomet iš tikrųjų nesuprasime Lietuvos11

Visais atvejais šalia esančiojo pažinimas yra tikrojo intelektualaus pažinimo sąlyga.

Ar įmanoma įveikti sovietinį istorinį pasakojimą? 3

Kartais istoriją suprantame kaip faktų visumą, kuriuos reikia sugebėti pakartoti, norint gauti gerą pažymį ar išlaikyti valstybinį brandos egzaminą. Vėliau, įgijus gyvenimo patirties, tai padeda pademonstruoti savo išsilavinimą ar patriotizmą.

Genocido tyrimo centras rengiasi atnaujinti muziejų Kaune
bns

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras planuoja steigti padalinį Kaune ir iš esmės atnaujinti bei restauruoti Rezistencijos ir tremties muziejų.

Julijonos Algirdienės vaidmuo lietuviškuose sostų karuose5

Lietuvos istorijoje ryškų pėdsaką palikusi kunigaikštienė Julijona, antroji kunigaikščio Algirdo žmona, iki šiol vertinama labai prieštaringai.

Patriarcho pavasaris4
Monika Šipelytė - Naujasis židinys

Algirdo Grigaravičiaus knygos „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos: Jono Basanavičiaus gyvenimas ir darbai“ recenzija. 

Kaune atidengiama Jono Vileišio skulptūra2
bns

Ketvirtadienį Kaune atidengiama pirmojo Kauno burmistro Jono Vileišio skulptūra.

Žydų pogromai Lietuvoje25

Istoriko dr. Dariaus Staliūno tyrinėjimai atskleidžia sudėtingus lietuvių ir žydų santykius XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje.

Kaip šiandien įamžinti nepaprastą partizanų auką?17

Kodėl šiandien svarbu aktualizuoti partizanų atminimą ir kaip padaryti, kad jis taptų ne tik proginiu įvykiu, tačiau ir kasdiene savastimi?

Pirmasis Kauno burmistras sugrįžo į Laisvės alėją2

Pirmadienio popietę ant Laisvės alėjos grindinio priešais Centrinį miesto paštą pastatyta 2,4 metrų aukščio bronzinė pirmojo Kauno burmistro Jono Vileišio skulptūra.

Poezija griuvėsiuose

Miloszo poezija sugrąžina turinį žodžiams, kurie pokariu, kaip kad liudijo T. Rozewiczius, rodos jau buvo tapę tik tuščiaviduriais skambalais. Jo poezija nėra naujų mokytojų ir meistrų paieška, o veikiau atsigręžimas į centrą, nuo kurio buvo nusigręžta. 

Piliečiai. Bendrapiliečiai. Žmonės39

Vis tebevyksta keisti atminčių karai. Ačiū Dievui, kad jie vyksta tik virtualioje erdvėje ir, manding, tų atminčių susišaudymų atmosfera darosi kiek adekvatesnė ir ramesnė.

Estera Elinaitė – išgelbėtas vaikas vunderkindas

Žinodami, jog būsimas palaimintasis Teofilius Matulionis prisidėjo gelbėjant žydų kilmės mergaitę, pasidomėjome jos tolesnio gyvenimo vingiais.

„Gal tik nuostaba mane išgelbės“1

Birželio 30 dieną minimas poeto, Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo gimtadienis. Atmindami poetą, dalijamės ištrauka iš Andrzejaus Franaszeko knygos „Miłoszas. Biografija“.

Potvynių stichija Vilniuje ir Kaune

Praėjusiame šimtmetyje Lietuvos miestų gyvenimą paveikdavo stichija – galingi upių potvyniai.

Kaune bus pagerbtas pulkininko Juozo Vitkaus–Kazimieraičio atminimas

Sekmadienį, liepos 2–ąją, Kaune bus minimos garsaus partizanų vado Juozo Vitkaus–Kazimieraičio 71–osios žūties metinės.

Genocido tyrimo centras kitąmet nori baigti įrengti Tuskulėnų ekspoziciją
bns

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kitais metais norėtų baigti nuo 2009 metų įrenginėjamą Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso ekspoziciją.

Į Vilnių atvežtas T. Matulionio sarkofagas6
bns

Šeštadienio vakarą Vilniaus arkikatedroje iškilmingai sutiktos Teofiliaus Matulionio, kurį rengiamasi skelbti palaimintuoju, relikvijos – sarkofagas su jo palaikais.

Prašo padėti surasti paminklą nužudytiems žydams išniekinusius vandalus1

Prieš kurį laiką kol kas nenustatyti vandalai suniokojo prie Šeduvos Pakutėnų miške stovintį paminklą, skirtą Holokausto metu nužudytiems žydams atminti.

Prie atminties akcijos #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK prisijungė 693 žmonės

Šįryt trijuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje baigėsi tremtinių ir politinių vardų skaitymo akcija #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK.

Pivašiūnų bažnyčios vargonai prašosi meistro rankos1

Paskelbti viešieji pirkimai Pivašiūnų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios statinių komplekso Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios, Alytaus r., Pivašiūnai, vargonų konservavimo, restauravimo darbams.

Šiemet birželio 23 d. Lietuva minės 76-ąsias 1941 m. Birželio sukilimo metines2

Šiemet, birželio 23 d., vėl organizuojame tai pačiai progai skirtą minėjimą–sąskrydį ir KVIEČIAME visus Lietuvos žmones, savo krašto patriotus, kuo gausiau dalyvauti istorinės atminties renginiuose.

„Grįžtanti atmintis“: Danutei Plikaitytei-Aidietienei po 69 metų įteiktas VU atminties diplomas
VU naujienos

1945 m. Danutė Plikaitytė-Aidietienė įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti farmacijos mokslų.

Minimos sovietų nužudyto pasieniečio A. Barausko žūties metinės
bns

Ketvirtadienį minimos 1940–ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą pirmosios aukos, tuometinės Pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko 77-osios žūties metinės.

Kodėl atsimename tremtis?2

Kodėl tragiškų 1941 metų birželio 14-osios dienos tremčių atminimas visada liks svarbus? Trumpas atsakymas skambėtų taip – ši diena mums primena didžiausią mūsų netektį. Ši netektis – tai žmonės.

Atminties akcija suvienijo visuomenę
lrt

Minint Gedulo ir vilties dieną, Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vyksta atminties akcija #IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK, kurios metu skaitomos tremtinių bei politinių kalinių pavardės.

Tremčių dieną atsimenant: Palangos pokario jaunimas

Iš Palangos prievarta vežė kelissyk. Vienąsyk ir trečdalį klasės su šeimomis. Kitąsyk, beveik visus, kurie turėjo namus ir nors lopinėlį žemės.

Lietuvoje lankysis Lietuvos nepriklausomybės Akto signataro Mykolo Biržiškos anūkė

Į Lietuvą atvyksta Lietuvos nepriklausomybės Akto signataro Mykolo Biržiškos anūkė Venta Barauskaitė Leon.

Lietuvoje bus pagerbtas pirmųjų masinių trėmimų ir žudynių aukų atminimas
bns

Trečiadienį Lietuvoje vyks Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų renginiai, skirti paminėti 1941 metais pradėtas Lietuvos gyventojų pirmąsias masines tremtis ir žudynes.

Onutės Vitonienės tremties keliai

Mano teta Ona Vitonienė (1911-2009) atsiminimų apie tremtį neparašė. Gerai, kad kiti žmonės, tais pačiais kančių keliais ėję, spėjo paliudyti, ką jie visi kartu patyrė.

Choras

Filmas „Choras“ – tris vasaras kurtas pasakojimas apie vienos stalinistines represijas išgyvenusių žmonių bendruomenės dabartį, sąmoningą aukos vaidmens atmetimą, vilties ir atvirumo svarbą.