Atmintis | Visuomenė

A. Zawadzka: katalikybė Vilniaus krašte sovietmečiu išsilaikė ir lietuvių kunigų dėka

Pokalbis su istorike dr. Alina Zawadzka apie sovietų valdžios kovos su Katalikų Bažnyčia padarinius ir pasipriešinimą jai Vilniaus krašte. 

Vilniaus konferencijos kontekstas ir pamokos
Simonas Jazavita - Pro Patria

Vilniaus konferencija, prasidėjusi lygiai prieš šimtą metų – labai reikšmingas įvykis Lietuvos istorijoje. Būtent joje išsigrynino mintis, kad Lietuvos nepriklausomybės reikia ne tik siekti, bet tai bus padaryta, ir jau pakankamai greitai.

Meilė be atsako46

Gyvenime jis, mano galva, mylėjo tris dalykus – savo katytę Tytę, žmoną Jolantą ir Lietuvą. Ir jis visada tikėjo, kad vienintelė laiminga meilė be atsako yra meilė Tėvynei. 

L. Donskis bičiulių ir bendraminčių prisiminimuose

Jau prabėgo metai be Leonido Donskio – žmogaus, kuris ne tik buvo girdimas balsas mūsų viešojoje erdvėje, tačiau daugeliui ir moralinis autoritetas, pirmas suskubdavęs reaguoti į opiausias problemas.

Leonidija, arba Atvirumo visuomenės liudytojas

Yra žmonių, kurie labiau už kitus nusipelno biografijų dar būdami aktyvaus gyvenimo aukštumose. 

Prasideda VARDŲ skaitymai Holokausto aukoms atminti

Prasideda savaitę visoje Lietuvoje truksiantys VARDŲ skaitymai.

Lietuvoje prasideda Holokausto aukų VARDŲ skaitymas3

Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai.

Gedimino kalne rastų sukilimo dalyvių palaikų perlaidojimas – ne anksčiau 2019-ųjų
lrt

Vilniuje, Gedimino kalne radus 1863-ųjų sukilimo dalyvių palaikus, juos perlaidoti ketinama ne anksčiau nei 2019-ųjų pavasarį.

Kaune – Lietuvos 100-mečiui skirtas istorikų suvažiavimas
lrt

Rugsėjo 14–16 dienomis Kaune istorikai prisimins Vasario 16-osios Lietuvą – Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks ketvirtasis šalies istorikų suvažiavimas.

Holokaustą šiemet primins VARDŲ skaitymo savaitės renginiai
lrt

Artėjant Lietuvos žydų genocido dienai, pilietinės iniciatyvos VARDAI organizatoriai kviečia prisiminti ir pagerbti Holokausto aukas.

„Kauno bienalės“ menininkai: mūsų paminklai provokuoja ir skatina mąstyti

Tarptautinio pripažinimo sulaukęs menininkų tandemas – Horstas Hoheiselis ir Andreasas Knitzas – garsėja kuriamais negatyviais paminklais ir antipaminklais. Pokalbis su jais apie patirtį sprendžiant atminties konfliktus.

Istorijos politika – tarp šalto konsensuso ir svilinančios urapatriotų aistros12

Kaip rasti brandžios istorijos politikos raktą? Tokį, kuris ir apsaugotų visuomenę nuo Kremliaus propagandos ir paliktų atviras duris diskusijai.

Antrojo pasaulinio karo žaizdos, atsakomybė ir reparacijos Lenkijai14

Per Antrąjį pasaulinį karą Lenkija viena pirmųjų pajautė nacistinio režimo žiaurumą.

Barbora Radvilaitė6

Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, nepamirštama kone penkis šimtus metų, atranda atgarsių vis naujose kartose.

Kelionė lietuvių tautos garbei3

Tai tarsi testamentas Lietuvai Tėvynei, kurią B. Rožinskas visa savo esybe mylėjo, jai aukojosi ir skaudžiai išgyveno, kad nebuvo lemta dar kartą perplaukti Atlantą aplankyti Lietuvą.

JAV Valstybės departamentas paviešino Lietuvai svarbius istorinius dokumentus
bns

JAV Valstybės departamentas išleido 32 suskaitmenintų dokumentų tomus apie JAV santykius su užsienio valstybėmis, tarp kurių pateikiami ir Lietuvai svarbūs dokumentai.

25, 12 ar 30 tūkstančių? Ką apie partizaninio pasipriešinimo aukų skaičių sako tyrimų duomenys77

Rusijos užsienio reikalų ministerijai aštriai sureagavus į NATO filmuką apie Baltijos šalių partizanus įsiplieskė mažas socialinių tinklų karas.

Istorinės tiesos architektūra
Rūta Leitanaitė - Statyba ir architektūra

Kaip architektūra gali išsaugoti istorinę aplinką ir suteikti jai visiškai naują naratyvą? To pavyzdys – vienu geriausių pastarųjų dvejų metų architektūros kūrinių Europoje pripažintas Katynės muziejus Varšuvoje.

Lietuviškosios šeimos modelis Europos kontekste (1800–1914)3

XIX a.–XX a. pradžios lietuviškosios šeimos modelis buvo vakarietiškas, o ne rytietiškas, kaip buvo galvojama iki šiol, teigia  istorikė dr. Dalia Leinartė.

Istorijos politika ir informacinis saugumas Vidurio Europoje: ką svarbiausia turime atlikti?1

Jautriausios istorijos politikos temos, tampančios istorinės politikos manipuliacijų ir dezinformacijos kampanijų objektu, susijusios su Antrojo pasaulinio karo patirtimi, Holokausto ir kitų masinių nusikaltimų vertinimu.

Valstybės laikraštis „Lietuvos aidas“ mini 100 metų sukaktį

Rugsėjo 6-ąją valstybės laikraštis „Lietuvos aidas“ mini 100 metų sukaktį.

Žydų kultūros paveldą Lietuvoje pristato nauja interneto svetainė 3
lrt

Europos žydų kultūros dienų proga pradeda veikti naujas internetinis puslapis, kurio tikslas – pristatyti Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldą visoje Lietuvoje.

Sugiharos namo restauruoti atvykę japonai: norime žmonėms suteikti laimės
bns

Kaune minint garsaus tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos savaitę, vyks simbolinis namo, kuriame jis dirbo, perdažymas.

„Nemuziejaus“ nesėkmė1
Rosita Garškaitė - Naujasis židinys

Naujo sostinės Vokiečių gatvėje atsidariusio „Telia Vilniaus istorijos Nemuziejaus“ apžvalga. 

Žydų diaspora Lietuvoje

Video pasakojimas apie idėjas ir asmenybes, turėjusias įtakos specifinei litvakų štetlų kultūrai.

Pranciškonų ekspedicija Sibire

Jungtinė mažesniųjų brolių, Kretingos pranciškonų gimnazijos, Nepaliaujamos pagalbos seserų ir pasauliečių grupė į Sibirą keliavo įamžinti kun. Augustino Dirvelės OFM atminimą. 

Diena, kai sutikau savo didvyrį3

Viena diena partizano Juozo Jakavonio-Tigro namuose.

Šėtos sinagogai suteikta teisinė apsauga

Kultūros vertybių registras papildytas nekilnojamo kultūros paveldo objektu – Šėtos sinagogos pastatu, esančiu Kėdainių rajone.

Kas parodys kelią į atmintį?7

Per du 1941 metų vasaros mėnesius Lietuvoje nebeliko mažų miestelių – štetlų žydų bendruomenių. Jas sunaikindavo kaip, pavyzdžiui, Šeduvoje – per kelias dienas.

Paminklų griovimas JAV: kova su rasizmu ar istorijos naikinimas?10

Paminklų egzistavimas šiandien neretai tapatinamas su rasizmo ir atskirties kurstymu.

Atminties teatras Vingio parke

„Vokietukai“ – kūrinys apie skaudžią XX a. antrosios pusės temą – po Antrojo pasaulinio karo be artimųjų likusių Rytų Prūsijos vaikų, prieglobsčio ieškančių gretimose šalyse, likimus. Pokalbis su spektaklio režisiere.

Žmogus gyvas, kol prisimena tai, ko neturi pamiršti. Kvietimas atminti Holokausto aukas67

Rugsėjo 23 dieną minėsime Vilniaus didžiojo geto sunaikinimo metines. Ši skaudi data kiekvienais metais paskatina mus atsigręžti ir apmąstyti tuos tragiškus laikus, kai Holokausto metu buvo praktiškai sunaikinta Lietuvos žydų bendruomenė.

Naujos įžvalgos holokausto istorijoje: Vatikanas prisidėjo prie žydų gelbėjimo 29

Autorius teigia, kad paslaptingos derybos tarp H. Himmlerio ir Šveicarijos katalikų politiko Jeano-Marie Musy, pasamdyto žydų, galėjo padėti pristabdyti žydų tautos masinį naikinimą. Deryboms tarpininkavo ir Vatikano nuncijus.

Prisimenant rugpjūčio pučą Maskvoje

1991 metų rugpjūčio 19-osios rytą iš miego pakirdę Sovietų Sąjungos piliečiai netrukus išgirdo, kad SSRS prezidentas nušalintas, o miestų gatvėmis važinėja tankai.

Dingę žmonės, dingę balsai. Pokalbis su A. Halberstadt1

Pokalbis su Vilniuje Holokaustą išgyvenusių žydų šeimoje gimusia ir augusia psichoterapeute, poete Anna Halberstadt apie poeziją ir atmintį. 

Kaip gyventi po psichinės traumos2

Amerikiečių gydytojas Bendžamenas Kolodzinas, tyręs Vietnamo karo veteranų, po karinės misijos sugrįžusių į įprastą gyvenimą patirtį, aprašė traumuojančias pasekmes žmonėms, išgyvenusiems sunkias situacijas, tuo pačiu pasiūlydamas praktinius psichinės traumos įveikimo būdus.

Šalčininkų rajone rasti žuvusių lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikai
bns

Lietuvoje dirbę Lenkijos ir Lietuvos mokslininkai Šalčininkų rajono Pabradės seniūnijoje rado žuvusių dviejų lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikus.

Mitingo prie A. Mickevičiaus paminklo trisdešimtmetis7

1987 m. prie A. Mickevičiaus paminklo Vilniuje vyko pirmasis viešas nesankcionuotas mitingas, kuriame pasmerkti Molotovo-Ribbentropo pakto slaptieji protokolai. 

 

Pakto žinia šiandienai5

Stiprus yra tas, kuris teisę ir teisingumą iškelia aukščiau galios ir nuolaidžiavimo. Stiprus yra tas, kuris ateina į pagalbą skriaudžiamiems. Stiprus tas, kuris į pirmą vietą kelia ne tik savo interesą, tačiau ir bendrąjį gėrį. 

Iš Vokietijos archyvų gautos Molotovo-Ribentropo pakto kopijos 1
lrt

Lietuvos prašymu iš Vokietijos užsienio reikalų ministerijos Politinio archyvo gautos Molotovo-Ribentropo pakto, protokolo ir itin geros raiškos žemėlapio su parašais skanuotos kopijos.

J. Sasnauskas apie 1987 m. mitingą: pasirinkome vietą, iš kurios lengva pabėgti 2
lrt

Į pirmąjį tuometinės valdžios nesankcionuotą mitingą prie Adomo Mickevičiaus paminklo susirinkę žmonės suvokė, kad okupacijos periodas jau baigėsi, todėl tas mitingas ir įvyko.

Sekę tremtinių pėdomis iki Laptevų jūros surinko unikalios medžiagos
lrt

Ekspedicijos „Lapteviečių pėdomis“ vadovas Gediminas Andriukaitis, kuris su grupe per 50 dienų įveikė 600 km, tvirtina, kad kelionė pavyko.

J. Sasnauskas apie 1987 m. mitingą: pasirinkome vietą, iš kurios lengva pabėgti2
lrt

Į pirmąjį tuometinės valdžios nesankcionuotą mitingą prie Adomo Mickevičiaus paminklo susirinkę žmonės suvokė, kad okupacijos periodas jau baigėsi, LRT RADIJUI sako vienas iš organizatorių buvęs Seimo narys Vytautas Bogušis

Minima Baltijos kelio diena ir mitingo prie A. Mickevičiaus paminklo 30-metis 1
bns

Rugpjūčio 23-iąją minima Baltijos kelio diena, taip pat mitingo prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje 30-metis.

Gintautas Alekna: „Lietuvai svarbu žinoti, kur palaidoti jos sūnūs ir dukros“

Nors G. Alekna tikino, kad yra užkietėjęs keliautojas, tačiau į Sibirą jis vyksta ne pažintiniais tikslais, o inventorizuoja lietuvių tremtinių ir politinių kalinių kapines.

Inesa Ulichina: „Sibire, kaip ir močiutės pasakojimuose, egzistuoja visai kitas pasaulis“4

Kai kalbėjomės su Inesa, buvo prabėgusi vos savaitė nuo jos grįžimo į Lietuvą, todėl buvo neįmanoma nepastebėti ekspedicijos dalyvės vis dar verdančių emocijų.

Dar kartą dėl istorinių žydų Piramonto kapinių Vilniaus Šnipiškėse 1

Apie ketinimus rekonstruoti Sporto rūmus, esančius Vilniaus Šnipiškių istorinėse žydų Piramonto kapinėse.

Žemaičių vyskupystės 600 metų jubiliejus. Trys parodos8

Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 m. sukaktį, šiomis dienomis iškilmingai minimą Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejus pasitiko trimis parodomis.

Prasideda tradicinis estafetinis bėgimas Baltijos kelio metinėms paminėti
lrt

Šį penktadienį prasideda tradicinis estafetinis bėgimas Baltijos kelio metinėms paminėti.

A. Bumblauskas džiaugiasi šių metų mototurizmo ralio tema: partizanų istorija bene mažiausiai aiški

A. Bumblausko nuomone, partizanų istorija labai tinkama kiekvienam, norinčiam užmegzti glaudesnį asmeninį ryšį su savo šalies istorija.