2014 m. rugpjūčio 28 d., ketvirtadienis

VISUOMENĖ » ATMINTIS

Mindaugas Tamošiūnas. Karališkoji Tuskulėnų žemė – totalitarinio režimo nusikaltimų liudytoja 2014-08-27
Tuskulėnų rimties parkas

 XIX a. dvaras perėjo į carinės Rusijos valdininkų rankas – būtent Vilniaus generalgubernatoriaus Aleksandro Rimskio-Korsakovo iniciatyva vietoje senųjų sunykusių statinių pastatyti rūmai išliko iki šių dienų.

Richard Koch ir Chris Smith. Ar tai Vakarų savižudybė? (15) 2014-08-27
Antikinė skulptūra

1900 metais daugelis Vakarų gyventojų jautė didžiulį pasididžiavimą savo civilizacija. Šiandien šio jausmo nebeliko. Kodėl? Mūsų nuomone, priežasčių reikia ieškoti ne išorėje, bet viduje.

Mindaugas Tamošiūnas. Tragiška partizanų vado Jono Kimšto lemtis (6) 2014-08-26
Kimštas

Prieš keturis dešimtmečius, gūdžiais sovietinės okupacijos metais, Vilniuje mirė dvasinių ir fizinių kančių palaužtas Jonas Kimštas – vienas iš pagrindinių ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo organizatorių Rytų Aukštaitijoje, Vytauto apygardos ir Karaliaus Mindaugo srities partizanų vadas.

Becky Sveat. Ar gerai pažįsti savo senelius? 2014-08-25
senatvė

Daugeliui jaunų žmonių dažnai nėra lengva su seneliais palaikyti glaudų ryšį. Sandra – viena iš laimingųjų, kuri iš naujo atrado santykius su seneliais.

Lon L. Fuller. Kolaborantų problema (6) 2014-08-25
Žmonės

Daugelį dešimtmečių jūsų šalis džiaugėsi taika bei konstitucine ir demokratine santvarka. Tačiau ne taip seniai užėjo blogi laikai. Įprastiniai visuomenės santykiai buvo suardyti...

Ribbentropo-Molotovo pakto pasirašymo aplinkybes prisimenant 2014-08-22
Molotovo-Ribentropo paktas

1939 metų rugpjūčio 23 dieną Vokietijos užsienio reikalų ministras Joachimas von Ribbentropas ir Sovietų Sąjungos atstovas Viačeslavas Molotovas pasirašė sutartį, o kartu su ja ir slaptuosius protokolus, kurie nulėmė dešimčių milijonų žmonių likimą.

Panevėžio kraštotyros muziejuje – Baltijos keliui skirta paroda 2014-08-21
Baltijos kelias

Panevėžio kraštotyros muziejaus Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijoje atidaryta paroda  „Tauta prabilo“. 

Minimos Parlamento gynėjo Artūro Sakalausko 23-iosios žūties metinės 2014-08-21
Artūras Sakalauskas

Šiandien, rugpjūčio 21 d., 18 val. vyks Parlamento gynėjo Artūro Sakalausko 23-iųjų žūties metinių minėjimas prie paminklinio akmens savanorio žūties vietoje. 

Oršos mūšio 500-osioms metinėms – jubiliejinis medalis 2014-08-20
Medalis Oršos mūšiui 500

Artėjant rugsėjį įvyksiančiam Oršos mūšio pusės tūkstantmečio jubiliejui, dailininkė Lina Kalinauskaitė sukūrė medalį, skirtą vienai iš didžiausių jungtinės Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės pergalių prieš Maskvos didžiąją kunigaikštystę. 

Donatas Puslys. Apie nematomą frontą ir Vosylioką (9) 2014-08-20
Donatas Puslys

Partizanų istorija yra ne neapykantos, o meilės drama. Ne veltui pats J. Lukša juokavo turįs dvi žmonas – Lietuvą ir Nijolę. Meilė Lietuvai, jos žmonėms, gimtajai žemei buvo tai, kas vedė partizanus į priekį.

Baltijos kelio 25-mečiui – speciali LRT programa 2014-08-19
Baltijos kelias

Per LRT televiziją nuo 14 valandos bus rodomi du dokumentiniai Agnės Marcinkevičiūtės filmai iš ciklo„Lūžis prie Baltijos“ (2013 m.) – „Bunda Baltijos dvasia“ ir „Baltijos keliu į Nepriklausomybę“.

Atvirų durų diena Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų rimties parko memoriale 2014-08-19
Tuskulėnų rimties parkas

Rugpjūčio 23-iąją, minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną, Genocido aukų muziejus ir Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas kviečia į atvirų durų dieną.

Pogrindžio kultūros žmogus. Pro memoria Juozui Prapiesčiui 2014-08-18
Spausdinimo mašinėlė

Prieš metus mirė Juozas Prapiestis (1947–2013), pogrindžio kultūros žmogus, žygeivis, literatas, savilaidos žurnalo „Pastogė“ redaktorius.

Konstantinas Radvila – paskutinysis žymiosios giminės atstovas, valdęs dvarą Lietuvoje 2014-08-18
Taujėnų dvaras

Radvilos – neabejotinai viena iš galingiausių ir žinomiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminių. Kildinę save iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino, iki pat Abiejų Tautų Respublikos žlugimo 1795 m. savo rankose išlaikę įtakingas pareigybes ir susikrovę milžiniškus turtus.

Veliuonoje – dailininko, rašytojo Šarūno Šimulyno parodos ir memorialinio kambario atidarymas 2014-08-17
Šarūno Šimulyno parodos plakatas

Rugpjūčio 18 d. (pirmadienį) 19 val. Veliuonoje esančioje galerijoje „Arsttera“ (Vytauto g. 38, Veliuona, Jurbarko raj.) bus prisimintas dailininkas, rašytojas Šarūnas Šimulynas ir jo kūryba.

Baltijos kelio jubiliejų Londone paminės festivaliu 2014-08-13
„Baltijos kelias“ sujungė laisvės trokštančius Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės „Verdenės“ skyrius kartu su latvių, estų ir ukrainiečių bendruomenėmis Baltijos kelio 25-mečio proga organizuoja festivalį „Būkime kartu“ (Let`s be together).

Alius Avčininkas. Persimbolinta erdvė 2014-08-12
„Literatūros salos 2014“

Liepos 21–24 dienomis Kaliningrado srityje vyko devintasis vasaros akademinis seminaras „Literatūros salos 2014“, skirtas Kristijono Donelaičio 300 metų sukakčiai paminėti.

Istorinėje Prezidentūroje atidaryta paroda kviečia keisti požiūrį į A. Smetoną 2014-08-11
istorinė prezidentūra

„Gyvename viltimi: Prezidentas Antanas Smetona egzilyje“. Būtent toks pavadinimas buvo suteiktas lietingą rugpjūčio 7 d. popietę istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune atidarytai parodai.

Savanorė: „Jaunimas turi vertinti istoriją ir iš jos mokytis“ 2014-08-11
Močiutė

Socialinė akcija „Mes niekad nepamiršim“ sulaukia vis daugiau jaunimo palaikymo. Močiutės nuotrauką iš tremties akcijai atsiuntusi savanorių koordinatorė Almanė Pakrijauskaitė sako, kad praeitis ir mūsų šaknys yra mūsų dalis ir to išsaugojimas priklauso tik nuo jaunimo.

Užugirio dvare paminėtos Prezidento Antano Smetonos 140-osios gimimo metinės 2014-08-11
Smetona

Rugjūčio 9 d. Užulėnio kaime (Ukmergės r.) buvo juntamas šiai ramiai, nedidelei gyvenvietei nebūdingas šurmulys. Būtent čia prieš 140 metų gimė Antanas Smetona.

Reorganizacija ar pasikėsinimas į Lietuvos kultūros paveldą? (4) 2014-08-09
Dokumentai

Dailės istorikų draugija tikisi, kad dar ne vėlu sustabdyti vien biurokratiniais argumentais grindžiamą pertvarką, kuri padarytų neatitaisomą žalą nacionalinio paveldo saugojimui ir viešinimui.

Atmintis yra mūsų visų tėvynė 2014-08-08
Zigmas Pakštaitis „Misija Sibiras“ jaunasis dalyvis

Kaimuose ir taigoje dvi savaites vėl skambėjo lietuvių liaudies dainos, lietuviški poteriai, buvo giedamas Lietuvos himnas, kapuose padedama po mažytį žiedelį. Tai nesukūrė jokio apčiuopiamo rezultato ar išliekamosios vertės, bet kaip tik dėl to atrodė šventa ir būtina.

Japonijos krikščionys meldžiasi už taiką, atmindami Hirosimos ir Nagasakio aukas 2014-08-08
Hirosimos metinių minėjimas Japonijoje

Rugpjūčio 6 dieną Japonijos katalikų bendruomenėje prasidėjo 10 dienų maldos už taiką akcija, kuri kasmet vykdoma nuo 1981 metų, po šv. Jono Pauliaus II apsilankymo Japonijoje.

Gytis Degulis. Nežinoma Panevėžio gimnazistų drama 1945 m. (2) 2014-08-08
Nežinoma Panevėžio gimnazistų drama 1945 m.

Visi, kurie buvo nuteisti, savo bausmę atliko ištremti į Sibirą, dauguma aktyviausių narių į Komijos SSR, Vorkutą. Keli iš amžino įšalo žemės nebegrįžo. Gediminaičių vadas V. Rutkauskas, 1954 metais su R. Pernavaite sugrįžę į Panevėžį, sukūrė šeimą.

„Jo idealas buvo Nepriklausoma Lietuva“. Kapitonas Mykolas Kvinta 2014-08-07
Šlapaberžė

Modernioji Lietuvos valstybė ir senoji, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijas puoselėjusi bajorija – nesuderinami antipodai. Būtent toks požiūris vyravo Pirmosios Lietuvos Respublikos laikais ir tebėra gajus šiandien.

Klaipėdos piliavietę tyrinėjančius archeologus džiugina gausūs radiniai 2014-08-07
Archeologija

Mažai tyrinėti sunykusios Klaipėdos pilies klodai noriai atskleidžia praeities paslaptis: vos mėnesį piliavietės teritorijoje besidarbuojantys Kaipėdos universiteto archeologai radinius skaičiuoja ne dešimtimis, o šimtais – nuo tradicinių keramikos šukių iki riterių šarvų fragmentų ar baltiškų papuošalų.

Kristina Lapienytė. Knyga, parašyta iš širdies ir skirta skaityti širdimi 2014-08-05
Manėm, kad greit grįšim

Čikagos Lituanistikos tyrimo ir studijų centro direktorė Kristina Lapienytė straipsnyje išsako savo mintis apie knygą „Manėm, kad greit grįšim“, kurioje pateikiama 18 pokalbių su žmonėmis, pasitraukusiais į Vakarus per Antrąjį pasaulinį karą.

Vygantas Vareikis. Ryga: vaizdai Europos kultūros sostinėje (2) 2014-08-05
Ryga

Rygoje Brivibas ir Stabu gatvių sankirtoje stovi tamsus vieno produktyviausių latvių architekto Aleksandro Vanago suprojektuotas ir 1912 metais pastatytas neoklasicistinio stiliaus statinys, daugelio rygiečių vadinamas „Kampiniu namu“. 

„Misija Sibiras 2014”: noras atgaivinti istoriją žengiant tragiško likimo protėvių takais 2014-08-03
Misija Sibiras

„Nemanau, kad mes būtume įveikę šią ekspediciją ir įgyvendinę išsikeltus tikslus kaip atskiri individai – komandinis darbas buvo svarbiausias vedlys“, - šyptelėjo „Misija Sibiras 2014” dalyvis Lukas Červonikovas.

Antanas Šimkus. Geriausias mokyklos direktorius. In memoriam J.K. (1) 2014-08-01
Antakalnis

Su jūsų išėjimu traukiasi ir dalelė tos pagarbos įsitikinimų laisvei. Praeito amžiaus pabaigoje. Praeito amžiaus Antakalnyje. Per kurį mokėmės eiti drauge. Pagarbos kitam keliu.

Lygiai prieš 70 metų Varšuvoje išmušė „W valanda“ 2014-08-01
Varšuvos sukilimas

1944 metų rugpjūčio 1 dieną, kai laikrodžiai mušė taip vadinamą „W valandą“ (galima interpretuoti įvairiai: wybuch – sprogimas, wolność – laisvė, walka – kova), prasidėjo vienas svarbiausių įvykių per visą Lenkijos istoriją – Varšuvos sukilimas.

Minint Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį: penki istorikai, du klausimai 2014-07-30
Pirmasis pasaulinis karas

Minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, Laisvosios Europos radijo Balkanų tarnybos korespondentas Draganas Stavljaninas penkių įtakingų tą laikmetį tyrinėjančių istorikų paklausė apie šio tragiško įvykio priežastis ir galimas paraleles tarp tų metų įvykių ir to, kas mūsų pasaulyje vyksta šiandien.

Audronė Girdzijauskaitė. Tai, ko jau niekada nebebus... Keli žodžiai apie Antaną Vengrį 2014-07-30
Spausdinimo mašinėlė

In memoriam šių metų birželio 25 d. Anapilin išėjusiam literatui, teatro istorikui vertėjui Antanui Vengriui (1912 – 2014).

„Baltijos kelias“ atgimsta virtualioje erdvėje (1) 2014-07-25
„Baltijos kelias“ sujungė laisvės trokštančius Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones

Virtualioje erdvėje ketvirtadienį prasidėjo interaktyvus projektas, kuris kviečia vėl susiburti tuos, kurie susikibę už rankų stovėjo „Baltijos kelyje“ prieš 25 metus. 

Vytautas Raškauskas. Svarinsko Lietuva (13) 2014-07-23
A.A. Alfonsas Svarinskas

Ne tiek dėl jo paties privalėjau parašyti šį tekstą, o dėl mūsų, dar šioje žemėje pasilikusių. Kad turėtume gėdos ir sugebėtume deramai gedėti savo didvyrių.

Apie pamaldumo draudimus ir šv. Kazimiero kulto gniuždymą sovietmečiu 2014-07-23
Kryžių kalnas sovietmečiu

Tęsdami „Bernardinai.lt“ laidų ir pokalbių ciklą apie tikinčiųjų persekiojimą sovietmečiu ir pogrindinę Bažnyčios veiklą, apie mėginimus sugniuždyti šventųjų kulto ir pamaldumo tradicijas, draudimus religiniam menui...

Austėja Mikuckytė. Valdovų rūmai griauna mitus apie Žalgirio mūšį 2014-07-17
Žalgirio mūšis

Liepos 15-ąją buvo minimos 604-osios Žalgirio mūšio metinės. Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šiai progai buvo parengęs pažintinę programą.

Sostinės LMA Vrublevskių bibliotekoje – paroda „Tado Kosciuškos sukilimo 1794 m. dokumentai“ 2014-07-16
Tadas Kosciuška

LMA Vrublevskių bibliotekos Tado Vrublevskio skaitykloje iki 2014 m. rugsėjo 12 d. veikia paroda „Tado Kosciuškos sukilimo 1794 m. dokumentai“, skirta 220 sukilimo metinėms.

Austėja Mikuckytė. Paminklas vienybei 2014-07-16
Baltijos kelias ties Rokiškiu

Rugpjūčio 23-iąją minimos Baltijos kelio 25-osios metinės. Šią dieną Rokiškyje bus paminklo, skirto Lietuvos, Latvijos ir Estijos laisvės siekio manifestacijai pagerbti, atidarymas.

Juozas Kazickas – visapusiška meilė ir ištikimybė 2014-07-16
Kazickas

Praėjus devyniasdešimt šešeriems metams nuo gimimo Čiornaja Padina kaime, Juozas Kazickas mirė 2014 metų liepos 10 dieną irgi toli nuo Lietuvos – JAV, Niujorko priemiestyje, palaidotas East Hamptono kapinėse. 

« < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 > »

REKOMENDUOJAME

Antikinė skulptūra

1900 metais daugelis Vakarų gyventojų jautė didžiulį pasididžiavimą savo civilizacija. Šiandien šio jausmo nebeliko. Kodėl? Mūsų nuomone, priežasčių reikia ieškoti ne išorėje, bet viduje.

Kimštas

Prieš keturis dešimtmečius, gūdžiais sovietinės okupacijos metais, Vilniuje mirė dvasinių ir fizinių kančių palaužtas Jonas Kimštas – vienas iš pagrindinių ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo organizatorių Rytų Aukštaitijoje, Vytauto apygardos ir Karaliaus Mindaugo srities partizanų vadas.

visos rugpjūčio knygos vaikams

Nauji mokslo metai jau visai čia pat. Kiek knygų per vasarą perskaitė jūsų vaikai? – šį klausimą, turbūt, išgirsite iš lietuvių kalbos mokytojos, klasės auklėtojos ar bibliotekininkės. Gal ir gerai – tai priverčia vis ir vis galvoti apie knygas, rinktis, ieškoti man, mano vaikui tinkančios, įtraukiančios, sujudinančios knygos...

Leonidas Donskis

Baltijos kelias, kuris įvyko prieš 25-erius metus, man regis, buvo vienas iš labai svarbių europinių įvykių. Gal šiandien mums atrodo, kad jis yra truputėlį paženklintas ano meto dalykų, kurie senstelėję

Rašytojas Etgaras Keretas

Empatijos jausmas ir kritinis mąstymas – Izraelio rašytojo Etgaro Kereto manymu, šie elementai visada grindė judėjiškos kultūros vertybinį pamatą. Šiame pokalbyje jis pasakoja apie susiskaldžiusią Izraelio visuomenę, išnykusį debatų meną ir fundamentalistų cinizmą.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar