Atmintis | Visuomenė

Balandžio 21 d.
Malda už armėnų tautos genocido aukas Kauno arkikatedroje

Šia proga arkikatedros parapijos namuose bus galima apžiūrėti fotografijų parodą apie armėnų bažnyčias ir vienuolynus viduramžiais.

Sirijos pabėgėliai ir Antrasis pasaulinis karas: istorija kartojasi7

Antrasis pasaulinis karas įvairiomis kryptimis privertė emigruoti 40 milijonų žmonių, o po Hitlerio mirties JTO ištiesė pagalbos ranką nusiaubtam žemynui.


Balandžio 20 d.
Padalinta bendruomenė: žydų istorijos siužetai tarpukario Vilniuje ir Kaune41
Julijana Leganovič

XX amžiaus pirmoje pusėje susiklostė savita istorinė situacija, kuri sukėlė įtampą ne tik tarp dviejų kaimyninių tautų – lietuvių ir lenkų, tačiau turėjo didelės įtakos ir dviejų didžiųjų Lietuvos miestų, Vilniaus ir Kauno, žydų bendruomenių raidai.

Nutilęs štetlas prabyla
Ieva Elenbergienė

Šalčininkų rajonas – „suneštinis“ kraštas“, – sako daugiau kaip prieš 25 metus į Dieveniškes atsikrausčiusi ir jo patriote tapusi Ilona Šedienė.

Balandžio 19 d.
Gelsvojo narcizo istorija, arba Pati beviltiškiausia karo deklaracija4
Donatas Puslys

1943 metų balandžio 19 dieną Varšuvoje prasidėjo geto sukilimas.

Balandžio 18 d.
Filme „Septynios šviesos“ – jaudinančios Holokaustą išgyvenusių moterų istorijos

Šešios žydės moterys, kurių nepalaužė karas, gyvenimas gete, koncentracijos stovyklos ir mirties maršai. Moterys, kurių vidinė stiprybė buvo galingesnė nei nacių karo mašina.

Teniso aikštynui – 110 metų1
Apolonija Purelienė

Gedimino piliakalnio papėdėje antrą šimtmetį gyvuojantis teniso aikštynas vėl jaunas, teikiantis žaidėjams pasigėrėjimą tiek aikščių kokybe, tiek žavia gamtos aplinka.

 
Balandžio 14 d.
Sušaudytas Kristus, skaičiai ir kitos Antrojo pasaulinio karo pamokos Gdanske2
Donatas Puslys

Jėzus ne tik nukryžiuotas, tačiau ir sušaudytas sovietinių karių, trypiančių okupuotą Lenkijos dalį. Peršauta Kristaus figūra su įstrigusia kulka Antrojo pasaulinio karo muziejų Gdanske pasiekė iš Žemutinės Silezijos.

Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske

Gdanske neseniai duris atvėrė įspūdingas muziejus, pasakojantis Antrojo pasaulinio karo istoriją

Balandžio 10 d.
W. Smarzowski: Bėda yra, kai didvyriais laikomi tie, kurie žudė, o ne gelbėjo11
Donatas Puslys

Festivalyje „Kino pavasaris“ rodytas režisieriaus Wojciecho Smarzowskio filmas „Voluinė“, pasakojantis apie tragiškus Antrojo pasaulinio karo įvykius Voluinės regione, dar prieš peržiūrą sulaukė daugybės diskusijų ir net kaltinimų.

„Voluinė“ ir atminties politikos dilemos6
Kristina Tamelytė

Šio teksto tikslas yra ne tik pristatyti diskusiją, kurį įvyko, bet ir aptarti filmą, pažvelgti į šią situaciją bei diskusijos argumentus iš atminties politikos perspektyvos bandant atsekti pagrindines prielaidas, kuriomis remiasi šios diskusijos dalyvių aibė.

Balandžio 8 d.
S. Povilaitį primins jo autografas ant Palangos koncertų salės2
bns

Penktadienį oficialiai patvirtinta, kad maestro Stasio Povilaičio atminimas Palangoje bus įamžintas autografu ant kurorto koncertų salės fasado, pranešė „Vakarų ekspresas“.

Balandžio 7 d.
Banga Kulikauskaitė: „Nebijok vėžio“18
Jurga Žiugždienė

Balandžio 5-ąją pas Viešpatį iškeliavo gydytoja akušerė-ginekologė Banga Kulikauskaitė. Dar tik įpusėjusi penktąją dešimtį, tačiau nuveikusi nepaprastai daug. Pasitikusi apie 2000 naujų gyvybių ir nepadariusi nė vieno aborto.

V. Valiušaitis: „Jaustis ne atskiruoliu, o nariu, ne užbaiga, o tęsiniu, ne lašu, o srove laiko ir istorijos tėkmėje“1
Gediminas Zelvaras

Knygoje pateikiama senos Valiušaičių giminės istorija iki šių dienų. Iš karališkųjų valstiečių kilusios giminės, siekiančios XVII a. pradžią, istorija atspindi tarpukario nepriklausomos Lietuvos tragizmą, susidūrus su sovietiniu smurtu.

Balandžio 6 d.
Achuva6
Sergejus Kanovičius

Į Fridos buto duris pasibeldžiau kaip ir sutarta – lygiai 12-ą valandą. Duris atidarė ją prižiūrinti graži, santūriai besišypsanti moteris iš Samarkando.

IRENA. Gyvenau tarp labai gražių žmonių
Vanda Juknaitė

Trapusis menas gyventi, skirtingai negu kiti menai, vengia jį apibūdinančių žodžių. Aptarimu baugu paliesti tai, kas nuo prisilietimo iš šalies labai saugoma. 

Balandžio 5 d.
Grupinis aktas su Bumblausku9
Leonas Grumuliauskas

Belieka viltis, jog viešąją erdvę supurtys dar ne vienas toks atradimas. Tik ir visuomenė, ir žurnalistai, ir istorikai bus geriau pasiruošę vienas su kitu kalbėtis. 

Balandžio 4 d.
R. Šimašius pritaria siūlymui įamžinti T. Konwickio atminimą sostinėje1
bns

Vilniaus meras pritaria konservatoriaus Andriaus Kubiliaus siūlymui įamžinti „Armijoje Krajovoje“ kovojusio lenkų rašytojo ir kino kūrėjo Tadeuszo Konwickio atminimą suteikiant jo vardą vienai sostinės gatvių.

Balandžio 3 d.
Keturi per okupaciją iš VU pašalinti asmenys pagerbti Atminties diplomais
bns

Vilniaus universiteto (VU) atstovai pirmadienį keturiems sovietų ir vokiečių okupacijos metais iš universiteto pašalintiems asmenims skyrė Atminties diplomus.

„Misija Sibiras’17“ – gyvenimo misija, tapk jos dalyviu!

„Misija Sibiras“ idėja, gimusi prieš 12 metų, pavirto į milžinišką reiškinį – 15
ekspedicijų, 10 dokumentinių filmų, šimtai fotografijų parodų, tūkstančiai pristatymų
mokyklose ir bendruomenėse.

Izraelio ambasadorius Lietuvoje: žydų istorija – visos Lietuvos istorija
lrt

Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas – pirmasis šios šalies ambasadorius Lietuvoje.

Balandžio 2 d.
Lenkų diskusijų klubas: abejonės dėl T. Konwickio vardo gatvės – nepagrįstos4

Lenkų diskusijų klubo pareiškimas dėl kilusių abejonių Vilniaus rajono savivaldybei Pūstalaukio kaimo gatvę pavadinus rašytojo ir režisieriaus Tadeuszo Konwickio vardu. 

Kovo 31 d.
Vargas dėl valstybės šimtmečio 12
Tomas Daugirdas - Naujasis židinys

„Daugiau kaip du dešimtmečius gyvename kaip demokratinė visuomenė, o valstybės šventę norime švęsti taip, kaip tai tepajėgtų totalitarinė ar autoritarinė valstybė“, – rašo Tomas Daugirdas „Naujajame Židinyje-Aidai“. 

Kovo 30 d.
Prieš 73 m. į Sibirą ištremta 500 šeimų
lrt

1944-aisiais, sovietams okupavus Lietuvą, prasidėjo represijos. Skaičiuojama, kad vien 1946-aisiais buvo ištremta per 500 šeimų.

Kovo 27 d.
Nacių žudymo bazė Paneriuose buvo triskart didesnė nei dabartinis memorialas
bns

Antrojo pasaulinio karo metais Paneriuose prie Vilniaus nacistinės Vokietijos įkurta žudymo bazė buvo tris kartus didesnė nei dabartinis memorialas, nustatė Lietuvos istorikai.

Antisemitizmas Sovietų Lietuvoje. Vilniaus „Valiutininkų byla“3
Justas Stončius

„Vilniaus valiutininkų“ bylos priežastis ir eigą aptaria Klaipėdos universiteto doktorantas Justas Stončius. 

Kovo 24 d.
Ąžuolų Lietuva
Gintaras Karosas

Šių metų balandžio pradžioje sueis dveji metai, kai Lietuva neteko vieno iš garbingiausių savo sūnų – filosofo, pedagogo, straipsnių autoriaus, Kovo 11-osios akto signataro ir vieno iš nepriklausomos Lietuvos architektų.

Kovo 22 d.
Vilniuje susiburs Holokausto tyrėjai ir specialistai iš trijų žemynų

Šiandien, kovo 22-ąją, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydo muziejuje prasideda konferencija „Masinių žudynių pradžia: 1941 m. vasaros-rudens žudynių vietų identifikavimas ir atminimas“.

Kovo 19 d.
Mirė kardinolas Miloslav Vlk
vatikano radijas

Šeštadienį, kovo 18 d., eidamas 85-uosius metus, mirė Prahos arkivyskupas emeritas kard. Miloslav Vlk.

Kovo 17 d.
Mirė buvęs premjeras L. M. Stankevičius1
lrt

Eidamas 82-uosius mirė septintosios po Nepriklausomybės atkūrimo vyriausybės ministras pirmininkas Laurynas Mindaugas Stankevičius.  

Po sunkios ligos mirė Marijampolės meras V. Brazys1
bns

Po sunkios ligos mirė Marijampolės meras socialdemokratas Vidmantas Brazys, penktadienio rytą BNS patvirtino Marijampolės vicemerė Irena Lunskienė.

Signataras Algirdas Endriukaitis: „Laisvė neturi poilsio dienų“

Rezistentas ir tremtinys, Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Endriukaitis pasakoja apie savo vaikystę, studijų metus, tremtį ir Sąjūdį.

Kovo 15 d.
Ar 100-mečio proga pavyks iš Rusijos parsigabenti Vasario 16-osios aktą? 2
lrt

Ir istorikai, ir archyvarai, ir diplomatai vis garsiau kalba, kad Lietuvai ypatingai svarbus 1918 m. vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas galėtų būti kuriame nors Rusijos archyve.

Kovo 11 d.
Laisvės kovų dalyvis, tęsiantis misiją12
Kristupas Šidlauskas

85-erių klaipėdietis Adomas Gedvilas – vienintelis dar gyvas Žarėnų apylinkėse veikusios Žemaičių apygardos Šatrijos rinktinės partizanų ryšininkas.

V. Landsbergis: Nebijokite39

Profesorius Vytautas Landsbergis sveikina visus dienraščio „Bernardinai.lt“ skaitytojus su Kovo 11-ąja ir linki nebijoti būti laisviems.

Lietuvos nepriklausomybė jam buvo tarsi atvertas langas1
Sergejus Kanovičius

Mudu daug diskutuodavome apie tapatybę, apie patriotiškumą ir meilę Lietuvai. Apie tai, kaip sunku, bet įmanoma siekti to, kad meilę sau išreikštum labiausiai mylėdamas ar gerbdamas kitą – praeivį, kaimyną.

Kovo 5 d.
Mirė profesorė A. Vaitiekūnienė1

2017 m. kovo 3 dieną po sunkios ligos mirė literatūrologė, hab. humanitarinių mokslų dr., Lietuvos edukologijos universiteto Garbės profesorė Aldona Vaitiekūnienė.

Kovo 4 d.
Raudonieji partizanai – nepelnytai pamiršta tema6
Giedrius Mackevičius

Antrojo pasaulinio karo pabaigos minėjimas kiekvienais metais sukelia daug prieštaringų diskusijų, atsirandančių bandant išsaugoti sovietmečiu sukurtus propagandinius principus.

Vasario 25 d.
Minimos K. Bradūno 100-osios gimimo metinės
lrt

Šiemet minimos išeivijos poeto, publicisto 100-osios gimimo metinės.

Vasario 22 d.
Žydo kaukės ir Užgavėnės32
Sergejus Kanovičius

Manding, kad archajišką ir makabrišką Lietuvos žydų tragedijos fone Užgavėnių ritualą reikėtų palikti ramybėje. Jis išnyks savaime tada, kai visuomenės politinis elitas savo tylėjimu netiesiogiai neragins to ritualo laikytis ir jį gerbti.

Švęsti Algirdą Julių Greimą. Pokalbis su prof. Arūnu Sverdiolu
Agnė Grinevičiūtė - VU naujienos

Kalbininkas, semiotikas, eseistas A. J. Greimas kiek galėdamas stengėsi atverti Lietuvą Vakarų kultūrai, siūlė ambicingus mūsų kultūros ateities projektus, skatino ir konsultavo kultūros žurnalų leidybą, polemiškai rašė periodinėje spaudoje. 

Vasario 18 d.
Merkinėje bus įamžintas partizanų atminimas
bns

Dzūkijos Merkinės miestelyje ketinama įamžinti su sovietų okupacija kovojusių Dainavos apygardos partizanų atminimą.

Turizmo departamentas ieško, kas sukurtų filmą apie Lietuvą
bns

Turizmo departamentas skelbia konkursą reklaminiam klipui, skirtam pristatyti Lietuvą užsienio auditorijai anglų kalba.

M. Novak: Refleksija ir laisvas pasirinkimas turi būti diskusijų apie laisvę centre1
Dovydas Skarolskis - Politika.lt

Vasario 17 dieną mirė Michaelas Novakas (1933 - 2017) – žymus JAV katalikas filosofas, žurnalistas ir diplomatas. Novakas parašė beveik puššimtį knygų filosofijos ir kultūros teologijos klausimais, kurių žymiausia – „Demokratinio kapitalizmo dvasia“.

Vasario 16 d.
Tuskulėnų rimties parkas prašo padovanoti ekspozicijos kūrimui išlikusių sovietinių daiktų 1
lrt

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse rengiamasi įgyvendinti naują projektą.

Apie dešimtmetį be Annos Politkovskajos2
Kultūros žurnalas Fortkė

Dešimt metų. Netgi nesitiki. Atrodo, tai buvo visai neseniai. Nes patikėti negaliu iki šiol. Ir iki šiol dar nepadėtas taškas.

Vasario 15 d.
Dvidešimt Vasario 16-osios akcentų
Norbertas Černiauskas - Universitas Vilnensis

Lietuvoje nė viena diena neapima tiek daug įvairių prasmių, jausmų, simbolių, laikotarpio įspaudų, jokia kita data per pastarąjį šimtmetį nėra taip įvairiai paženklinta ir išjausta Lietuvos gyventojų. 

Lietuvos Nepriklausomybės aktas: J. Basanavičius paslėpė taip gerai, kad neberado pats1
lrt

Iki Valstybės nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio lieka vieni metai.

Vasario 14 d.
VDU įamžins Leonido Donskio atminimą

Vasario 15 d., trečiadienį, 12.30 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, Kaunas) bus įamžintas filosofo, profesoriaus Leonido Donskio atminimas.

Dvidešimt gražiausių meilės istorijų senajame Vilniuje

Yra begalė būdų pažinti Vilnių, bet jo ypatingą dvasią turbūt galime pajusti tik prisimindami tuos žmones, kurie jį statė, gynė, kurie šiame mieste gyveno ir kūrė jį iš meilės ir su meile.