2014 m. spalio 31 d., penktadienis

VISUOMENĖ » ATMINTIS

Loreta Jastramskienė. Neužmirštuolės žiedas broliams iš Aukštuolių 2014-10-30
Lipoviene

Ar kada nors teko matyti motiną, praradusią penkis sūnus, bet išsaugojusią tvirtą dvasią ir likusius savo vaikus? Ji apsilankydavo namuose, kuriuose gyveno ukmergiškio gydytojo Kazio Mikalausko šeima, tuomet ją ir pažino Sigita Narbutaitė-Lipovienė, dar būdama vaikas.

Mindaugas Tamošiūnas. Aukštaičių kovos keliu 2014-10-30
Žygis

„Niekas negali atstoti to džiaugsmo, kurį siela ar širdis patiria jausdama, kad gyvenime elgiasi teisingai“, – tvirtina besišypsantis Jonas Kadžionis, buvęs Algimanto apygardos partizanas Bėda. 

Donatas Puslys. Varšuvos užrašai: Kaip gimsta muziejus? 2014-10-30
Lenkijos žydų istorijos muziejus

Pradžioje buvo svajonė – didi, graži, spindinti, kartais, rodosi, gal net sunkiai pasiekiama, nes reikia ne tik didžiulių lėšų, bet ir žmogiškų pastangų, degančios širdies. Šiandien ta svajonė jau yra tapusi kūnu – Lenkijos žydų istorijos muziejumi.

Donatas Puslys. Lenkijos žydų istorijos muziejus – institucija, liudijanti gyvenimą 2014-10-28
Varšuvos muziejus

Atmintis neturi būti selektyvi, pavergta konjunktūros, bet turėtų padėti nuoširdžiai ieškoti tiesos, įkvėpti ateičiai.

Inga Leonavičiūtė. Zebedeno gatvė Vilniuje - tai jau ne istorija, bet politika 2014-10-26
Šv. Brunonas Bonifacijus

Pasak istorikės, kai buvo sugalvota pagerbti šv. Brunoną, atsirado žmonių, kuriems prireikė ir iš tikrųjų neegzistavusio Zebedeno, tariamo šv. Brunono žudiko, gatvės.

Berlyne surengta istorinė diskusija apie stalinizmo ir nacizmo nusikaltimų vertinimą (1) 2014-10-24
Diskusija 75-osioms Molotovo-Ribentropo pakto metinėms paminėti

Spalio 23 d. Konrado Adenauerio fonde Berlyne surengta podiumo diskusija skirta 75-osiosms Molotovo-Ribentropo pakto metinėms paminėti.

„Liepsnojantis Vilnius liudininkų akimis“ 2014-10-23
„Liepsnojantis Vilnius liudininkų akimis“

Knygoje „Liepsnojantis Vilnius. Liudininkų prisiminimai“ apie šiuos įvykius pasakoja abiejose fronto pusėse kovoję kariai. Jų išgyvenimai – tai Vilniaus istorijos dalis. Jie suteikia progą pajusti, kas buvo svarbu šiems žmonėms, dėl ko jie kariavo, ką jautė. 

P. Wislickis: „Nėra žydų istorijos be Lenkijos ir Lenkijos istorijos be žydų“ 2014-10-23
Tora

„Mūsų muziejus nėra dar viena įstaiga, skirta kalbėti apie Holokaustą. Esame daugiau nei aukos. Mūsų muziejus kalba apie gyvenimą“, – „The New York Times“ teigė koncentracijos stovyklą išgyvenęs Sigmundas A. Rolatas. 

Vilniuje – renginys, skirtas politinio tremtinio Prano Žižmaro 70-osioms mirties metinėms 2014-10-23
Prano Žižmaro mirties minėjimo metinių plakatas

Spalio 26 d. (sekmadienį) 10 val. prasidės projekto „Laisvės šaukliai“ pirmasis renginys, skirtas lietuvybės puoselėtojo Vilniaus krašte, politinio tremtinio Prano Žižmaro (1907–1944) septyniasdešimtosioms mirties metinėms pažymėti. 

Donatas Januta. Lietuva ir Lietuvos XX amžiaus tragedija pristatomi Vakarams 2014-10-20
 „The Tragic Pages of Lithuanian History 1940–1953“

Lietuvos tragiški 1940–1953 metai knygoje svetimtaučiui pristatomi platesnėje XX amžiaus Lietuvos istorijos apžvalgoje. Gaila, kad knygos tiražas tiktai 500 egzempliorių, nes ji pateikia istorinių žinių aiškiai ir sklandžiai. 

Šilalės rajone atkurta partizanų žeminė 2014-10-18
partizanai

Pagramančio regioniniame parke atkurta partizanų žeminė, kurioje buvo įsikūrus Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės būrys. Tai – pirmoji Šilalės rajone atidengta partizanų slėptuvė, pasakojanti apie kovą už šalies nepriklausomybę.

Vilniuje vyks a. a. monsinjoro Alfonso Svarinsko įšventinimo į kunigus 60-ųjų metinių minėjimas 2014-10-16
Alfonsas Svarinskas

Spalio 17 d., penktadienį, 17 val. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F) vyks a. a. monsinjoro Alfonso Svarinsko įšventinimo į kunigus 60-ųjų metinių minėjimas. 

In memoriam. Interviu su mons. A. Svarinsku. Praeities nenutrinti – už ateitį kovoti (4) 2014-10-13
Alfonsas Svarinskas

Į klausimą: „Kodėl nepasirinkote šeimos kelio, o tapote kunigu?“ Mons. Alfonsas atsakė: „Jaunystėje buvau baisiai negražus, kur jau ten šeimą kurti, tokie kaip aš – tik į kunigus.“

Paminėta pergalė prieš Aukso Ordą 2014-10-11
Žalgirio mūšis

Vilniuje, Katedros aikštėje, penktadienio vakarą aidėjo senovinio pabūklo ir modernių šiuolaikinių ginklų salvės. Taip paminėta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo pergalė prieš Aukso Ordą prie Mėlynųjų vandenų.

KTU atidengta atminimo lenta garsiam lietuvių rašytojui Icchokui Merui 2014-10-10
I. Meras

Minint gimimo 80-metį, Kauno technologijos universitete (KTU) penktadienį atidengta atminimo lenta šios aukštosios mokyklos absolventui, plačiausiai pasaulyje žinomam lietuvių rašytojui Icchokui Merui.

Aistė Stremaitytė. Įvardyti pokarį 2014-10-10
Justinas Sajauskas. Neužmirštami Suvalkijos vardai

Tai tema, kurioje negali likti be pozicijos, kuri įpareigoja rinktis: arba laisvę ir pasiaukojimą, arba konformizmą, nuo kurio ir iki išdavystės netoli. 

Varėnos rajone bus šventinamas atminimo ženklas žuvusiems partizanams 2014-10-10
Bronislovas Juospaitis-Direktorius

Spalio 12 d., sekmadienį, 14.30 val. Varėnos r. Marcinkonių sen. Jakulių miške vyks atminimo ženklo, skirto 1949 m. žuvusiems šventinimo iškilmės. 

Ketvirtadienį visuomenei pristatomi Panerių memorialo sutvarkymo idėjų projektai 2014-10-09
Panerių memorialas

Spalio 9 d., ketvirtadienį, 11 val. muziejaus Tolerancijos centro salėje (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) vyks Panerių memorialo sutvarkymo idėjų projektų viešas aptarimas.

Kiekvienoje kartoje – istorinės atminties tęstinumas 2014-10-08
Inčirauskas

Skulptorius, metalo plastikas, tapytojas, Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto profesorius Romualdas Inčirauskas drąsiai gali būti vadinamas istorinės atminties saugotoju ir tolerancijos skatintoju.

Liudas Jovaiša. Bernardinų parapija XIX a. Vilniuje 2014-10-03
Vilniaus Bernardinų bažnyčia

Viena vertus, teko skirti daugiau jėgų ir darbininkų parapijiečių aptarnavimui. Kita vertus, parapijos administravimas teikė daugiau galimybių pranciškoniškąjį dvasingumą skleisti bažnyčios kaimynystėje gyvenantiems miestiečiams.

Stebuklinga Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia 2014-10-01
Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia

Anksčiau Kazokiškės žmonių lūpose skambėjo kitaip. Tada čia plūdo piligrimai – vos už kilometro nuo sąvartyno stovi stebuklais garsėjanti šventovė, sauganti dominikonišką palikimą – Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia.

Ineta Bricaitė. 1960-ieji. Kai skendo trobos 2014-09-30
Hidro elektrinė

Apie apsemtus kaimus ir Elektrėnų pradžią kalbuosi su žmogumi, vadovavusiu elektrinės ir miesto statybai, o vėliau ir miesto gyvenimui, ilgamečiu Lietuvos elektrinės direktoriumi ir Elektrėnų garbės piliečiu Pranu Noreika.

Viktorija Daujotytė. Pasakojimas apie pasakojimą 2014-09-30
VU profesorė emeritė V. Daujotytė-Pakerienė

Pasakoti patikimai, vadinasi, savimi liudyti pasakojimo tikrumą. Jei ir klystu pasakodamas tai, kuo tikiu, matykite mano klaidas, taisykite. Taisykite geranoriškai, neįžeidžiamai. Įžeistas pasakojimas darosi kerštingas.

Prancūzų institutas Lietuvoje mini Pirmojo pasaulinio karo šimtąsias metines 2014-09-29
Pirmasis pasaulinis karas

Šiais metais pasaulis mini Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtmetį. Šis karas, dar vadinamas Didžiuoju karu, yra giliai įsirėžęs kolektyvinėje europiečių, o ypač prancūzų, atmintyje. 

Tuskulėnuose pagerbtos NKGB aukos 2014-09-28
Tuskulėnai

Vilniuje, Tuskulėnų memorialiniame komplekse, pagerbti sovietiniam totalitariniam režimui neįtikę ir prieš 70 metų NKGB nužudyti pirmieji politiniai kaliniai, ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo dalyviai.

 
Donatas Puslys. Apie istoriją ir tylą 2014-09-26
Donatas Puslys (maža foto)

Juk tyla dažnai pasako žymiai daugiau nei proginės kalbos. Lygiai taip pat istorijoje tai, kas liko neparašyta, dažnai yra daug iškalbingiau nei tai, kas atgulė į tekstą. Neturime tylėti, tačiau turime įsiklausyti į tylą. 

LRT televizija pradeda pasakojimų ciklą apie pokario partizanus 2014-09-26
Kimštas

„Istorijos detektyvų“ laidose bus pasakojama apie Lietuvos žvalgą NKVD uniforma, drąsius partizanų vadus – Žemaitį, Siaubą, Kazimieraitį ir kitus.

Vilniuje bus iškiliai minimas Oršos pergalės 500 metų jubiliejus 2014-09-26
Oršos mūšis

Rugsėjo 26 d., penktadienį, Vilniuje, Senamiestyje, bus iškilmingai paminėtas Oršos mūšio pergalės 500 metų jubiliejus. Sukaktis bus minima prisimenant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių iškilmingų įžygiuotuvių į Vilnių tradicijas.

Vyks Tuskulėnų aukų atminimo dienos minėjimas 2014-09-25
Tuskulėnai

Rugsėjo 28-ąją, minint Tuskulėnų aukų atminimo dieną ir 70-ąsias pirmųjų Tuskulėnų aukų žūties metines vyks šiai dienai skirti atminimo renginiai.

Aušvico muziejaus direktorius: Nesuvokę Šoa esmės, nesugebėsime atpažinti ir dabarties iššūkių (2) 2014-09-25
Aušvicas

Mes raginame kiekvieną visame pasaulyje kalbėti apie atmintį. Turiu pripažinti, kad man didžiausią nerimą vis dar kelia vyraujantis pasyvumas organizuoto blogio akivaizdoje.

Išleista knyga apie Kauno getą 2014-09-23
Arūnas Bubnys „Kauno getas 1941–1944“

Minėdamas Kauno geto sunaikinimo 70-metį, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras išleido Arūno Bubnio parengtą knygą „Kauno getas 1941–1944“.

Getų sunaikinimo 70-metis: „Turime žinoti ir suprasti žydų bendruomenės, o kartu ir Lietuvos istoriją“ 2014-09-23
Kauno getas

Seimas plenariniame posėdyje paminėjo Kauno ir Šiaulių getų sunaikinimo 70-ąsias metines.

Mokyklos dalyvaus genocido aukų atminimo dienos paminėjime „Atminties kelias“ 2014-09-23
žydai

Rugsėjo 23-iąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklos, Tolerancijos ugdymo centrai ir kitos švietimo institucijos dalyvaus pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“.

Knygos „Mes esame čia“ autorė Ellen Cassedy: Jidiš kalba ir kultūra man yra žydiškumo šerdis 2014-09-23
Žydų getas Vilniuje

Jeigu šiandien jūsų kas nors paklaustų, kokia kalba tarpukariu kalbėjo beveik pusė Vilniaus miestiečių, o kita pusė ją bent šiek tiek suprato, ką atsakytumėte? Lenkų, rusų, o gal lietuvių?

Vilniuje ir Panevėžyje bus minima lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena 2014-09-22
Paneriai

Vilniuje ir Panevėžyje bus minima lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena
Rytoj, rugsėjo 23 d., Vilniuje ir Panevėžyje vyks Lietuvos žydų genocido dienai paminėti skirti renginiai. 

Lietuvos žydų genocido atminimo dienos išvakarėse pristatomas leidinys apie Kauno getą 2014-09-22
Vilniaus getas

Lietuvos žydų genocido atminimo dienos išvakarėse, 2014 m. rugsėjo 22 d., pirmadienį, 17 val. Lietuvos žydų bendruomenės patalpose (Pylimo g. 4, Vilnius) vyks dr. Arūno Bubnio naujos knygos „Kauno getas 1941–1944“ sutiktuvės.

Tremtinių kapus ėmėsi tvarkyti ir lietuviškai nekalbantys Sibiro lietuviai 2014-09-22
Misija Sibiras 14

Krasnojarske gyvenantys lietuviai, gavę Lietuvos Kultūros ministerijos paramą, pradėjo tvarkyti tremtinių kapus. Dar šiemet ketinama sutvarkyti keletą kapinių ir pastatyti kryžius. 

Bernardinai TV. Paneriai - viena didžiausių nusikaltimų vietų Rytų Europoje (3) 2014-09-22
Paneriai

Antrojo pasaulinio karo metais Paneriuose buvo sušaudyta (įvairiais duomenimis) nuo šešiasdešimt iki šimto tūkstančių žmonių – dauguma iš jų žydai. Kiti – įvairių tautybių sovietų karo belaisviai, tikri ar tariami komunistai, lenkų pasipriešinimo dalyviai ir intelektualai, Lietuvos Vietinės rinktinės kariai, romai ir kt.

Europos paveldo dienos kviečia į nemokamus renginius 2014-09-21
Vilniaus katedra

Vilniaus universiteto dėstytojas, istorikas Bernardas Gailius parengė neįprastą ekskursiją – kodėl XX amžiaus pradžioje Vilnius atiteko Lenkijai, kaip tada atrodė miestas ir kodėl jo reikėjo Lietuvai.

Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimo ceremonijoje susipynė pagarba, žmogiškumas ir solidarumas 2014-09-20
Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimo ceremonijoje

Kiekvienų metų rugsėjis – ypatingas. Mūsų valstybei didi diena – rugsėjo 23-ioji, kai minima Lietuvos žydų genocido diena. Tądien prisimenami ne tik žuvusieji, bet ir jų gelbėtojai, kurie, rizikuodami savo pačių gyvybe, gelbėjo žydus.

« < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 > »

REKOMENDUOJAME

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.

dsiciplina

Bausmės pagrindas – įsitikinimas, kad vaikai privalo patirti skausmą, jog išaugtų atsakingi, kad jiems reikia padaryti tam tikros žalos, jei norime nors kažko išmokyti. Tačiau tiesa ta, kad bausmė visada suveikia priešingai, nei kad siekėme.

Filmo „Stiprusis angelas“ kadras

Vilniuje vyko XIV Lenkų kino savaitė. Jos metu buvo rodomas ir režisieriaus Wojcecho Smarzowskio filmas „Stiprusis angelas“ pagal rašytojo Jerzy Pilcho romaną. Savaitraštyje „Literatūra ir menas“ publikuotas Barbaros Hollender pokalbis su režisieiumi. 

Tora

„Mūsų muziejus nėra dar viena įstaiga, skirta kalbėti apie Holokaustą. Esame daugiau nei aukos. Mūsų muziejus kalba apie gyvenimą“, – „The New York Times“ teigė koncentracijos stovyklą išgyvenęs Sigmundas A. Rolatas. 

vaikai

Pagal statistiką, 54 proc. vyresnių nei 16 metų europiečių paauglių savaitėmis lindi internete, o 94 proc. vaikų reguliariai žiūri televizorių. Neurobiologas Geraldas Chuteris tyrinėja, kaip elektroninės komunikacijos priemonės veikia vaikų smegenų raidą.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar