Sankirtos | Visuomenė

Jubiliejinių metų laimėjimai

Dabartinėje Lietuvoje pastebimi ženklai – visur pradedame kalbėti apie realias problemas, konstruktyvų jų sprendimą, – rodo, kad mūsų visuomenė pradeda gyti.

Politologas M. Jastramskis: kiekvieni Seimo rinkimai – žemės drebėjimas

Pokalbis su politologu Mažvydu Jastramskiu apie rinkimus Lietuvoje ir naujai išleistą monografiją „Ar galime prognozuoti Seimo rinkimus? Trijų kūnų problema Lietuvos politikoje“.

Lietuvos vadovams – pasaulinio Visuomeninės žiniasklaidos aljanso laiškas dėl LRT

Pasaulio visuomenines žiniasklaidos priemones jungianti organizacija kreipėsi į Lietuvos valdžios institucijas reikšdama susirūpinimą dėl šiuo metu Seime teikiamų LRT įstatymo pataisų.

Psichologų sąjungos prezidentė: įstatymas užtikrins kokybiškas paslaugas

Pavasarį Seimas imsis naujojo psichologų praktinės veiklos įstatymo projekto, apie kurį kalbamės su Lietuvos psichologų sąjungos prezidente N. Grigutyte.

A. Anušauskas apie romaną „Žali“: istoriškumas pakištas po siužeto asfaltu

„Kaip ir prieš 17 metų, taip ir dabar, aš nematau pagrindo pykti dėl to, ko nėra šiame romane. Jame nėra atvaizduotos pasipriešinimo kasdienybės, autentiškų charakterių, tikėjimo dvasios...“

I. Veisaitė: pašiurpau perskaičiusi apie „pokštą“ – taikinį „Gabrielius“

Irenos Veisaitės svarstymai apie Lietuvos politinę kultūrą.

Nepasinaudojęs filosofo teise į neaiškumą. In memoriam Robertui Spaemannui

Pasakojimas apie neseniai mirusį garsų vokiečių kataliką filosofą Robertą Spaemanną, vieną žymiausių savo kartos mąstytojų.

Debuhalterizuoti biudžetą

„Mane patį į tos pačios Finansų ministerijos tinklalapį lįsti privertė plačiai nepastebėta, bet nišinę kultūros bendruomenę sukrėtusi gruodžio pabaigos naujiena, paskelbusi apie Estijos kultūrininkų minimalaus atlyginimo didėjimą iki 1300 eurų.“

Kuriantys. „Nanook“ – nepriklausoma žurnalistika
TV Europa

„Nanook“ – šiuolaikinių medijų agentūra, vienijanti žurnalistinius, dokumentinius bei kūrybinius projektus. 

Įvertino M. Ivaškevičiaus partizanus: ne idealizuoti herojai, o sudėtingos asmenybės
lrt

Ar reikėtų atšaukti M. Ivaškevičiui paskirtą Nacionalinę premiją? Literatūrologo L. Jonušio ir istoriko A. Anušausko komentarai.

Vidurio paieškos

Ne vienam šis gyvenamasis laikotarpis yra nuolatinių pasirinkimų laikotarpis. Nuolatos renkamės tarp to, kas nauja (šiuolaikiška) ir tarp to, kas sena (t .y. laiko patikrintos tiesos).

V. Vengrienė: legendiniame „Amerikos balso“ radijuje dirbome prasmingai

Pradėjau dirbti 1976 metais, baigiau 2004iaisis, kai paskutinėje laidoje atsisveikinau su ištikimais laidų klausytojais. Iki šiol prisimenu, kad negalėjau sutramdyti jaudulio.

Kolektyvinė atmintis ir mesianizmas kaip politinės problemos
Laurynas Peluritis - Naujasis Židinys-Aidai

Mesianizmas dabar vėl atgijo tiek radikalioje kairėje, tiek radikalioje dešinėje, sako amerikiečių politikos ir istorijos filosofas Jeffrey Andrew Barash. 

Kodėl Lietuva priklauso ne Rytų, o Vakarų pasauliui

Nepaisant slegiančio ir atgrasaus sovietinio paveldo, Lietuva liko ne suskretusia Pelene, o pakilo iš pelenų.

Lietuvos vėliava galėjo atrodyti visai kitaip, o Baltijos jūrą ketinta sujungti su Juodąja

100 įdomiausių įgyvendintų ir neįgyvendintų, įtaigiai aprašytų vizijų pernai tapo knyga „Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. 1918–2018”.

Prekybos žmonėmis auka: „Tuomet man buvo vos dvylika“

„Mama ir teisme kartojo, kad esu kalta tik pati.“ Tai ištarė žiaurią ir sveiku protu nesuvokiamą seksualinio išnaudojimo istoriją – net ne užsienyje, o čia pat Lietuvoje – patyrusi jauna moteris.

Padėtis pasaulyje: gerėja, blogėja ar nesikeičia?
Milda Pivoriūtė - Sociologai.lt

Žmonės mano, kad padėtis pasaulyje yra blogesnė, nei rodo realybę atspindintys statistiniai duomenys. Kodėl taip nutinka ir kaip to išvengti?

Perspėjimai valstybei iš vieno paskutinių partizanų

„Bedieviška bolševikinė okupacija Lietuvai buvo tragiška, ji žudė ne tik tautos kūną, bet ir sielą“, – sakė J. Kadžionis. Ir jei kūnas išgelbėtas, siela tebežudoma iki šiol.

Naujausios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo iniciatyvos – politinis spektaklis

Sausio 15 d. Seimui pateikiamos Ramūno Karbauskio parengtos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos.

Adelė, feminizmas ir aš

Klausdama savęs, iš kur Adelė turėjo tiek stiprybės, tiek vilties, čia radau atsakymą – idealas. Marija, kaip tobuliausia Jėzaus mokinė, jai buvo moters idealas. 

Liberalizmą slegia Apšvietos filosofijos silpnybės
Simona Merkinaitė - Naujasis Židinys-Aidai

Liberalizmo pečius labiausiai slegia Apšvietos filosofijos, iš kurios jis išaugo, silpnybės, teigia idėjų istorikė Marci Shore.

Pasipriešinti homoseksualų eitynėms – meilės pareiga artimui

Paprasčiausia, nors ir sunkiausiai priimama bei įžeidžiančia, laikoma neigiamo homoseksualių santykių vertinimo priežastis yra jų žala žmogaus sveikatai. 

Apie laimę ieškoti tautinės tapatybės

Tai buvo nepaprasto solidarumo metas. Ne vien jautėmės pakiliai vieningi, bet ir praktiškai visi darė, ką galėjo, kad tik padėtų vieni kitiems.

„Lietuvoje dar labai daug yra okupacinių šiukšlių ir puvėsių grybo“

Laisvės premija apdovanotas partizanas Jonas Kadžionis: jau 25 metai, kai nebėra okupacinės kariuomenės, tačiau tebėra labai gilus okupacinis įšalas ir okupacinė dvasia. 

„Lietuvos pilietybė yra privilegija ir yra nereitinguojama“

Stebiuosi, kai šiandien viešojoje erdvėje verda emocijos dėl dvigubos pilietybės ir bandoma atverti kelią pilietybių grožio konkursui, sako vienas „Brolis Semiconductors“ įkūrėjų. 

„Kūrybingai dirbti kasdienį darbą yra pats laisvės turinys“

Būti laisviems yra didelis ir prasmingas darbas, teigia nukentėjęs prie Lietuvos radijo ir televizijos komiteto Vilniaus universiteto dėstytojas Kęstutis Bredelis.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka: kartais pavyksta

Anykščių biblioteka yra porėta kaip Neapolis, alsuojanti savo susisiejančiomis ir užlaikančiomis, leidžiančiomis lengvai judėti įvairiomis kryptimis erdvėmis.

Santykio stoka

Kalbėti apie nepriežiūrą kaip smurtą yra labai keblu, nes, visų pirma, tarp jų negalima dėti lygybės ženklo.

L. Slušnys: vaiko teisių apsaugos įstatymo kritikai mato velnius ten, kur jų nėra
lrt

„Aš pasakysiu, kad teisininkas turbūt mato velnius ten, kur jų nėra. Nežinau, kas pasodino tuos velnius žmogui į galvą, nes tikrai to nėra įstatyme“, sako vaikų psichoterapeutas Linas Slušnys.

Pranas Kūris: „Lietuva yra tapusi teisine valstybe“

Pokalbis su profesoriumi, tarptautinės teisės pradininku Lietuvoje Pranu Kūriu apie ilgą ir iššūkių kupiną profesinį kelią bei šiandienos teismus.

Kaip man iš Vilniaus skambino Mošė Arensas, arba Kada baigėsi Antrasis pasaulinis karas

Jie vaikštinėjo tarp išverstų ir išniekintų antkapių, visą laiką tylėjo. Tik po dešimties minučių Arensas atsiduso, pažvelgė į Tėvą ir pasakė: „O aš klaidingai maniau, kad Antrasis pasaulinis karas baigėsi.“

Ar Vilniuje turėsime Czesławo Miłoszo oro uostą?
Tomas Daugirdas - Naujasis Židinys-Aidai

Labiausiai Vilniaus oro uostui tiktų Czesławo Miłoszo vardas. Jis yra daug savesnis Vilniui ir artimesnis šiandienei Lietuvai nei Kantas – dabartiniams Kaliningrado gyventojams.

Kodėl apie politiką lengviausia susišnekėti su ūkininku? Edmundo Berko portretas

Edmundas Berkas – vienas žymiausių XVIII a. Vigų partijos politikų, Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų narys, publicistas, politikos filosofas ir teoretikas.

Apie klaidingą, bet alternatyvos neturintį žodį „neįgalus“

Terminai yra istoriškai nulemtos realybės ir kolektyvinės sąmonės atspindys. Pakeisdami invalidą neįgaliu nepakeitėme esmės. 

Pagėgių biblioteka: kai forma neseka funkcijos

Kiek verta atsižvelgti, kas ir kaip įsikurs kuriamose patalpose? Neatsižvelgus forma ir turinys atitrūksta ir ima vienas kitam trukdyti. Pagėgių biblioteka tai iliustruoja.

Visas MO muziejus – kitokios patirties eksperimentas

MO muziejaus atidarymas sukėlė ažiotažą, ir lankytojų banga neslūgsta. „Tai sprogdinantis jausmas“, – videoreportaže apie šiuolaikinės muziejininkystės pokyčius teigė MO muziejaus vadovė.

M. Ivaškevičius: dėl visa ko turėkime nusižiūrėję kitą šalį

„Ši valdžia truputį traktuoja mus kaip vaikus, o tai man nepatinka. Tarkime, daro už mus sprendimus, kuriuos galbūt mes įstengtume padaryti patys“, – sako M. Ivaškevičius.

M. Bliumenzonienė: kiekviename nuteistajame svarbu įžvelgti žmogų

Interviu su Lietuvos kalinių globos draugijos Reabilitacinio centro vadove M. Bliumenzoniene.

V. Malinauskas: nepasiduokime iliuzijai, kad nebūtina turėti atsakymų į esminius klausimus
Vytis Turonis - Ateitis

Pokalbis su ateitininku, teisininku, neseniai apgynusiu disertaciją „Žmogaus teisių ir viešojo intereso pusiausvyros užtikrinimo teoriniai bei metodologiniai aspektai“. 

Pasaulį galima kišenėje nešiotis
Rasa Kazlas - Draugas

Žurnalistė, dokumentinių filmų kūrėja, is­to­rijos mokslų daktarė Gražina Sviderskytė gyvena dviejose vietose: Lietuvoje ir Kanadoje.

Lyties skandalas Skandinavijoje ir Kanadoje
Jordan Peterson - Pro Patria

Vyrai ir moterys yra panašūs, tačiau reikšmingai skirtingi – nesvarbu, ką sako feministė Švedijos užsienio reikalų ministrė.

Dukterie Jeruzale
Giedrė Kazlauskaitė - Šiaurės Atėnai

„Sekmadienį mus, poetus iš užsienio, nuvežė į Jeruzalę. Žmonės plūdo prie Kristaus kapo, tikėdamiesi, matyt, Dievo molekulių.“

Nepavyko

Krikščionybei slopstant dėl sielų silpnumo, įsivyrauja lėkštas ir trumpas beprasmizmas.

Įvaikinimas Lietuvoje: patys įsivaikinti nenorime, bet užsieniečiams irgi nenorime leisti?
lrt

Pernai užsienio šeimos įvaikino 47 vaikus iš Lietuvos. Dažniausiai tai buvo šeimos iš Italijos. 

Lietuvos narystė NATO ir ES – dezinformacijos taikinys
Bernardinai.TV

Rusija nepraleidžia progos kitiems įpiršti savo tiesą – esą Lietuva yra neapginama valstybė, o mūsų dalyvavimas tarptautinėse organizacijose – mums patiems nenaudingas.

2018-ųjų skaitomiausi

Dešimt skaitomiausių šių metų tekstų.

Ar laisvų žmonių visuomenė yra įmanoma?
Povilas Aleksandravičius - Mažoji studija

Gyventi dvasinį gyvenimą, pažinti ir mylėti save bei pasaulį ne paviršiais, o iš tiesų, yra sunku. 

Istorikas Gediminas Kulikauskas: laisvė mums tapo vienu sunkiausių išbandymų

Interviu su knygos „Lietuvio kodas“ autoriumi Gediminu Kulikausku apie tai kokie buvo, yra ir bus lietuviai.

Kokie protestai Lietuvą purtė 2018-aisiais?
lrt

Nuo medikų, iki mokytojų. Prieš vaiko teisių apsaugos įstatymo nuostatas ir už apkaltą Seimo nariui. 

Nesudeginti partijos komitetai ir „Solidarumo“ refoliucija

„Lenkai sukyla prieš minkštą priespaudą, nes gali, o prieš žiaurią, nes privalo.“