Sankirtos | Visuomenė

Europietiškumo ilgesys ir integracijos baimė

VU profesoriaus, istoriko Rimvydo Petrausko pranešimas „Europietiškumo ilgesys ir integracijos baimė: Lietuva ir Europa istorinėje perspektyvoje“.

Akistata su blogiu ir žydiškoji viltis

Kalbėta, kad nei meilė, nei tikėjimas ar menas nebeįmanomi po Holokausto. Išgyvenusiųjų liudijimai byloja visiškai priešingą dalyką – pasirengimą grįžti į pasaulį, atsiverti jam ir tikėtis iš jo supratimo.

Nuogąstavimai (kitų) dėl tautinės valstybės
Kęstutis Girnius - Naujasis židinys

Tauta klestės tik tol, kol jos nariai ją mylės ir jai įsipareigos. Bet kaip pažymi Juozas Girnius, meilė nėra nei įrodoma, nei įsakoma.

Skaitytojo pozicija. Lietuviškas pasas ar dviguba pilietybė?

Lietuvoje sklando Lietuviško paso idėja. Ji skamba gražiai, bet ar tautiškai nusiteikę patriotai gerai patys suvokia, kas po ja slypi? 

Europos migrena?
Bogdan Szlachta - mann.lt

Krokuvos Jogailaičių universiteto profesoriaus Bogdano Szlachtos pranešimas, skaitytas Nidos forume „Europos migrena“ rugsėjo 14 d.

Neperleidžiamos tėvystės laikotarpis – ar Lietuva jam pasiruošusi?

Visuomenė laimi, kuomet į vaikų priežiūrą įsitraukia vis daugiau tėčių.

Socialiniai tinklai – asmeninė azartinių lošimų mašina

Socialinės medijos sugebėjo atimti dalį pasitikėjimo vienas kitu ir pakeisti žodžius tyla. Kiek kartų matėte sėdinčių draugų būrį, kurių visų žvilgsniai nukreipti į išmaniuosius telefonus?

Pažadais maitinama kultūra nebenori elgetauti

Apie pirmadienį prie Vyriausybės rūmų surengtą kultūros darbuotojų protestą dėl nekeliamų atlyginimų – ramų, taikingą ir su užstalių dainomis. Gedimino Šulco fotoreportažas.

Moralinis pasipriešinimas sovietmečiu ir dabar. Pokalbis su kun. Robertu Grigu

Bendra visuomenės nuotaika padeda dvasinės snūdos įsigalėjimui, matyt, todėl, kad puolimas prieš Tikėjimo ir krikščioniškos gyvensenos vertybes nevyksta taip drastiškai, brutaliai, kaip sovietinio režimo atveju.

Donskiškieji pokalbiai: apie nacionalizmą ir patriotizmą
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Artėjant antrosioms Leonido Donskio mirties metinėms Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasidėjo diskusijų ciklas „Donskiškieji pokalbiai“.

Ar Vengrija lėks lauk iš Europos Sąjungos?

Slovakijos sostinės laikraščio „Sme“ žodžiais, Viktoro Orbano vadovaujama Vengrija mutavosi į autokratui tinkamą demokratiją, bet šitokio varianto Europos parlamentarai nepriėmė.

Kaip ištversime (anti)socialinių tinklų amžių?

Kokią įtaką mūsų bendravimui daro socialiniai tinklai?

Ko paklausčiau Pranciškaus

Trys profesoriaus Vytauto Landsbergio klausimai kitą savaitgalį į Lietuvą atvykstančiam Šventajam Tėvui. 

Gilėjanti praraja tarp Vengrijos ir ES

ES ir Vengrijos santykius komentuoja prof. Gediminas Vitkus ir Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. 

Krystianas Lupa: žmogiškasis įsipareigojimas realybei
7 meno dienos

Lenkų režisieriaus Krystiano Lupos pranešimas, perskaitytas Jaunimo teatro surengtoje konferencijoje „Pasipriešinimo teatras“ šių metų pradžioje. 

J. C. Junkerio metinis pranešimas. Apie ekonomiką, migraciją ir Europos vaidmenį pasaulyje

Savo kalboje jis atkreipė dėmesį į sėkmingą ES ekonominį augimą, migracijos ir terorizmo keliamus iššūkius, taip pat aptarė Europos Sąjungos vaidmenį pasaulyje ir jos tarptautinę politiką. 

Įkalinimas –lengviausias, bet ne efektyviausias būdas nubausti žmogų
Teismai

Lietuva pirmauja Europoje pagal įkalintų asmenų skaičių, kaliniai užverčia Strasbūro teismą skundais dėl pažeidžiamų teisių, jų išlaikymas mokesčių mokėtojams kainuoja nemažus pinigus. 

Karbauskis „trolina“ ir tuo džiaugiasi. Nes visi kiti jo bijo

Viena iš tų, kuri sako, kad Seime – kruvinos peštynės ir purvas, o darbo dėl žmonių – nematyti, yra prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tai visiška politikos diskreditacija, sako ji ir apeliuoja į politikų sąžinę.

Rugiapjūtė Arklio muziejuje (ką pasėjom, tą ir pjovėm)

Malūnininkas Balys Sedelskis patvirtino, kad rugių tą dieną buvo prikirsta tiek, kad didelei šešių asmenų šeimai duonos užtektų dviem mėnesiams. 

Apie vargus dėl politinio korektiškumo

Jei esate apie politinį korektiškumą girdėję, tai neabejoju, kad taip pat esate girdėję, jog tai be galo varginantis dalykas. 

Konservatoriaus ir liberalo diskusija: misija įmanoma?

Vienas pagrindinių ginčo objektų tarp liberalų ir konservatorių – tai skirtingas požiūris į žmogaus prigimtį. 

Konstituciniai pamąstymai referendumo tema

Tam, kad įvyktų Seimo rinkimai, užtenka tik 25 proc. rinkėjų dalyvavimo, tuo tarpu Referendumo įstatymo reikalavimas, kad jame dalyvautų daugiau kaip 50proc. rinkėjų, sunkiai dera su konstitucine logika.

Knyga apie Donaldą Trumpą – tarsi dramatiškas realybės trileris
Michael Wolf - Tyto alba

Tu apibrėži save per savo priešo reakciją. Konfliktas buvo jaukas žiniasklaidai – taigi dabar jau ir politinė terpė. Naujoji politika buvo ne kompromisų, bet konflikto menas.

„Chatham House“ ekspertas: Rusiją sulaikysime tik strategine kantrybe
Teodoras Žukas - Naujasis židinys

Šiandien Rusija Vakarams yra pagrindinis, tačiau trumpalaikis iššūkis, reikalaujantis mūsų strateginės kantrybės, sako Jamesas Sherras. 

Johno McCaino paskutinė dovana Amerikai ir pasauliui

Praeitą šeštadienį į paskutinę žemišką kelionę palydėtas JAV senatorius Johnas Sidney McCainas. Tai išskirtinė asmenybė politikoje, ir jo gyvenimo kelias nepalieka abejingų.

Europos ateičiai didžiausią grėsmę kelia viena problema
Linas Kojala - VU naujienos

Vienas žymiausių pasaulio politologų, buvęs JAV prezidentų patarėjas Zbigniewas Brzezinskis kadaise rašė, kad Europa virsta „patogiausiais pasaulyje senelių globos namais“.

Kas trečias senelis Lietuvoje vienišas – Lietuvos Raudonasis Kryžius kviečia tai keisti

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vyresnių kaip 65 metų amžiaus žmonių Lietuvoje yra daugiau kaip pusė milijono ir kasmet – vis daugėja.

Žinios – vis labiau vertinama valiuta

Ilgalaikės sėkmės paslaptis yra mokymasis visą gyvenimą. Nėra žmonių, gamtos apdovanotų išmintimi plačiąją prasme, – tai ateina su nuolatiniu žinių kaupimu.

Balsas tyruose?..
Rasa Čepaitienė - Colloquia

Ar politikai ir valdininkai išgirs švelnų, mandagų, diplomatišką, subtilų humanitarų balsą? Tą kol kas tyruose šaukiančiojo balsą...

M. Oakeshottas – politinio racionalizmo kritikas

Konservatizmas, pasak filosofo, yra sugebėjimas vertinti ir didžiuotis dalykais, kurie yra čia ir dabar, o ne ieškoti kažko naujo ir nepatikrinto. 

Notaro paslaugos – tai ne tik parašo padėjimas.

Notaro paslaugos – tai ne tik parašo padėjimas. Tai problemos sprendimas, tarpusavio padėties vertinimas, geriausios išeities suradimas.

Broliai dominikonai: istorinio Dominikonų vienuolyno ansamblio apsauga turi būti užtikrinta

Tačiau tenka apgailestauti, kad neapsieinama ir be negatyvių aspektų. Susipriešinimas tarp visuomenės ir privataus intereso tampa vis gilesnis.

Lukas Ridikas: sulaukęs 21 metų svarsto pasilikti tik Lietuvos pilietybę
VDU

Vertinu ir korėjietišką kultūrą, bet kažkodėl jaučiu artimesnį ryšį su lietuviškąja: žaidžiu krepšinį, labai mėgstu lietuviškus patiekalus, esu labai prisirišęs prie kaimo, kur gyvena mano seneliai. 

Ukrainos ir Lietuvos bičiulystę įamžino plakatuose

Mums, lietuviams, yra didelė garbė būti tokios stiprios ir tokios ryžtingos valstybės kaip Ukraina artimais draugais.

Nei griaučių, nei dvasios: apverktina mokyklinė istorija

„Tokios istorijos, kurios mokoma, niekam nereikia. Ji iškalama tik tam kartui. Todėl nemažą dalį moksleivių istorija verčia vemti.“

Kultūra spąstuose
Tomas Daugirdas - Naujasis židinys

Diskusija dėl „LRT Kultūros“ kanalo pavadinimo keitimo atskleidė, kad nelabai turime bendrą supratimą apie tai, kas yra kultūra. Esame pasimetę įtampose tarp masinės ir elitinės kultūros, tarp kultūros kaip ideologijos ir kultūros kaip asmens tobulėjimo.

Dėl dvigubos pilietybės – atviras laiškas Arvydui Juozaičiui
Eugenijus Žmuida - Šiaurės Atėnai

Ne teoriškai, bet praktiškai ir be tyrimų akivaizdu, kad kaip tik dvigubos pilietybės nebuvimas žudo Lietuvą ir yra kelias į Lietuvos išnykimą. Dviguba pilietybė šį procesą gali pristabdyti, gal net visiškai sustabdyti.

Ko mus moko miškų gaisrai Graikijoje?

Nors kaltinimai vyriausybei bei nepasitikėjimas politikais yra įprasta Viduržemio regiono valstybių praktika, supaprastinanti situacijos visapusišką supratimą, gaisrai išryškino įsisenėjusias Graikijos problemas. 

M. Gudynas: į Lietuvą iš Amerikos importuočiau tautiečių bendruomeniškumo jausmą

Pokalbis su Čikagos Balzeko lietuvių kultūros muzie­jaus išrinktu Metų žmogumi – Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktoriumi Marijumi Gudynu.

Ukrainos istorikas J. Hrycakas: nustokite kurti tautą, pradėkite ją modernizuoti
Vilniaus politikos analizės institutas

Istoriko požiūris į Ukrainą, Euromaidaną, nacionalizmą, populizmą, Ukrainos žydus ir valstybės modernizacijos perspektyvas.

Premjeras: tvirtai tikiu, kad mes išmokome istorijos pamokas

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis kartu su Izraelio premjeru Benjaminu  Netanyahu dalyvavo Holokausto aukų atminimo pagerbimo ir Pasaulio Teisuolių apdovanojimo ceremonijoje Panerių memoriale.  

Prezidentė: Su pasididžiavimu prisimename savo draugų laisvės kovą ir vienybę

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visos Lietuvos žmonių vardu nuoširdžiai pasveikino Ukrainos Prezidentą Petro Porošenką ir visus ukrainiečius šalies 27-ųjų Nepriklausomybės metinių proga.

Keliasdešimt Izraelio veidų (ir visi labai malonūs)

Kai gavome pasiūlymą važiuoti į komandiruotę miestan prie Viduržemio jūros, su kolegomis entuziazmu netryškome. Sakysite, tai keistuoliai, jei tik siunčia – pirmyn.

„Brexit“ ir Europos Sąjunga: kaip baigsis skyrybos?
Ramūnas Vilpišauskas - VU naujienos

Rugpjūčio mėnesį Europos Sąjungos (ES) institucijų veikla paprastai sulėtėja dėl vasaros atostogų, Jungtinės Karalystės (JK) ir ES derybininkai taip pat šiuo metu daro pertrauką.

Lietuviai išsimokslinę, bet gyvena šiaip sau
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

VU docentė Vita Karpuškienė komentuoja žinią, kad pagal žmogaus socialinės raidos indeksą Lietuva priskiriama labai išsivysčiusių šalių grupei. 

Konstituciniai pamąstymai apie incidentą Turgelių bažnyčioje

Incidento atveju menininkų žodžio ir kūrybos laisvė negali būti ginama tokia pat apimtimi kaip tikinčiųjų bendruomenės narių religinė laisvė.

Amerikos lietuvis: augdamas JAV ieškojau atsakymo į klausimą, ką man reiškia Lietuva

Vaizdo pokalbyje „We Connect Lithuania“ programos dalyvis Lukas Dumašius pasakoja, kaip išsaugoti lietuvybę Amerikoje ir ką jis atrado lankydamasis Lietuvoje.

Architektūros tendencijos Lietuvoje – nuo carizmo iki nepriklausomybės

Architekto G. Preišegalavičiaus pasakojimas, kaip evoliucionavo Lietuvos architektūra – nuo proeuropietiškų madų carinėje Rusijoje iki nepriklausomybės chaoso ir teigiamų poslinkių.

Apie prarastus miestus, komunizmą, velnią, cenzūrą ir prasmes tarp eilučių. Pokalbis su A. Franaszeku

Su poetų – Cz. ir Z. Herberto – biografu Andrzejumi Franaszeku kalbamės apie poeziją, jos santykį su istorija, poeto gyvenimą emigracijoje ir cenzūros prispaustoje Lenkijoje.

Savivaldybė: „Pašaipa iš tikinčiųjų jausmų bei šventų simbolių nėra menas“

Gana brutaliai ir skaudžiai nekviesti svečiai pažemino Turgelių bendruomenės garbę ir orumą, o paviešindami savo apsilankymą bažnyčioje įskaudino ne tik Turgelių, ne tik Šalčininkų rajono, bet ir visos Lietuvos tikinčiuosius.